Lenovo, PC sevkiyatında liderliğe yükseldi!

En çok PC satışı yapan birinci ve ikinci şirket, 2013'ün ikinci çeyreğinde yer değiştirdi!

  • Zeynel A. Öztürk
Lenovo, gerileyen PC sektöründe liderliğe yükseldi

Son yılların düşüşteki PC sektöründe şu sıralar kimse satışlarını artıramıyor. Ancak buna rağmen en çok PC satan üretici sıralamasında küçük bir değişiklik oldu ve Lenovo, HP'yi burun farkıyla geçti.

Lenovo, son çeyrekte önde gelen 5 PC üreticisini geçerek birinci sıraya yükseldi. Firma, bu başarısını çeyrekteki PC sevkiyatında sadece yüzde 1.4 kayıp yaşamasına borçlu. Böylece Lenovo, IDC'ye göre yüzde 16.7'lik bir pazar payını yakalamış oldu.

İkinci sıraya düşen Hewlett-Packard ise sevkiyatında yüzde 7.7 kaydetti ve yüzde 16.4 global pazar payıyla yetindi.

Lenovo CEO'su Yang Yuanqing, yaptığı bir açıklamada Lenovo'nun çok zorlu bir PC piyasasında sadece pazar payı kazanmakla kalmadığını, her piyasa segmentine yönelik daha yenilikçi ürünler tanıttıklarını söyledi. PC'lerdeki liderliğin yine de zaman zaman yer değiştirebileceğini vurgulayan Yuanqing, PC'lerde yenilik yapmak üzere alana sahip olduklarına inandığını söyledi.

İkinci çeyrekteki global PC sevkiyatı, geçen seneki aynı döneme göre yüzde 11.4 gerileyerek 75.6 milyona ulaşmış bulunuyor. Yine de rakamlar, birinci çeyrekteki yüzde 14'lük düşüşe ve IDC'nin tahminlerine göre biraz daha iyi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

lenovo gerçekden başarılı pcler üretiyo bizzat kndim lenovo g580 kullanıyorum çokda uygun fiyatlı ve muhteşem performanslı olmasına rağmen battaniyenin içinde kullandığım halde asla ısınmadı size yemin ediyorumki ısınmadı :) kesinlikle alacaklara tavsiye ederim lenovoda ısınma problemi diye bi problem yok al kullan soğuk soğuk ılıklaşma bile yok arkadaş olacak iş değil. fanıda o kadar sessizki kesinlikle tavsiye ediyorum.

dell ve asus eskiden çok sevilen markalardı. son zamanlarda çok kalitesiz ürünler çıkarmaya başladılar. haber beni hiç şaşırtmadı açıkçası.

Acer piyasada çok satılan ama her zaman deneyimsiz kullanıcılara hitab edenkalitesi düşük bir marka... HP ise hiçbir zaman almayacağım sürekli tasarımı ile alakalı ısınma problemi yaşatan bir marka.. En iyileri Asus,Samsung,Dell,Lenovo dur bu markalardan şaşmayın derim. Yaklaşık 15 yıllık derin tecrübelerimle sabittir.

Asus fiyatları çekse aşağıya görürüm sizi ilk kampanyası 3 yıl kapıdan kapıya garanti şuan ilerde bana Asus gibi geliyor...

laptopun babası fujitsu ama TR de fazla yaygın değil alman bombası

razer blade forever

Asus gerçekten çok başarılı. Ama fiyatlarıda ona göre. Casper kullanıyorum. Memnunum her işimi görüyor. 4 GB Ram DD3 Ve 1 GB Ati ekran kartı .. Daha ne olsun fazlasına lüzum yok.. İşimi görsün yeter. Windows 8 Pro aldım orjinal. Gerçekten hiç takılmıyor.

@12 Tem 2013 18:20 bende daha önce casper kullanıyordum laptopumun ekranı bozuldu servise verdim 700 tl (dokunmatik ekran) masrafı çıktı casper ı attım sony e döndüm teknik destediği gerçekten cok basarılı herhangi bir arızada aynı gün tamir ve bakımı yapılıyor çok memnunum casperına iyi bak derim

lenovo IBM'den çine satılmıştı bilmiyorum doğru mu hatırlıyorum.

laptop mu ? Asus tan şaşmam arkadaş !!!

En iyisi Sony Vaio, gülüm! Hacer de fena değil...

ee normaldir, 3 yıldır danışan herkese lenovo aldırıyorum. alan memnun aldıran memnun, satanlar memnun, daha ne olsun?..

Gerçi altyapı desteği biraz yetersiz gibi gelse de makinaları "taş" gibi Lenovo'nun...

2009 ARALIKTA Y550 ALDIM 3 DEFA DÜŞÜRDÜM 2 SİNDE MERMERE CANTA ASKIM KOPTU AMA HALA KULLANIYORUM SADECE FAN ÖNÜNDEKİ PLASTİK IZGARA KIRILDI TAS GİBİ PC LENOVO

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play