Maya'lardan yeni haber var...

21 Aralık 2012'de dünyanın yok olacağını iddia eden Maya takviminde işler değişti...

Dünya yok olmayacak!

21 Aralık tarihi bu yıl herkes için tek bir şey ifade ediyor: Dünyanı sonu. Maya takviminin bittiği bu tarih için yaratılan spekülasyonların ardı arkası kesilmediği gibi, bu durum ilk defa karşılaştığımız bir konu değil.

Geçtiğimiz günlerde bir gazete tarafından yayınlanan habere göre dünyanın sonunun geleceğini iddia eden Maya takvimi ve efsanesi üzerine Meksika'da bir grup Arkeolog ve Antropolog bir araya gelerek konu hakkında detaylı bir çalışma daha sürdürdü. Sonuçsa gerçekten ilgi çekici oldu zira çalışmasını sürdüren ekip aslında bu takvimin yanlış anlaşıldığını ve insanların konu hakkında panik yapmamaları gerektiğini dile getirdi.

Arkeologlardan Alfredo Barrera konuya şu şekilde bir açıklık getirdi; "Maya'lar birçok kehanetten bahsediyorlar, orası kesin ama üzerinde durdukları konu direk olarak ölümcül bir sonuç doğuracak cinsten değil. Gördüğümüz kadarı ile daha çok kendi başlarına gelen olayların, tarih döngüsü içerisinde yeniden yaşanacağı ile ilgili."

Diğer uzmanlar ise kazının yapıldığı alanda bulunan taşlarda 2012 ile ilgili sadece iki farklı kaynak olduğunu ve bunların hiçbir şekilde dünyanın sonunu işaret etmediğine değindiler. Her ne kadar günümüzde bu fikre inanan insanlar olsa da öyle görünüyor ki bu araştırma ile büyük bir hüsrana uğrayacaklar. İşin iyi tarafıysa, bir süre daha gezegenimiz var olmaya devam edecek.

Okuyucu Yorumları