LG G4'te 808 var ama 810 halen iddialı!

LG G4'te Snapdragon 808'in kullanıması, Snapdragon 810'a vurulmuş yeni bir darbe mi?

  • Zeynel A. Öztürk
LG G4'te 808 var ama 810 halen iddialı!

Qualcomm'un üst seviye işlemcisi Snapdragon 810, piyasaya çıktığından bu yana zor günler yaşadı. Aşırı ısındığı iddiaları ortada dolaştığı sırada Samsung, amiral gemisi telefonunda işlemciye yer vermedi; bunun ardından LG'nin G4'te Snapdragon 810 yerine Snapdragon 808'i kullanması, kafaları karıştırdı.

Ancak Qualcomm'un pazarlama bölümü başkanı Tim McDonough'un bir röportajda söylediklerine göre Snapdragon 808 seçimi, 810'la ilgili tartışmalar başlamadan daha önce yapılmıştı. Daha önceki Qualcomm yöneticileri gibi McDonough da Snapdragon 810'un aşırı ısındığına dair iddiaları kabul etmiyor. Dahası firma, Snapdragon 810'un önemini ispatlamak amacıyla Microsoft, Motorola, LG ve Sony'nin işlemciyi desteklediğini ve onu gelecekteki ürünlerde kullanacaklarını hatırlatıyor.

Geçen sene aynı dönemde tanıtılan Snapdragon 808 ve 810 arasındaki en önemli farklardan bir tanesi, 810'un daha hızlı sekiz çekirdekli bir işlemci olması. 808'de ise altı çekirdek bulunuyor. Peki, LG G4'te neden 808'e yer verildi?

McDonough, Snapdragon 808'i seçmelerinin nedeninin takvimleri olduğunu söylüyor. 810, ilk aşamada kullanılabilir durumda olduğundan LG'nin G Flex 2'sinde kullanılmış. Bunun ardından LG, G4 için Snapdragon 810 ile 808 arasında seçim yapmak durumunda olduğunu, ardından 808'de karar kıldığını söylüyor. McDonough, G4'ün fiyatı hakkında konuşmasa da 808'in daha uygun fiyatlı bir işlemci olması, tüketicilere de daha bütçe dostu bir telefon olarak yansıyabilir.

Qualcomm, bugüne kadar Snapdragon 808'den pek bahsetmemiş olsa da, ilerleyen aylarda onu kullanan yeni telefonların piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

810u 808 diye kaktiracaklar iste

İstersen 910 kullan bu telefonu hic beğenmedim zabıta telsizi

Eğer Snapdragon 810 ısınmıyorsa LG'nin amiral gemisi modelinde en üst seviye olmayan bir işlemci kullanmasının tek açıklaması fiyatının diğer amiral gemisi modellerden daha ucuz olması olacaktır. Fiyatı aynı gelirse hiçbir mantığı olmaz. Yani Snapdragon 808 verilen her görevin üstesinden gelecektir mutlaka ama aynı fiyat olacaksa Snapdragon 810 daha iyi neden insanlar onu istemesin.

LG neden hiç bir markanın kullanmadığı bir alt modeli amiral gemisi olarak tercih etsin ..neden riske girsin madem G Flex 2'te kullanmış...yani açıklamalar tezattan ibaret ne 808 alt model olarak kabul ediyorlar tam olarak nede 810 tercih edemeyişlerini açıklayabiliyorlar..

g serisindeki f/p oranını korumak ve hemde bu donanımın daha yüksek bir işlemciyle daha fazla performans sunmayacağını anladım uygun fiyat = 808 + 418 gpu + kaliteli kamera + kaliteli ekran denklemini düşündüm.Isınmadan dolayı performans kaybını gördüğümden G3'ü pas geçtim ama g4 şu an en yeterli donanıma sahip görünüyor almayı düşünürüm.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play