Kilitli cep öfkesi büyüyor!

Bir anda kilitli cep telefonları ile başbaşa kaldılar; şimdi binlerce imzayla isyana hazırlanıyorlar

Kilit kırmanın yasal olması için 100 bin imza

Telefonların SIM kilidinin kırılmasının ABD'de yasadışı hale gelmesinin ardından bu yasağı kaldırmak için toplanan imza sayısı, 100 bini geçti. Kullanıcılar şimdi ABD yönetiminden isteklerine bir cevap bekliyorlar.

Protestolar, ABD Kongre Kütüphanesi'nin Ekim ayında DMCA kanunlarına göre telefonların kilidini açmayı yasaklama kararı üzerine alevlenmişti. Kongre Kütüphanesi'nin DMCA'ya istisnalar getirme yetkisi bulunuyor ve 2006 - 2010 yılları arasında bu yetkisini kullanmıştı. James Hadley Billington, kullanıcıların taşıyıcılarına bağlı olmalarına hükmetmişti. Billington aynı zamanda cepleri jailbreak'leyerek üçüncü parti uygulamaları yüklemenin yasal olduğuna hükmetmiş, ancak tabletleri dışarıda bırakmıştı.

ABD'de telefonların kilidini açmak için hala bir yol bulunuyor, bu da operatörden izin almak (veya kiliti açık telefonları kullanmak).

Mobil operatörler, donanım maliyetlerini düşürmek ve kontratın ücretini toplayabilmek için kilitlemenin şart olduğunu öne sürüyorlar. Bununla birlikte tüketici avukatları, bu tür bir kilitlemenin rekabete darbe vurduğunu, tüketicileri roaming için aşırı yüksek ücretler ödemeye zorladığını söylüyor.

Dilekçede Kongre Kütüphanesi'nin bu kararını feshetmesi ve kilit açmayı tekrar yasal hale getirmesi isteniyor. 100 bin imzanın Obama yönetiminden bir cevap almayı hak ettiği düşünülüyor, ancak bu cevabın kullanıcıların beklediği cevap olmaması ihtimali yüksek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Fotoğrafa bakan ABD'de bir tek iPhone'lar sim kilitli satılıyor sanır. Oysaki tüm markalar için geçerli bir durum bu.

@24 Şub 2013 20:29 önce Türkçe öğren... sonra yorum yaz... sim kilitli telefon var ve sim kilidi açmak suç değil ve bu Amerika'da yasak...

Fotografta sadece iphone var,şık degil hep yapiliyor bu

@25 Şub 2013 03:16 Sonuçta bir görsel HTC olsa mutlumu olacaktın. Senin sözüne bakarsak da ne kadar sim kilitli cihaz varsa tek kareye fotoğraflarını sığdıralım. Takılmayın bu kadar. Bu kadar da marka fanatiği olmayın.

Hep iphone hep iphone.. Onun başının altından çıkıyor bunlar...

100 bin ABD için çok az. Türkiye'nin 2.5 misli nüfusları var. Sayının ne kadar az olduğunu anlayın diye söylüyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir