LG'den sinema perdelerini tarihe gömecek ekran: LG Miraclass

LG, sinema salonlarında kullanılan perde ve projektörlerin yerini alabilecek Miraclass ekranları ile sinema sektörüne yeni bir boyut katmak istiyor.

Sinema perdelerini tarihe gömecek ekran

Televizyonların yavaş yavaş büyümesiyle, bir gün sinema salonlarında bile projektörlerin yerini almaları neredeyse kaçınılmazdı. Projektörler henüz tamamen ortadan kalkmış olmasa da, LG'nin yeni süper boyutlu Miraclass LED ekranları, hayranları sinemaya geri döndürmenin popüler bir yolu haline gelen daha küçük sinemalarda projektörlerin yerini alacak gibi görünüyor.

Dev bir ekranı dev bir görüntüyle doldurmanın en iyi yolu hala bir projektör olmaya devam etse de, projektör teknolojisinin pek çok sorunu devam ediyor. Örneğin, projektörler, görüntüleri için yeterli ışığı üretmek amacıyla, çok fazla ısı üreten ve çalışma ömrünü uzatmak için bol miktarda soğutma gerektiren yüksek yoğunluklu bir ışık kaynağı kullanıyor. Bu soğutma çok yüksek sesli olduğu için, dijital projektörlerin bile sinemalarının arkasındaki ayrı odalarda saklanması gerekiyor.

Projeksiyon odaları, yüzlerce oturma yeri olan sinemalar için nispeten küçüktür, ancak pek çok sinema, geniş koltuklara ve hatta yemek hizmetine sahip daha küçük, daha samimi salonlarla izleyicileri tekrar filmlere çekmeye çalışırken, arkada özel bir projektör odasının bulunması önemli bir yer kaybına sebep oluyor. LG'nin yeni Miraclass ekranlarının en büyük avantajı da bu küçük salonlarda görülebiliyor.

Uçtan uca kendinden yayılan LED piksellere sahip daha küçük panellerle bir araya gelen ve böylelikle ek yerleri izleyiciler tarafından görülmeyen Miraclass ekranlar, 24 bit renk ve 300 nite kadar ayarlanabilir parlaklığa sahip. Bu sayede, kurumsal sunum gibi film dışı amaçlar için kullanıldığında piksellerin karartılması mümkün.

Miraclass serisi şu anda dört boyut seçeneğinden oluşuyor: 4K veya 2K çözünürlüklü 5,1 metre genişliğinde ekran, 4K çözünürlüklü 10,2 metre genişliğinde ekran ve 4K çözünürlüklü 14,1 metre genişliğinde ekran. Bu son seçenek, şu anda orta ölçekli sinemalarda bulunan ekranlara yakın boyutta. Ancak, teknoloji henüz 24 metre genişliğindeki devasa IMAX boyutlu projeksiyon ekranlarının yerini almaya hazır görünmüyor.

LG, ekranların ne kadara mal olduğunu açıklamadı, ancak projektör tabanlı sistemlere göre rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılacağı tahmin edilebilir.