Kendi Mobil Ağınızı 400 Dolara Kurun!

Telefon faturalarınızı çok mu yüksek buluyorsunuz? O halde kendi mobil ağınızı kurun!

400 dolara kendi mobil ağınızı kurun!

Bir akıllı telefon sahibi olmak bazen gereksiz derecede pahalı görünebilir. Telefona döktüğünüz paranın yanında onu kullanabilmek için ödeyeceğiniz aylık ücret, bazen gereksiz gibi görünebilir. Bu durumda sadece 400 dolar harcayarak ve birkaç Zack Morris stili telefon kullanarak kendi "1G" ağınızı oluşturabilirsiniz.

Hackaday'in bir hacker etkinliğinde gösterdiği DIY 1G projesini hayata geçirmek o kadar da zor değil. Telefon çok uzağa yayın yapmasa da, aynı ağdaki komşularınızla dilediğiniz kadar bedava konuşabileceksiniz. Çoğu mobil ağ 2G, 3G ve 4G'ye geçtiğinden 1G'nin çalıştığı bant, çoğunlukla kullanılmıyor. İlk kablosuz telefonlar tarafından kullanılan 1G, Motorola DynaTAC gibi eski hantal telefonlar tarafından destekleniyor.

Başlamak için önce Brandon Creighton'un kodunu GitHub üzerinden indirmeniz gerekiyor. Bunun ardından baz istasyonu işlerini görecek donanımı hazırlamak için yaklaşık 400 dolar harcamanız gerekiyor. Biraz telekomünikasyon bilgisi ve uzun denemeler ile kendi ağınızı oluşturmuş olacaksınız.

1G bugün pek kullanılmadığı için pahalı telefonunuzun yerine geçecek bir sistem oluşturmayı ummayın. Ancak kendinize küçük bir macera arıyorsanız, bu projeyle işe başlayabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bu mobil ağını gören BTK Sana KOOOOOOL Gibi bi fatura sokar. Aklın mecalin şaşar. Hangi Ülkede Nasıl bir REjimle yönetildiğinizi unutuyorsunuz galiba ? 5651 Yasasıyla aslında wifi ağlarınızın konut dışına çıkması bile yasak birde gsm band aralığını vergisiz kullanmayı aklınıza bile getirmeyin...

@20 Ocak 2017 00:30 Hayır yanlışınız var. Bu ülkede işleri ne kadar kuralına uygun, yasal yaparsanız o kadar ceza yeme ihtimaliniz artar. Her şeyin iznini belgesini alıp buna rağmen yasaları ihlal edersen acımazlar. Ama hiç izin almadan yaparsan bilmiyordum deyip yırtma ihtimalin bile var, en fazla standart bir uyarı cezası alırsın. Not: Yazılanlar tavsiye değildir.

İletişim ücretleri biraz daha arttırılırsa yakında ihtiyacımız olabilir.

Paranız çoksa ve değişik birşeylerle uğraşmak istiyorsanız deneme amacıyla yapabilirsiniz ama başarılı olma ihtimaliniz bence hiç yok

vayy iimiş acaba ne kadar çeker :))

Yukarıda anlatmış mı oldunuz şimdi bunun nasıl kurulacağını..? Dur bak ben de yemek tarifi vereyim; "yemeği tencereye koyun, yapın, iyiyin."

Halk bandı telsiz kullanın daha iyi.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir