Lise öğrencileri kendi oyunlarını yaptı!

Özyeğin Üniversitesi'nin yaptığı bu etkinlik, ülkemizdeki gelecek vaadeden gençleri ortaya çıkardı!

Lise öğrencilerinin ufkunu açmak ve onlara doğru kariyer tercihini yapma konusunda yardımcı olmak amacıyla Özyeğin Üniversitesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Oyun Atölyesi tamamlandı.

14'ü Anadolu'nun ve 6'sı İstanbul'un belirli liselerinde okuyan 20 başarılı öğrenci, artık "bilgisayar oyunu" alanında kariyer yapmayı düşünüyor. Türkiye'nin dört bir yanından gelen 250 başvuru arasından seçilerek Özyeğin Üniversitesi'nin Bilgisayar Oyunu Atölyesi'ne katılma hakkı kazanan bu 20 lise öğrencisi, geçirdikleri bir haftalık eğitim süreci sonunda gelecekte nasıl bir kariyer istediklerini daha iyi anlama fırsatı buldu.

Aralarında akademisyenlerin de olduğu deneyimli bir ekipten bilgisayar oyunu yapmayı öğrenen lise öğrencileri arasında başarılı olanlar, Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı'na ilk altı tercihlerinden yerleştikleri takdirde %100 burslu okuma hakkına da sahip olacaklar.

İşin ustalarından eğitim aldılar

Atölye kapsamında verilen dersler Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden, Türkiye'nin dünya çapında yayımlanan ilk üç boyutlu oyunu "Culpa Innata"yı yaratan ekibin yöneticisi Prof. Dr. Tanju Erdem, Microsoft Research Yazılım Mühendisliği İnovasyon Ödülleri program desteğini kazanan Yrd. Doç. Dr. Barış Aktemur ve "Culpa Innata" oyununu geliştiren Momentum Digital Media Technologies ekibi tarafından yürütüldü.

Anadolu'nun genç beyinleri İstanbul'daydı

Anadolu'nun genç beyinleri Atölye'ye katılmak için İstanbul'a geldi

30 Ocak – 3 Şubat 2012 tarihleri arasında uygulamalı olarak gerçekleştirilen atölye kapsamında öğrenciler bir hafta boyunca grafik tasarım, bilgisayar programlama ve hikaye kurgulama konularında derslere katıldılar ve kendi bilgisayar oyunlarını geliştirmeye çalıştılar. 20 öğrencinin katıldığı tamamen ücretsiz etkinlik kapsamında, öğrencilerin İstanbul'daki konaklama ve yeme-içme giderleri de Özyeğin Üniversitesi tarafından karşılandı. Atölye'ye katılan öğrencilerin büyük bir kısmını Anadolu'nun en iyi okullarında okuyan çok başarılı öğrenciler oluşturdu. Öğrencilerin 14'ü Anadolu, 6'sı ise İstanbul'dan katıldı.

10'u lise 3'üncü sınıf, diğer 10 tanesi ise lise 4'üncü sınıf öğrencisi olan katılımcılar, kariyerleri ile ilgili doğru karar verebilmek için Bilgisayar Oyunu Atölyesi – IV deneyimini yaşadılar. Öğrencilerin 12'si devlet lisesinde, 8'i özel lisede öğrenim görüyor.

Liseden mezun olmadan mühendislik burs hakkı kazandılar

Atölye çalışmasında başarılı bulunan öğrenciler, ÖzÜ'de burslu okuma hakkını da kazandılar. Bu burs kapsamında 2012 yılında ÖSYM tarafından Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı'na ilk altı tercihinden burssuz veya öğrenim ücretinden kısmi muafiyet sağlayan burslu kontenjandan yerleşen adayların öğrenim ücreti muafiyet oranları, %100'e yükseltilecek. Yüzde 100 burslu kontenjandan yerleşen adaylara ise, yerleştirildiği bursun kapsamına ek olarak, her yıl 9 ay süreyle aylık nakit destek sağlanacak.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bileydim bende katılırdım :) Sağlık olsun.

3 boyutlu fps kızma birader oyunumuz ülkemize ve dünyamıza hayırlı ve uğu.. ehö.. öhö-öhü.. -ı-ıhm.. inşallah güzel bir şeyler yaparlar.. aslında yaparlar bizim gençlerimiz de.. çünkü cin gibidirler ve hayalgüçleri geniş ve yeteneklilerdir de.. bu güzel bir habere benziyor. hayırlısı..

Sen de yorum yaz