Linux kullanabileceğiniz 10 yer!

Günlük işlerinizi Linux'lu bir PC'yle yapmak zorunda değilsiniz. İşte Linux için 10 farklı alan...

Linux kullanabileceğiniz 10 yer!

Windows kullanıcısı olmanız, Linux'la tanışmanıza, hatta onu kullanmanıza engel değil. Hatta muhtemelen bir veya birkaç cihazınızda onu kullanmaktasınız. Belki Ubuntu gibi bir tam bir Linux masaüstüne geçmeye hazır değilsiniz; ama yine de yapabileceğiniz birçok şey var. İşte bunlardan 10 tanesi.

10. Diğer PC'leri onarma

Linux'tan faydalanmak için onu yüklemenize bile gerek yok, tüm ihtiyacınız iyi bir "live CD". Bu tür bir CD'yle açılmayan bir PC'nin sabit diskindeki verileri kopyalayabilir, daha fazlasını da yapabilirsiniz.

9. Chromebook'u daha faydalı hale getirin

Chrome OS, birçok harika uygulamaya sahip, güçlü bir platform. Ancak bazen daha güçlü bir işletim sistemine ve masaüstü uygulamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda Chrome OS'un yanına Linux yükleyebilir, geleneksel masaüstüne ve yeni uygulamalara kavuşabilirsiniz.

8. Web sitesi barındırın

Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin birçoğu, Linux üzerinde çalışıyor. Siz de Dreamhost gibi Linux tabanlı bir web sunucusu oluşturabilir, Tiny Tiny RSS ile kendi kişisel RSS okuyucunuzu ortaya çıkarabilir, OwnCloud ile kendi Dropbox kopyanızı oluşturabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Ubuntuyu denedim ise yaramadiktan sonra gerek yok bence

@10 Şub 2014 00:53 biraz araştırsanız sevecektiniz belkide...

bazı windows kullanıcıları yine Linux a çöp diyecekler. Ama bunu diyenler raspberry pi ye Windows kurulamayacağını bilmekten aciz kişiler olacak. aynı şekilde Bilgisayar dünyasının PC den ibaret olduğunu sanan bu kişiler her gün kullandığı çamaşır makinesinin linux yüklü olduğundan habersiz yaşamaya devam edecekler

8 numara gerçekten çok yararlı olabilir, yararlı bir bilgi

@10 şubat 2014 0:53 Senin için sadece oyun oynayacağın bilgisayar işe yararsa zaten linux sana göre değil. Ama steam un linux sürümü de var.Valve un kurucusu oyun sektörünün geleceğinin linux ta olduğunu söylüyor.PS 4 un içinde bile linux var.ama bunların hic bi önemi yok senin için çünkü sen yeni birşeyler öğrenmek yada üretmek gibi bir derdin yok

kalsın almiyim ben....

linux'un kullanılabileceği tek yer, mağazada ucuz olsun diye yüklenen PC'dir. Hatta ona bile gerek yok. BIOS ekranında ''operating system not found'' yazısı çıksa daha iyi.. direk windows'un herhangi bir sürümünü kurabiliriz daha iyi olur. Şimdi linuxcular bana kızıcak ama öyle. i7 işlemcili bir PC alıp linux kullananı ben görmedim.

@10 Şub 2014 17:17 mağarada yaşamasan görürdün...

3 ay kullandım :S tek özleleiği virüslere karşı korunma..başka da bir espirisi yok..görsellik çok sıradan S: RAM düşmanı..

Linux candır ama evimde her zaman için Windows biz teknolojiyi kimsenin bilmediği yıllarda Bill Gates reyizin her eve bir bilgisayar projesinden sonra Windows la tanıdık ve adam projesini hayata geçirdi ama doğru ama yanlış ama iyi ama kötü... Linux ne yapmış ki Allah aşkına bugüne kadarki en büyük başarı android abi ya... Yalnız bu arada cCc UBUNTU cCc

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Linux kullanabileceğiniz 10 yer!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir