Kapsamlı bir Linux Live CD'si: Parted Magic

Sabit diskinizle ilgili, aklınıza gelen ne varsa hepisni yapabilen bir araç. Üstelik tamamen bedava!

  • Zeynel A. Öztürk
Kapsamlı bir Linux Live CD'si: Parted Magic

Linux tabanlı bir "live-CD" olan Parted Magic ile sabit diskinizi ve verilerinizi yönetebilirsiniz. Araç, disk bölümlemeden kopyalamaya, veri kurtarmaktan Firefox ile internette gezinmeye çok sayıda işlevi ücretsiz ayağınıza getiriyor.

Parted Magic'in ISO imaj dosyasını CD'ye yazdıktan ve bilgisayarınızı bu CD'den başlattıktan sonra bir seçenek listesiyle karşılaşıyorsunuz. Varsayılan seçeneği tercih ederek devam ettiğinizde Windows benzeri bir masaüstü karşınıza geliyor.

Masaüstünde birçok araç bulunuyor. File Browser ile sürücülerinizin içerisinde dolaşabilir, Disk Health aracı ile diskinizin sağlıklı olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Partition Editor aracı ise diskinizin bölümlerini yönetmenize izin veriyor ve kullanımı oldukça kolay. Tüm Windows ve Linux bölümlerini destekleyen araç, OS X bölümlerini desteklemiyor.

Clonezilla adındaki araç ise bir sürücüden diğerine veri kopyalamanıza veya tüm diskinizi yedeklemenize izin veriyor.

Parted Magic, bölümleme ve kopyalama araçlarından çok daha fazlasını sunuyor. Bunları sol alttaki düğmeye basarak açabileceğiniz menüde görebilirsiniz.

İndirin: PartedMagic (ISO imaj dosyası)

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

linux tabanlıysa pc niz için şimdiden direkt halkalı çöplüğünde yer ayırtın derim....

@07 Eki 2012 12:42 asıl sen kendine yer ayırt asıl çöp olan sensin arıza MS kölesi...

@07 Eki 2012 12:42 halkalı çöplüğü şimdilerde kıymete geldi linux larda açık kaynak kodlu olduğu sürece kıymetten düşmez

@07 Eki 2012 12:42 Hayır, hiç de öyle olmamalı. Asıl işletim sistemi Linux'tür, Windows değil.

@07 Eki 2012 12:42 Yaklaşık dokuz sene Windows kullandım. Kendi kurulum betiklerim, yüzbinlerce sürücü içeren arşivlerim, çeşitli küçük araçlarım(kendi elimle kodladığım) vardı. Linux'u keşfetmeye başladığım an hepsini çöpe attım.

@07 Eki 2012 12:42 Sanırım arkadaşın, google, facebook, twitter başta olmak üzere pek çok internet devinin tamamen linux makineler ile çalıştığından haberi yok.

Linux'le ilgilenmediğim için daha önce ismini duymamıştım. Giveaway'den edindiğim ücretsiz lisanslı Paragon Partititon Manager kullanıyorum. Bu yazılımın Windows destekli olması ve PPM'den daha fonksiyonel olmasını beğendim. Denemek lazım. Teşekkürler.

2 senedir beğenerek kullandığım tek program

Teşekkürler indiriyorum...

Abi ne programı? Bu bir nevi işletim sistemi. Nasıl iki yıldır bunu anlayamadın sen?

Teşekkürler CHIP Online! Yalnız böyle Windows 8, iPhone gibi Anamalcı (Kapitalist) şeyler yerine taş gibi Linux haberleri yaygınlaşırsa daha iyi olur. Tek tük Linux haberleri yetmez.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play