Linux, masaüstünde sahneden geri çekilmiyor!

"Artık umut yok" iddialarına rağmen Linux, yıllardır yapamadığını yapmak konusunda iddialı!

Linux, masaüstünde sahneden geri çekilmiyor!

Teknoloji dünyasında artık neredeyse on yıldır sürekli duymaya alışık olduğumuz "Linux masaüstünün yılı" ifadesi, bir gerçeği ifade etmek yerine bir tür geyiğe dönüşmüş durumda. Elbette, Linux'un sunucular, ağ uygulamaları ve "IoT" kategorisinde olduğu kadar akıllı telefonlar ve tabletler de olmak üzere mobil cihazlarda büyük bir başarı elde ettiği kesin. Diğer yandan Linux'un yazılım devi Microsoft'un Windows Vista ve Windows 8.x sürümlerinde yaşadığı düşüşü de yeterince iyi değerlendirmediğini söylemek mümkün.

Linux CIO'su Linus Torvalds konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Linux'un masaüstü alanını, diğer alanlardaki gibi ele geçirmeyi başaramadığını ifade etti. Fakat diğer yandan da Linux'un masaüstü alanında halen ileriye dönük bazı yatırımları olabileceğine işaret etti.

Masaüstü işletim sistemlerinin elbette en büyük zorluklarından birisi kullanıcı arayüzlerinin tasarımı ve inşası. Microsoft gibi bir yazılım devinin bile bunca yıllık deneyimden sonra Windows masaüstünün arayüzü açısından birçok problemle karşılaştığını düşünürsek durumun karmaşıklığını biraz daha iyi anlayabiliriz.

Diğer yandan, Linux'un önümüzdeki dönemde daha hibrit ve birleşik bazı çözümlerle çok daha başarılı işletim sistemleri tasarlayabileceğini tahmin etmek de zor değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 49 Yorum

Sorun Linux'ta değil, yazılım firmalarında. Çok "değerli" yazılımlarının kodlarını açmaktan korkuyorlar. Kopyalanıp daha iyisinin çıkartılacağını düşünüyorlar. Fakat bugün açık kaynak olan Chrome ve Firefox'un türevleri orjinallerini geçebilmiş değil. Korkmasınlar daha çok desteklenecektir yazılımları daha hızlı gelişecektir.

@13 Nisan 2016 10:58 sorunun tespitinin en alakasız ve en saçma sapanı ile ilgili bir yarışma yapılsa; birinciliği kimseye kaptırmazdı. herhalde 2 gün boyunca uykusuzdunuz o kafa ile yazdınız, ben başka bir izahını bulamıyorum.

@14 Nisan 2016 06:21 Vallahi yorumum zoruna gitmiş:) Bana Windows'u mu savunacaksın yani? Olayın bu mu? Neyiyle savunacaksın virüsüyle mi? Kurduktan 1 saat sonra hızına göre 2-3 saat sonra hazır olan bir yapıyla mı savunacaksın? Ubuntu kullanıyorum 20 dakika da kuruluyor 5 dakika içinde de güncelleme yapıyor, yani toplamda 25 dakika sonra kullanmaya başlıyorum, ekstra hiç bir şey yapmadan. Bana Windows'u savunamazsın, kullanmak için sebeplerin olabilir ama savunmak için elinde hiçbir şey yok!:)

@14 Nisan 2016 14:31 Ben Windows`u savunacağım!? (veya diğer zorba Apple) Ben Microsoft`un ciğerini senden çok daha iyi biliyorum. Microsoft`un nasıl bir dalavere rezilliği sayesinde tekel olabildiğini çok iyi bilen biriyim.

@15 Nisan 2016 02:45 Nereden biliyorsun? Benden daha iyi bildiğini nereden çıkartıyorsun? Yukarıda yazılımcılara salladım(windows sever yazılımcılara) yorumuma saçma dedin sonrasında windows'a salladım ben neden windows'u savunayım diyorsun. Ya arkadaş sen ne diyorsun? :) Sen biraz kafanı toplada gel belli biraz civatalar gevşemiş:)

@15 Nisan 2016 09:39 Ben Microsoft`u hepinizden çok daha iyi biliyorum! ;) Zaten sorunu Linux yönetiminde aramayıp yazılımcılarda arama eyleminiz için vermiştim tepkimi. :) Tekrar ediyorum Linux hakkındaki sorun tespitiniz Linux`da yaşanan sorun ile daha alakasız olamaz! Ayrıca okuduğunu anlama kursuna katılmanızı öneririm. Ben ne dediğimi çok açık ve net yazdım.

@13 Nisan 2016 10:58 Sene olmuş 2016 ama hâlâ Linux`ta kod yazdırarak bilgisayar kullandırıyor [1986 senesinde kod yazarak bilgisayar kullanmak bitmişti (Windows 2 veya kurtlu elmadan bahsetmiyorum)]. Kişisel bilgisayar kullanıcılarının %70`inin bilgisayarının kaldıramayacağı kadar hantal yazılmış Linux gerçeğine karşısında Linux neden yayılmıyor diye merak ediyor; Windows`a destek verenler Linux`a destek vermesi gibi saçma gerekçe gösteriyorsunuz!?

@15 Nisan 2016 09:39 %1 kullanıcı oranına sahip işletim sistemine destek Kişisel bilgisayar dünyasının tarihinde yazılı değil! Zor kullanımından dolayı kullanıcıları kendinden uzaklaştırmasını eleştirmiyorsun da gelmişsiniz başarısızlığın bahanesini nerede arıyorsunuz! Birde bana "cıvataların gevşemiş" diye hakaret ederek durumu kurtarmaya çalışıyorsun!

@18 Nisan 2016 18:12 ben debian kullanıorum ve gayette memnunum windows ta oyunuda bırakmam ve yazılım vb işler düşündüğüm için linux ilaç gibi geliyor ancak suçlamalar aşırı yersiz işlemciyi çok kullanıyor veya eski bilgisayarlara uyumsuz vs bilakis eski bilgisayarlara kurulması önerilen bir sitemdir.ayrıca 3-4 sene önce kullandığım dağıtımlar bile windowstan kararlı çalışıordu 10 firefox ekranı açıyom mubarek 0.90 ram a çıkıyo daha ne yapsın linux bu arada ben debian stable kullanıyorum

Linux-Mint kullanıyorum, gayet memnunum. Linuxu denemenizi tavsiye ederim.

linux oyun oynanmadıgı için tercih edilmiyor daha çok programlama

@13 Nisan 2016 11:43 Steam'de %70 Linux'a destek var. Tabi yurdum insanı sadece gta, fifa, pes birde minecraft bildiği için, diğer oyunların (Linux için olan) varlığından habersiz.

@13 Nisan 2016 17:05 Kısa bir not:Minecraft Linuxta canavar gibi çalışıyor.

@13 Nisan 2016 17:05 en az 10fps fark ediyor. siz buna destek mi diyorsunuz.

@14 Nisan 2016 01:45 Mesele eğlenmek dostum, sen fps demeye devam et eğleneceğine!

Nesnelerin interneti için cihaz üretildiğinde 'gelecekte ' linux dağıtımları kullanılacak.

Korkmayın, Linux'a birşey olmaz! Adroid'in de bir Linux olduğunu kimse unutmasın! Ve yakında desktop versiyonu da gelecek! O zaman görün bakalım Linux'u! Linux Dağıtımları'nın Android'in yazılım zenginliğinden faydalanması lazım! Bir babayiğit bekliyoruz...

Linux kullandım fakat kullanımı zor windows xp bile daha iyi bence linux tan. Steam os bile linux olduğu için fazla sevilmedi. Yeni bu linux un hatası değil çünkü linux sadece kernel olduğu için.

Linux, donanım sorunlarını halletsin önce. Bir video izlerken işlemci 20-30 dan aşağı inmiyor. Flash flash dediler o gitti durum hala aynı. İntelde bile aynı durum. Çok ram kullanıyor dedik mi ram kullansın ne olacak boşta kalmasından iyi deyip duruyorlar. İşlemci desen uçuyor...Geçiniz

@13 Nisan 2016 17:49 Windows'ta 40-50 olduğundan aslında şaşırmışsındır sen:) Şaka gibisin 20-30 kullanması gayet doğal, işlemci çalışmadan nasıl işlem yapacak? Beyin var ama içi boş:)

@14 Nisan 2016 14:33 sen o masallarını git acemi penguenlerine anlat:) %70 ideal cpu zaten linuxta :) Makineyi alev aldıracak başka bir avanak denek bul. Bir film izleyeceğim diye fan sesi ile sıcaklıktan ter içinde kalacak değiliz :) İntel açık kaynak git biraz kod yaz da havalar soğsun hadi..Distrowatch da dağıtım kalmadı denemedik... git kumda oyna. Düzelince kullanırız gene üzülme :))

@15 Nisan 2016 01:09 %70 yazan kim? Yazılmamış söylenmemiş bir şeyi söylenmiş gibi gösterme amacın nedir? Sen şuna kullanmasını beceremedim desene! 15 senedir (tam 15 sene) Linux dağıtımlarını kullanıyorum. Son 6 senedir kurduğum popüler dağıtımların hiç birisinde ekstradan hiç bir şey yapma ihtiyacı duymadım. Bir çok farklı sisteme kurdum hiç bir problem çekmedim. Windows'ta işlemciyi yükseltmeyen hiç bir sayfa, Linux'ta da yükselmedi. Tam tersi yükselten Linux'ta da yükseldi. Yani fark yok!!

@15 Nisan 2016 15:30 Kullanan görür arkadaşım. Lafla olmuyor öyle. İnanmayan kurar görür. CPU harı harıl çalışır, fan sesi ayyuka çıkar, sıcaklık tavan yapınca da sen daha hafif bir masaüstü kullan, bende bir şey yok sorun sende diye bir o distroya bir bu distroya yollanır durur, sonunda dediğime gelir. Halep oradaysa arşın burada. Lafa gerek yok. Gözüme mi inanacağım boş laflara mı...

@15 Nisan 2016 23:53 Senden başka problem yaşayan yoksa problem sendedir. Ben ve çevremdeki hiç bir insan yıllardır şöyle şöyle bir problemim var dememiştir. Yine diyorum, beceremiyorsun çamur atıyorsun.

@16 Nisan 2016 07:59 Övünmeye geldimi "Kur kullan linux kurduğun anda hazırdır." diye konuşursunuz. Ekran kartı zaten intel, (diyorsunuz ya linux uyumlu donanım alın diye, al sana linux uyumlusu)neyini kullanamayacaksın ki? Neyi kurmam ya da kaldırmam gerek ki kullanılamasın?Tıkla bir videoya aç ve o meşhur siya ekranı da aç, yaz top diye bak bakalım kaçta CPU. Birde winde bak kaçta. Kullanmayı bilmiyor muş muş:) Sorun yaşayan zibille var. Forumlara bir bak ilgili kavramlara bakalım neler var

@16 Nisan 2016 21:27 Hala tatava! İşlemci hızına müdahale etmezsen manuel olarak, hangi sistemi kullanırsan kullan siteden kaynaklı olduğundan aynı CPU yüzdesini kullanır. Yani cahilsinde okuma yazmanda yok heralde! Web sitelerinde gezerken, İşlemci kullanımını kendinle alakalı mı sanıyorsun? Sitenin barındığı sunucuyla alakalı direkt siteyle alakalı yani. Farklı CPU çıkması imkansızdır. Yer çekimini kabul etmeyen aslında hava itiyor diye beyanatta bulunabilecek zihniyette bir insansın olay bu!

@17 Nisan 2016 10:55 Ha haa :) Zaten benden kaynaklı olmadığını söylüyorum. Bir sistemde izlenen video 6-7 arası, diğer sistemde aynı sitede video 25-30 arası. Acaba nedendir :)) Hadi bakalım bulursun sen bunu zeki çocuğa benziyorsun. Pazar neşesi seni :))

@17 Nisan 2016 14:03 Bak farklı çıkması imkansız diyorum. Hala farklı diyorsun,ispatla! Linux'un güç yönetimi Windows'tan farklıdır. Fakat örneğin iki sistemde de yüksek performans ayarlarını etkinleştir, Cpu aynı çıkacaktır. Farklı çıkmasının sebebi budur. Ayarlar farklı. Bak ben şu anda Windows kullanıyorum işlemci en fazla yüzde 65 çalışmaya ayarladım. Bu sayede fana gerek kalmadan bilgisayarı kullanıyorum, aynı şeyi linuxtada yapıyorum. Yani ayarları kendine göre düzenle sorun yaşamazsın.

@17 Nisan 2016 21:42 debian-stable kullanıyorum ve bu sorunlar yok biri ram çok gidiyo demiş ben kde de açık bişi yokken 450 mb windowsta 700-800 oda sabit değil tabii.videoda işlemci çok gidio demişsiniz daha şimdi denedim %15 ten yukarı çıkmıyor.ayrıca linux eski bilgisayarlara da sıkıntısı yoktur en azından ben çekmedim.yani arkadaşlar sistemi bozup kullanamayıp sistemi suçlamayın ben beceriksizim deyin ayrıca linux bilgisayarın ömrünü uzatır buda bir gerçek

Linux candır can kullanmayan bilmez

Bilgisayarıma Linux kurdum ama gördüm ki Linux Windows 7`den bile çok daha fazla sistem kaynağı sömürüyor. windows 7 20 sekme açıyordum bilgisayarım yavaşlıyordu Linux`ta 4 sekme dahi açamıyorum. Ubuntu forum`da bunu söyledim oooo senin sistemde eskimiş diyerek faturayı sistemime kestiler (sistemim 10 yaşında). Eğer 10 yaşından daha yeni sistemlere işletim sistemi hazırlayarak savaşı kazanacağınızı sanıyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz! kişisel bilgisayarın %70`ini eski bilgisayarlar oluşturuy

@13 Nisan 2016 19:20 işlemcim 3.0 GHZ çift çekirdek 64 bit (kullandığım Windows 7 32 bit). şu anda Linux Mint Xubuntu Lubuntu Ubuntu kurulu Ubuntu berbat kasıyor Lİnux Mint biraz hafif Xubuntu Lubuntu ise biraz daha hafif ki Windows 3.1 kadar sadeleşmesine rağmen durum bu. 256 mb 800 MHZ ile çalışan Windows XP`yi nereye koyacağız? ki Microsoft sistem kaynağı düşürmek için hiçbir çaba sarf etmeyen, kaliteli kod yazmayı, sistemdeki kod hatalarını düzelterek hafifletmeyi Çin`de bir ismi zanneden fi

@13 Nisan 2016 19:20 Tuttum bu yorumu

@13 Nisan 2016 22:28 Bende de 10 senelik masaüstü sistem var, 4 GB RAM Core2 Quad cpu @2.40 AMD 5770 1G DDR5 grafik. Saymış olduğunuz sistemlerin hepsini kurup denedim. Hepsinde canavar gibi çalışıyor. Belki sizin sistem de eksik olan bir şeyler vardır. Hem ayrıca Linux forumlarında alay eder gibi kimse yardımda bulunmaz. Ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan elemanlar vardır. Sorun çözülene kadar yardımlarını esirgemeyen kişiler güzel insanlar.

@Metinolmetin bahsettiğiniz işlemci 4 çekirdekli ve benim işlemciden en az 2 misli hızlı, sizin sistem 4 gb ram benimki 2 gb ram. kaldıki kullanılan eski sistemler içersinde benimki en iyi olanından çünkü; tek çekirdek 3.0 ghz de var 2.0 ghz de var 1.5 ghz de var 1.0 ghz daha yavaşıda var ve Windows XP hepsinde canavar gibi çalışıyor. Ubuntu forum sitesine evet dediğiniz gibi yardımcı oluyorlar ama benim sistemi çok eski buldular. alay eder gibi tabirle ne demek istediniz? ben ciddiyetimi bozma

@Metinolmetin 4 çekirdekli işlemci 4 gb ram gibi bir sistemde anca doğru düzgün çalışabilen bir işletim sistemi durumunu normal mi karşılamalıyız? 4 çekirdekli işlemci 4 gb ram gibi bir sisteme göre işletim sistemi yazarak kullanıcı çekmeyi ummak hayalcilik. Bahsettim %70 tek çekirdekli sistemlerden oluşuyor ve bu sistemlerde Windows XP canavar gibi çalışıyor. Adamların popüler oyun oynamak dışında her işini görüyor. Eğer Microsoft`a bile geçiliyorsa bir yerde çok ciddi bir yanlış vardır!

@Metinolmetin Bilgisayarım 10 yaşında birçok parçası bozuldu yenilendi, toplamda hepsi 4000 TL harcadım diyebilirim. Şimdi bana ne diyeceksiniz sistemi komple çöpe at, Linux`a gücü yeten yeni bilgisayar al mı diyeceksiniz? (ve diğer bilgisayarı eski arkadaşlara). İnsanları bu şekilde Linux`a geçmeyi ikna edemezsiniz. Ayrıca kod yazarak masaüstü bilgisayar kullanma 80`lerin ortasında bitmiş, ama sene olmuş 2016 Linux`ta kod yazılmadan hiçbirşey yapılamıyor, insanlar bu tarz kullanımdan sıkılıyor

@Metinolmetin Windows`tan bıkan adam Linux deniyor 1 hafta sonra Windows`a geri dönüyor. insanlar 80`li yıllardaki gibi kod yazarak bilgisayar kullanmak istemiyor. Microsoft XP`den 7`ye geçenlerin pil şarz süresi %25 kısaldığı şikayetine karşı "öyle birşey yok" diyerek kullanıcıları yalanlamaya cürret edebilen bir firmadır. hatalı kodları düzeltmek ve kaliteli kod yazarak daha hafif işletim sistemi yazmakla zerre ilgilenmez. Buna rağmen Windows`tan tur farkı yiyorsa ciddi yanlışlar var demektir

@13 Nisan 2016 19:20 sana tamamen katılıyorum. Yok linux candır, yok açık kaynak. Bir türlü insanların ne istediğini çözemeyen "geek" yaklaşımları. İnsanlar basitlik, kullanım kolaylığı, akıcılık ve kararlılık istiyor. Kimse sadece ekran rengini biraz açabilmek için terminale kod yazıp onu bilmem nereye yerleştirmek istemiyor. Apple bu sebepten ötürü çok başarılı oldu, dönün çevrenize bakın. Sadece parmaklarını kullanacak bebekler bile birçok işlemi yapabiliyorlar. İnsanların zamanı kıymetli!

@15 Nisan 2016 09:51 Ama ben size bu konuda katılmıyorum maalesef! Apple ve Microsoft son derece beceriksiz ve açgözlü firmalardır. Apple herşeyde kullanımı zorlaştırma pahasına sadeleştirme manyağı bir firma. Linux`u eleştirdim diye burada Apple`ı övebileceğini mi sandın? Bir araştır bak çok sevgili Apple`ın 80`lerde kimlerin arkasından nal topluyormuş. Ayrıca dünya para ödeyerek satın aldığın Apple bilgisayarını, Apple yeni bilgisayar çıkardığında eski bilgisayarlara hantalaştıcı güncelemele

@15 Nisan 2016 09:51 Milletin tasarımını alenen çalıp üstüne kimse bizden çalmasın diyerek pişkinlikte zıvanadan çıkmış! Üniversiteden patent çalmaktan 2 kez tazminat ödemiş. Pratik kullanımla alakası olmayan aksine; herşeyi sadeleştireceğim diye pratikliğe düşman olan! Çok pahalı bilgisayar sattığını umursamaksızın; yeni bilgisayar çıkardığında eski Apple`ları kullanılmayacak kadar hantallaştırıcı günceleme yayınlayan kurtlu elma canavarının reklamını yapmaktan daha iyi bir işiniz yok mu sizin?

@16 Nisan 2016 19:51 evet evet patent çalmış. Çok doğru! Bunu da müthiş yazarlar hemen tespit etmiş, helal olsun. Yahu adam kullanım kolaylığı diyor, rahatlık diyor, akıcılık diyor, stabilite diyor, karşı argüman onlar çalıntı. Size bol bol linux kastırmalı günler, benim zamanım kıymetli. Belirli bir yaşa gelince anlarsınız zamanın önemini.

@18 Nisan 2016 11:16 Eğer internette bir araştırma yaparsan; Apple`ın patent davasından üniversiteye tazminat ödediği haberleri görürsün! Apple pratik değil stabil değil verimli değil kullanıcı dostu değil. Sırf sadeleştireceğim diye kapı önünden döndürüp bina etrafında tur attırıp arka kapıdan sokarak boş yere uğraştıran bir firma! [daha nesine pratik diyorsun?] Apple`da mavi ekran gösteriyor (ismi siyah ekran), Apple`a da format atılıyor. Yazdıklarımı görmezden gelerek haklı görünmeye çalışmış

@18 Nisan 2016 18:35 "Apple pratik değil stabil değil verimli değil kullanıcı dostu değil. " Bu büyük tespit karşısında şapkamı çıkarıyorum, meğer milyonlarca kullanıcının hiçbir şeyden anladığı yok. Misal linux, süper pratik ve verimli olduğundan kullanıcı oranları yerlerde sürünüyor. Neyse vakit diyordum, bu kadar laf buraya yeterli. Sana da wireless driver tanıtmada kolaylıklar dilerim.

@19 Nisan 2016 14:21 "Bu büyük tespit karşısında şapkamı çıkarıyorum" Evet arkadaşlar bir tartışmada şöyle yazınca haklıymış gibi görünüyorsunuz yada bu arkadaşımız öyle zannediyor! "meğer milyonlarca kullanıcının hiçbir şeyden anladığı yok" kişisel bilgisayarda Apple kullanım oranı sadece %1, ve evet o %1 kesim anlamıyor. Apple`ın o %1 satış başarısını reklamlara borçlu olduğunu bilmeyen yok, yani o %1 kesim bilgisayar seçimini reklamlara kanarak yapıyor. cevap verebildiğiniz zaman görüşürüz

@19 Nisan 2016 21:55 Apple'ı bana savundurttunuz ya bişi demiyorum. Hadi adam fanboy, apple'ı savunuyor; senin karşı argumanın apple stabil değil. Ben ki milyon seneden beri linux kullanıyorum, apple'ın stabilitesine ve kullanım kolaylığına laf söylemem. bence biraz apple ürünü kullan. ama abartıp fanboy olma.

@21 Nisan 2016 11:54 debian kullanıyorum.Arkadaşlar kara ekran deyip dalga geçtiğiniz şeyi kullanmadan da bir çok işlem linuxta artık yapılabiliyor özellikle ubuntu ve mintte yani kara ekran bahanesi sökmez hem gayet güzel bişi kara ekran ve root özelliği root-user sistem sayesinde virüslerled uğraşmıyorum aslında işletim sistemlerini n temelini o kara ekranlar her ne yparsanızda aslında orda işlem yapar. siz deyin biz oyunoynucaz başkada bişi yapmıcaz ona bişi demem 3 aya bir formata devam edin

Şimdi bana David Icke`nin Türkiye şubesi diyeceksiniz, paranoyak diyeceksiniz ama bence Linus Torvalds Microsoft`la gizli anlaşma yapmış biri. Neden derseniz ölümü gösterip sıkmaya razı etmek. Çünkü insanlar sürekli aynı şeyi söylüyor; Linux kurdum bir hafta sonra soluğu Windows`ta aldım. Açıkçası Linux kullanınca ben dahi neredeyse Microsoft`u başarılı firma sanmaya başlayacaktım (Microsoft`un ciğerini çok iyi bilmeseydim). Linux kullandıktan sonra Windows bile size mükemmel görünmeye başlıyor!

Vallaha ben debian kurdum stable gayette memnunu daha önce testing kurdum ondanda fazla bir sıkıntı yoktu sistem gayet stabil açlıyor masüstü 450 mb harcıyor oda kde olarak windows la karılatırılmaz bile üstelik bütün driverlarda kurulu.10 tane firefox açıyorum 0.90 a çıkıyor programların çogu 1 saniyeden kısa sürede açılıyor libre office hariç oda 2 saniyeyi buluyor kısacası bilgsayarım windows takinden iyi win 7-8 i kullandım ram harcaması masaütünde 1 gb ye yakındı bu da her şeyi özetliyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play