Linux için bir ilk!

Linux dünyasında yaşanan bu "ilk", "açık kaynakla bu iş olmaz" diyenlere şok etkisi yaratacak!

Linux için bir ilk!

Linux Red Hat'in yapımcısı Red Hat Entreprise, yaptığı açıklamayla gelirlerinin 1 Milyar doları geçtiğini duyurdu. Böylece Red Hat, bu barajı geçen ilkLinux şirketi olmuş oluyor.

Bu haberi önemli kılan ise, Red Hat'in ücretsiz açık kaynak kodlu bir program olması. Ücretsiz uygulamalar üreten diğer üreticilere de ilham kaynağı oluyor ve cesaret veriyor. Ayrıca bu haber, açık kaynak kodlu ürün para kazandırmaz tezini çürütmesi açısından da önemli.

29 Şubat'ta açıklanan mali raporlara göre toplamda 1,13 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklayan firma, bu paranın nerdeyse tamamını (952 milyon dolar) üyelik isteyen ürünlerden, 7 gün 24 saat hizmet veren kesintisiz müşteri hizmetlerinden ve eğitim hizmetlerinden kazandığını belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Helal olsun!

güzel bir haber

redhat'ı nasıl satın alabiliriz ?

helal olsun. umarım ileride Ubuntu Server de böyle büyüyecek. zaten çoğu açık kaynak geliştiricileri maddi anlamda ayakta tutan Red Hat ile Canonical(Ubuntu) şirketidir.

Açık kaynak kodu destekliyorum. Yalnız microsoft office 2010, openoffice ten çok çok daha iyi. Ama Firefox IE den daha kullanışlı, bana göre.

red hat paralıydı zaten benim bildiğim

Bravo, iste budur.

işte bu yaaa :D

Haberde bir yanlışlık var ve düzeltilmesi gerekiyor bence.

"Bu haberi önemli kılan ise, Red Hat'in ücretsiz açık kaynak kodlu bir program olması." cümlesi gerçeği yansıtmıyor. Linux dünyasına yabancı birisi yazdı galiba.

Red Hat Linux açık kaynaklı bir dağıtım evet ama ücretsiz değil. Kendisi yanılmıyorsan ilk ücretli Linux dağıtımıdır. Ancak ücretsiz olan bir sürümü de vardır ve bunun adı FEDORA'dır. Fedora, Red Hat ücretli hale geldikten sonra topluluğun desteğiyle ayakta kalan bir dağıtım olmayı başarmış ve en popüler linux dağıtımlarından biri halini almıştır. Tamamen ücretsiz olarak dağıtılmakla beraber isteyen Red Hat'ın müşter desteğinden ücret karşılığı faydalanabilir. Tabi kullanıcı forumlarına takılıp kendi sorununa ücretsiz ve tecrübe dahilinde çözüm bulmak istemiyorsa.

Red Hat'ı tebrik etmek lazım bu haber dolayısıyla. Çünkü Server piyasasının en kararlı ve tercih edilen dağıtımını meydana getirdiler. Bunun meyvelerini de topluyorlar elbette.

Fedora dışında Red Hat gibi profesyonel araçlarla gelen bir Red Hat tabanlı dağıtım da CENT OS'tur. Sistem yönetimi, güvenlik ve server alanlarında iddialı ve ücretsiz bir alternatiftir ve Red Hat'tan sonra bu alanda tercih edilen en popüler Linux dağıtımlarındandır.

bizim pardüso da kazanır belkim...

Ahh bee bende sanmıştım ki windows programlarını ve oyunlarını linux işletim sistemleri programsız destekleyecek oyunları aynı performansta açacak işte böyle bir haber duymak istiyoruz.

http://www.redhat.com/

TUBİTAK da eğer doğru stratejileri benimser ise, kesinlikle başarır. İnadı bıraksınlar, radikal değişikliklere gitsinler. Yoksa Pardus'a çok yazık olacak...

red hat paralıydı zaten benim bildiğim
-------------------------------------------------
evet paralı ama sitesinden bedava download yapabiliyorsun

adamlar dvd`de işletim sistemi satıyor bu masrafları çıkarmaları lazım

Singularity OS Geliştirilirse Linux'dan Daha Güvenli

bıyıklı penguene de bak sen:D:D özgür diye diye doldurdu cepleri:D

@04 Nis 2012 10:54 Özgür olması için ücretsiz olacağı manasına gelmez.

redhat'ı satın alamazsın daha doğrusu para ile satılmamakta genel kamu lisansı ile bedava olarak dağıtılmaktadır. http://www.redhat.com adresine bir gözat daha sonrada https://access.redhat.com/downloads/ adresinden indir.

red hat parallı bi linux dağıtımı asıl amaçları ev kullanıcısı değil iş dünyası server.Siteden deneme sürümü indirilebiliyo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir