Kaldırmanız Gereken 9 Windows Programı!

Windows'unuzu hızlandırmak istiyorsanız, bu 9 programı artık sisteminizde tutmayın!

Kaldırmanız Gereken 9 Windows Programı!

Windows, senelerdir kullanımda olan bir platform; dolayısıyla Windows için geliştirilmiş uygulamaların çeşitliliği ve sayısı çok zengin. Windows'u son kurduğunuz zamandan bu yana sisteminize bu programlardan bir düzinesini, muhtemelen daha fazlasını eklediniz.

Buraya kadar her şey güzel ancak çoğu kullanıcı gereksiz yazılımları sisteminden kaldırmadığı gibi, bazı programlar durdukları yerde "eskiyebiliyor" ve işe yaramaz hale, hatta güvenlik sorunu haline gelebiliyorlar. Aşağıda sisteminizde yüklü olabilecek gereksiz yazılımların en popüler olanlarını sıraladık. Bu programları Başlat menüsüne "Program ekle veya kaldır" yazarak açabileceğiniz Uygulamalar ve Özellikler ekranından kaldırabilirsiniz.

1. Microsoft Silverlight

İyi bir web deneyimi için birçok eklenti yüklemenin şart olduğu dönemler geride kaldı. Şu sıralar çoğu web sitesi HTML5'e geçiş yaptığından, Chrome ve Edge'i bile desteklemeyen Silverlight'ı kaldırabilirsiniz.

2. Bütün araç çubukları

Üçüncü parti araç çubuklarının neredeyse hepsi, Google'a arama gibi web tarayıcınızda zaten bulunan işlevleri tekrar önünüze getirip, ekranda yer kaplıyorlar. Bunları tarayıcınızdan tamamen kaldırdığınızdan emin olun.

3. Temizlik araçları

Bu tür uygulamaların bazılar faydalı olabildiği kadar, zararlı da olabiliyor. MyCleanPC, PC Cleaner 5000 veya Advanced Windows Cleaner gibi temizlik araçlarından birini yüklediyseniz, kaldırmanız gerekli. Kayıt defteri temizleyicilerinin sistem performansını artırmadığını, daha çok sisteminizi bozduğunu söyleyelim.

4. Java

Silverlight gibi Java'nın kullanım oranı da giderek düşüyor. Android uygulaması geliştirmiyorsanız veya Java ile çalışan MATLAB, LibreOffice Base gibi özel programlar çalıştırmıyorsanız, Java'yı kaldırabilirsiniz. Java'nın JavaScript'le ilgisinin bulunmadığını ve çoğu web sitesinde kullanılan JavaScript kodlarının çalışmasını etkilemeyeceğini söyleyelim.

5. Üretici yazılımları

Surface Pro 4 gibi bir cihazınız yoksa veya Windows'u kendiniz yüklemediyseniz, üreticinizin sisteminize yüklediği sayısız uygulamayla onu doldurmuş olabilir. Sürücüler, sistem ve BIOS güncelleme araçları dışındaki fotoğraf ve oyun uygulamalarını gönül rahatlığıyla kaldırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Java neden kalkıyor ki, bir çok uygulaması var. Mesela ülkemizde, elektronik imza sistemi java üzerinden çalışıyor.

hiç biri yok hatta toplamda 8 program kurulu rahat pc be..

Wise Disk Cleaner hakkında ne düşünüyorsunuz.

Saydığınız programların hiç biri bilgisayarım da yok :)

QuickTime'ı ".mov" kodlayıcısı için kullanan bir video düzenleme yazılımı kullanıyorsanız. QuickTime yazılımını güvenlik duvarıyla, internetten izole edilmiş hâle getirmeniz de işe yarayabilir. 'Shockwave Player'ı 'Shockwave Flash' olarak gösteren tarayıcılardan Mozilla Firefox da: Menü > Eklentiler > Yan uygulamalar yolunu izleyip. Ardından Shockwave Flash satırının sonundaki kutucuğa yada seçenekler kutucuğuna tıklayıp "Etkinleştirmek için sor" şeklinde ayarlayabilirsiniz. Bilge Baykuş

Kayıt defterindeki gereksiz girdilerin (özellikle kaldırılmış uygulamalara ait olanların) temizlenmesi sistem kararlılığını ve performansı arttırır diye biliyorum.

Eğer Edius, Adobe After Effect ve Sony Vegas gibi video düzenleme programları kullanıyorsanız QuickTime ı kaldırdığınız anda bu programlar doğru çalışmayacaktır. En basiti Kaliteli ama düşük boyutta çıktı almak isterseniz sizi iyice zorlayacaktır çünkü bu konuda en iyi çıktı ayarı QuickTime ile başarılı oluyor.

QuickTime dvr cihazlarına web tarayıcısı 80 portu üzerinden görüntünalabilmek için gerekiyor

Öğretmen olarak e-okul kullanıyoruz ve java olmadan olmaz.

Bu yazdiklariniz %90'inin Windows'la uzaktan yakindan alakasi yok. Sistemle gelen seyler degil zaten. Gezgin cubuklari? Hele Quicktime??? Saka mi bu?

Standart Ev Kullanıcıları için dedikleriniz doğru olabilir. Ancak bir çok kullanıcı bu ve bunlara benzer 3. parti yazılımlara her zaman ihtiyaç duyacaktır. Ve Amaç Windowsu Hızlandırmak ise; Bir kaç uygulamayı kaldırmaktan ziyade Windowsun altta çalıştırdığı Onlarca gereksiz hizmetlerden bir kaçını kapatmanız çok daha etkili olacaktır!

Sen de yorum yaz



Bu konuda okuyacaklarınız
1
Kaldırmanız Gereken 9 Windows Programı!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir