Mac'ler Thunderbolt saldırısına uğrayabilir

Siber saldırılara pek alışık olmayan Mac'ler, beklenmeyen bir yerden gelen açıkla karşı karşıya!

Mac'ler Thunderbolt saldırısına uğrayabilir

Son günlerde özellikle Sony ile birlikte duyduğumuz "siber saldırı" tanımlaması, önümüzdeki dönemde daha sık karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Zira bulut erişimleri, internet of things ekosistemi derken, tüm cihazlar ve dolayısı ile bilgiler güvenlik önlemleri altında tutulmaya zorunlu hale geliyor, üstelik bu gün geçtikçe daha zorlaşıyor. Öte yandan Mac kullanıcıları ise siber saldırılar şöyle dursun, kötü niyetli yazılım konusunda dahi genellikle rahatlar. Ancak bu değişebilir...

Güvenlik araştırmacısı Trammell Hudson'ın yaptığı çalışma neticesinde ortaya çıkan bir açık, MacBook kullanıcılarının tehlikede olduğunu gösteriyor. Bu açığın kaynağını ise Thunderbolt arayüzü oluşturuyor. Thunderbolt arayüzü tarafından MacBook'ların saldırılara açık hale geldiğini iddia eden Hudson, bu açığa Thunderstrike adını vermiş.

Saldırganların Thunderbolt arayüzü ile işletim sistemine erişebileceklerini savunan Hudson, bu konuyla ilgili tüm ayrıntıları 27 ila 30 Aralık tarihleri arasında Hamburg CCH Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan 31st Chaos Communication kongresinde açıklayacak. Biz de detayları o zaman öğreneceğiz...

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Dandios ve Idandimac

geç bunları anam babam geç bunları....

At bir iddaa kim inanırsa. 2008'den beri yok şu açığı yok bu açığı var. Yok bilmem kaç milyon mac tehdit altında, diye haberler yapıldı. Sonra "mac'lere virüs girmezdi diyen yorumları yapıldı. Bir defa bile ne virüse maruz kaldım nede çökmeye göçmeye maruz kaldım.

Mac ne ya. Kullanan varmıymış hala...

iOS'i güvenlik açıkları ve stabilite kaybıyla bitiren Apple, Mac işletim sistemini de bitiriyor. Çoğu ülkede WP, pazar payı olarak iOS'in önüne geçip Android'den sonra 2. konumda. 2020'ye kadar iOS bitmiş olur. Windows 10 ile hem mobil hem de pc ortamında Apple'ın esamesi okunmaz, hiç şansı yok.

orta seviyeli bir ailenin mac alması zor. çünkü çok pahalı fazla kullanılmaması normal

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir