Linux Live CD'si ile PC sorunlarını giderin!

Her Windows kullanıcısının Linux'a mutlaka bir gün ihtiyacı olacak! Peki ama neden?

  • Zeynel A. Öztürk
Linux Live CD'si ile sorunları giderin!
Ubuntu CD'si, Live CD olarak CD'den boot edilerek kullanılabiliyor

Windows'unuzun hiç beklemediğiniz bir zamanda sorun çıkartdığı, en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanda PC'nizin açılmak istemediği olmuştur. Böyle bir durumun başınıza gelmesini istemiyorsanız, bir Linux live CD oluşturmanın zamanı gelmiş olabilir.

Bir Linux live CD veya USB belleği oluşturmak için birçok neden var. USB tabanlı dağıtımlar daha hızlı olacaktır (Unetbootin'e ihtiyacınız olacak), ancak ImgBurn gibi bir araçla kolayca CD/DVD'ye yazabilirsiniz.

Hangisini seçmeli?

Kullanımı kolay olan Ubuntu dağıtımının live CD'si, işletim sistemini yüklemekte veya live CD olarak kullanılabiliyor. Sürücü desteği oldukça iyi ve anlaşılır bir ara yüze sahip. Dolayısıyla sürücü sorunları düşüneceğiniz en son şey olacak.

Windows başlamıyorsa veya tamamen öldüyse

Windows boot etmiyor

Windows'la ilgili sorunları bir Windows CD'si veya DVD'siyle onarmak mümkün olsa da herkesin Windows DVD'si bulunmuyor. Windows bölümünüzü Linux ile onarmanız da mümkün. lilo ve ntfs-3g gibi bazı araçlara ihtiyacınız olacak; bu araçlar Ubuntu'nun yazılım havuzunda bulunuyorlar.

Windows öldü

Onarmak için elinizden geleni yaptınız ancak hiçbir işe yaramadı. Windows'u yeniden yüklemeniz gerek ama bazı önemli dosyalarınızı Windows bölümünüzde bıraktınız ve bunları geri alana kadar diskinizi biçimlendirmek istemiyorsunuz.

Windows'unuz onarılamayacak bir hale gelmiş olsa bile, bir Live CD ile Windows bölümüne ulaşıp verilerinize erişebilir, yedekleyebilirsiniz.

Donanım sorunlarını giderme

Live CD'yi bilgisayarınızdaki sorunların donanımdan mı yoksa yazılımdan mı kaynaklandığını bulmak için de kullanabilirsiniz. Bir donanım sorununuz varsa tabi ki Linux da çalışmayabilir. Ubuntu gibi bazı dağıtımlar, bazı tanıma araçlarıyla geliyorlar. Örneğin Ubuntu'daki Memtest86+'yı kullanarak belleğinizi test edebilirsiniz.

Acil internet ihtiyacı ve zararlı istilası

İnternete acil olarak ihtiyacınız var

Windows'unuzun öldüğünü kabullendiniz, ancak patronunuz sizden bir e-posta bekliyor ve elinizde çalışan bir işletim sistemi yok. Live CD'nizi yerleştirip ağa bağlanarak, entegre tarayıcı ile e-postanızı gönderebilirsiniz.

Kablosuz bağlantılarda çoğunlukla sürücü yüklemeniz gerekebiliyor, ancak PC'nizi Ethernet'ten direkt olarak bağlayabilirsiniz.

C:\ sürücüm zararlılarla doldu

Zararlıların bulaştığı Windows'unuzu açtığınızda verilerinizin tehlikeye düşeceğinden çekiniyorsanız, Linux size yardımcı olabilir.

Genel olarak virüsler Linux'ı etkilemediğinden, Linux içerisinden Windows sürücünüzü tarayabilirsiniz. Bunun için örneğin Avast'ın linux sürümünden veya AVG'den faydalanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Evet! Yıllardır bu şekilde bir çok defa sistemi kurtarmaya çalıştım. Windows Vista'yı ilk yüklediğimde harddiskim çökmüştü. Ve hiçbir şekilde Windows boot etmiyordu. Derken Linux Live CD çalıştırdım ve hataları giderdim. Birçok defa bu yöntemi kullandım! Çok işe yarıyor çok! :D

Windowsu Linuxla kurtarmak kulağa garip gelse de bir gerçek. Benim başıma gelmişti. Windowsum açılmıyordu, günlerce uğraştım, arkadaşları arayıp kargoyla windows cdsi istedim. En sonunda Linux Live Cd'yi bir denemeye karar verdim. CD'yi açar açmaz bilgisayarımın farklı bir sürücüsünde saklı olan kurtarma bölümünü çalıştırmayı ve windowsa format atmayı başardım. Teşekkürler Linux. Yararlı bir makale olmuş.

Merhaba burda eksik olan birşey var gibi hissediyorum usb den çalıştırabilmek için yapılacak işlemi bilmek istiyorum ubuntu ve pardus sanırım aynı işlem yapılır flash belleğe kurmak istiyorum bununla ilgili yardımcı olabilecek varsa çok ihtiyacım var veya hep chipi takip ediyorum bir makale yaparsanız flash belleğe linux kurma filan gibi çok iyi olacaktır herkez yararlanabilir. kolay gelsin.

+ kaspersky Rescue disk linux tabanlı çalışır, hem boyutu çok düşük hemde zararlı dosyaları silerken sistemdeki verileri kurtarır.

Linux ntfs sürücülerine erişemedikten sonra hiç bir şeye yaramaz. Total commanerin boot edilen sürümü vardı bende çok işimi yarıyordu kaybettim bulamadım bir daha. O olsa daha çok işe yarardı.

hiren boot amca

Linux'a gerek yok windows'un'da cd'den çalışan live sürümleri var bende windows xp media center edition live cd var cd'den çalıştırıp işimi hallediyorum.

harika bi haber

linuxa gerek yok windowsun da harici birimlerden çalışanı var deyip saçmalamış bir arkadaş. Lİnuxun yaptığı işi yapamaz çünkü bazı virüs ya da zararlılar sistem dosyası vb şeklinde görünüp windows tarafından silmenin aksine korunuyorlar. linux için bu olay geçerli olmadığından kolayca silebilirsiniz. benim başıma gelen olayda arkadaşın bilgisayarındaki zararlı bulunuyordu ama silinemiyordu pardus live cd ile saniyeler içinde çözdük.

linux NTFS destekliyor, eğer sadece "linux ntfs" yazsaydınız açık kaynak projeyi görebilecektiniz!!

erd commander daha gelişmiş özellikler sunuyor...

Virüslerin genelde linux'u etkilememesinden dolayı linux kurarak tarama yaptırmak çok iyi fikirmiş.Desenize hemen bir Linux Live CD'si edinmek lazım :-) (Chip online yetkilileri keşke buradan linux live'ı sıkıştırılmış olarak indirebileceğimiz bir adres verse ;-) Ayrıca bu işlem tüm windows sürümlerinde geçerlimi acaba ?

Virüslerin genelde linux'u etkilememesinden dolayı linux kurarak tarama yaptırmak çok iyi fikirmiş.Desenize hemen bir Linux Live CD'si edinmek lazım :-) (Chip online yetkilileri keşke buradan linux live'ı sıkıştırılmış olarak indirebileceğimiz bir adres verse ;-) Ayrıca bu işlem tüm windows sürümlerinde geçerlimi acaba ?

kurun benim gibi 3 virüs pıroramını dep frezeyi bulaşsında görüyüm:)

Birgün hdd çöktü paket oldu yani hiç açilmiyordu bazen gelip gidiyor hdd görmüyordu pc. linux cd elimde vardı ogün onu takınca cd ile oturup açıp sistemi farklı formatliyarak ve biçimlendirme yaparak canavar gibi kullanmış ve yedek almıştım.

Forever deep freeze demek istiyorum .) bad sektörlü hdd bile donduruo ömrüde bitmiyor, virüs yeme derdin yok. arıza derdin yok çerezmiş. börekmiş aman deep abi varken kral Pc :)

muhteşem bişey bu live cd özelliği. yeni çıkan pardusta da var bu özellik. ne demiştik her zaman linuxa muhtacız. farkında olsakta olmasakta

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play