LimeWire yüklü bir bedel ödeyecek

Efsane paylaşım platformu LimeWire'a dev gibi bir ceza geldi. Ama "buna da şükür" dediğine eminiz!

  • Melik Arslan
LimeWire yüklü bir bedel ödeyecek
Lime Wire, yüklü bir cezaya çarptırıldı

Efsane olan P2P müzik paylaşım platformu LimeWire'ın kapatılmasının ardından kendisine açılan dava da nihayet sona geldi. LimeWire, müzik şirketlerine, neden olduğu zararlar yüzünden 105 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Neredeyse 1 yıldır süren bu davanın başlamasının sebebi, içlerinde Warner ve Sony Music'in de bulunduğu, toplamda 13 markadan oluşan Amerika Kayıt Endüstrisi Derneği'nin (RIAA) LimeWire hakkında telif hakkını ihlal ettiği yönünde şikâyette bulunmasıydı.

2010'un Ekim ayının başlarında açılmış olan davada, RIAA'in tahmini olarak 75 trilyon dolar zararı olduğu hesaplanmıştı. Bu hesaplama, her bir şarkının defalarca indirilmesi sonucunda meydana geldi. Ancak sonuçta ortaya çıkan rakam, RIAA'in istediğinin oldukça altında kaldı.

RIAA'in CEO'su Mitch Bainwol, dava sonrası yaptığı açıklamada bu davanın sonucunun çevirim içi müzik servislerinin gelişmesinde bir kilometre taşını daha geride bıraktıklarını söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Sanki müzik indirme işini durdurdunuz. Binlerce insan *share'lardan müzklerini şu anda indiriyor. Ne olacak ki o biter başkası devam eder.

yazık oldu limewire'ye :(

lime wire gittise video converter programları var :D

lime Wire yapılanların İsrail nin Filistini vurmasından hiç bir farkı yok...LW ceplere akan milyon dolaların yolunu kestiği için,müzük endistrüsinin yıllardır 1 , e 50 almalarının yolunu kestiği için üstüne çullandılar...ama misyonunu tamamlamıştır LW...teşekkürler iyiki oldun iyiki o darbeleri attın onlara...

RIAA limewire'in aldığı hitleri kendi fiyatıyla çarparsa tabiki trilyon dolarlara ulaşır. Limewire hiç oluşmasaydı RIAA'nın geliri 105 milyon dolarıda göremezdi ya neyse....

75 trilyon dolar mı?

sırf böyle açgözlü şirketlere inat korsan müzik indiresim geliyor :@

Bu cezayı kınıyorum :(

Bir şekilde paylaşılır. Tamamen engellemeleri mümkün değil.

çok saçma bir ceza bu.

Limewire başka bir isim altında yayınına çoktandır devam ediyor. Bilinler bilir. Durduramazlar nafile bu çabalar.

sanki korsan indirmesek gidip orjinalini alacaz.. kimsenin kimsenin gelirini baltaladığı yok alacak olan zaten gidip orjinalini alıyo almıyacak olan zaten gene almayacak. ilginç bi dava

bu cezayı şiddetle kınıyorum..

artık cd satma devri bitti müzik piyasası öldü. sanatçılar için artık tek çare. kendi web sitelerini oluşturup reklam alıp şarkılarını bedava dağıtmak olacaktır. reklamsız sponsorsuz ve tv programları olmadan ayakta kalmaları artık imkansız.

ceza çok yerinde 105 milyon dolar lime wire için çok değil bence.milyar dolarlık zarar çıkmıştı...ama tek onla kalmaması lazım.youtube da nasibini alması lazım bence.

Ziyaretçi yazmış:
ceza çok yerinde 105 milyon dolar lime wire için çok değil bence.milyar dolarlık zarar çıkmıştı...ama tek onla kalmaması lazım.youtube da nasibini alması lazım bence.
Bugün 12:04
-----------------------
keşke sende mevlam akıl dağıtırken çayırda gezmek yerine azcık nasiplenseydin :@@@

herkes sanki limewire'dan indiriyordu
limewire biter başkası gelir
artık cd satın alma devri bitti bunu hala anlayamadılar

Bunun gibi bir çok Program varken LimeWire ün suçu ne???

korsan bence kaliteli müziğe hizmet ediyo. Sanatçıların para kazanma yolu albüm satmak deil konser vermek olmalı Karga sesli sanatçılar konser veremediğinden kaliteli sanatçılar herzaman iş yapar

Cezanın içeriği yükleyen kullanıcıya verilmesi lazım, servis sağlayan(bu konu için limewire) bu içeriği sisteminden kaldırmayı reddederse o zaman servis sağlayıcınında ceza ödemesi lazım.

Limewire mahkeme kararıyla kapatılmadan önce Halit'in ve yunan şarkıcı kadın olan Helena Paparizou'nun arasında çıkan 2010 yılındaki kavganın nedenini Limewire'ün sahibi duyarsa Limewire mahkeme kararıyla açılır mı bunu merak ediyorum.Limewire mahkeme kararıyla kapatılmadan önce Halit'in ve yunan şarkıcı kadın olan Helena Paparizou'nun arasında çıkan 2010 yılındaki kavganın nedenini Limewire'ün sahibi duyup Limewire mahkeme kararıyla açılacaksa bana bunu facebook'tan mesaj gönderin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play