Maya'lardan yeni haber var...

21 Aralık 2012'de dünyanın yok olacağını iddia eden Maya takviminde işler değişti...

  • Ertuğrul Süngü
Bir iddia daha ortadan kaldırıldı
Şimdilik yok olma senaryosu ertelendi

21 Aralık tarihi bu yıl herkes için tek bir şey ifade ediyor: Dünyanı sonu. Maya takviminin bittiği bu tarih için yaratılan spekülasyonların ardı arkası kesilmediği gibi, bu durum ilk defa karşılaştığımız bir konu değil.

Geçtiğimiz günlerde bir gazete tarafından yayınlanan habere göre dünyanın sonunun geleceğini iddia eden Maya takvimi ve efsanesi üzerine Meksika'da bir grup Arkeolog ve Antropolog bir araya gelerek konu hakkında detaylı bir çalışma daha sürdürdü. Sonuçsa gerçekten ilgi çekici oldu zira çalışmasını sürdüren ekip aslında bu takvimin yanlış anlaşıldığını ve insanların konu hakkında panik yapmamaları gerektiğini dile getirdi.

Arkeologlardan Alfredo Barrera konuya şu şekilde bir açıklık getirdi; "Maya'lar birçok kehanetten bahsediyorlar, orası kesin ama üzerinde durdukları konu direk olarak ölümcül bir sonuç doğuracak cinsten değil. Gördüğümüz kadarı ile daha çok kendi başlarına gelen olayların, tarih döngüsü içerisinde yeniden yaşanacağı ile ilgili."

Diğer uzmanlar ise kazının yapıldığı alanda bulunan taşlarda 2012 ile ilgili sadece iki farklı kaynak olduğunu ve bunların hiçbir şekilde dünyanın sonunu işaret etmediğine değindiler. Her ne kadar günümüzde bu fikre inanan insanlar olsa da öyle görünüyor ki bu araştırma ile büyük bir hüsrana uğrayacaklar. İşin iyi tarafıysa, bir süre daha gezegenimiz var olmaya devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Arkadaşım kimse alınmasın gücenmesin Dünyanın sonunu Allah'tan başka kimse bilemez.Bu adamlar ilgi çekmek için böyle bişi uydurdular tarih yaklaşınca da yalan olduğunu söylüyorlar hem bunu yılar önce bş kaç defa daha yapmışlardı benim sizden tek isteğim böyle hurafelere, batıl inançlara inanmayın hem mayalar da insan değil miydi biz bilmiyoruz da bu teknolojiyle onlar nasıl bilcek

@04 Eki 2012 21:16 böyle hurafelere inanmayın din hurafesine inanın, iyiymiş 21:16 kardeş

@04 Eki 2012 21:16 vay aynştayn vay...

@04 Eki 2012 21:16 ilgi çekmelerinin amacı ise filmlerinin daha çok gişe yapma isteği idi.

türkiye suriye savaşı çıkacak 21 aralıkta

bu nasil bir mutlu alinti @chip İşin iyi tarafıysa, bir süre daha gezegenimiz var olmaya devam edecek

Sana aynen katılıyorum arkadaşaım..

Bide gerçekten kıyamet kopuyor. :D Bu sefer de aa doğruymuşta biz yanlış anlamışız. :) Çevir kazı yanmasın.

Gerçekten çok panik yapıyordum. İçim rahatladı şimdi. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

ben de tutusmustum zaten :) icime su serpildi...

Birçok yalan senaryo gibi bu da hazin bir sonla bitti.

Maya takvimini yalan yanlış yorumlar üzerinden heba etmeyin lütfen. Kıyamet değil, değişim meydana gelecek. Evrimimiz hızlanmak zorunda, yoksa üzerinde yaşadığımız dünya bizi barındıramaz. Yeni bir dünya düzenine gireceğiz, zamanın evrimi bilinçlerimize yansıyacak. İnsan ırkı şu küçük dünyadaki sınırlarını kaldırmak zorunda, gelecek nesildeki türümüzün devamı için galaktik temasın önünü açacak evrilmeyi sağlamak zorundayız!

@04 Eki 2012 22:29 benim nokia da takvim 2039 da bitiyor. lütfen bunu da yorumlar mısınız? teşekkürler efendim. saygılar.

Abi 100.000 yıl öncede dünya patlayacaktı hani? . Yalan dolan işler ...

yeni mi anladınız kıyametin kopmayacağını?

ee o kadar hazırlık yaptık malı mülkü sattık gidiciyiz diye. Ne olacak şimdi ? Benim zararımı kim telafi edecek :(( Hökümet bize bahmii

Mayaların yada diğer eski uygarlıkların kitabelerinde yazanlar çokta önemli değil açıkçası. Biz zaten "insanlık" olarak dünyayı yok ediyoruz. Bu yüzden işin içinden "Dünyanın sonunu Allah'tan başka kimse bilemez" diyerek sıyrılıp kaçmak kadar acınası bir cümle yok.. Biraz bilgi sahibi olan insan, - 1980'lerdeki 17 saatin bugünün 24 saatine eşit olduğunu, bkz "Schumann resonances" - Son zamanlarda güneşteki solar aktivitelerin dünya üzerindeki elektronik altyapıya ciddi hasarlar verebileceğini - Dünyanın kutuplarının geçmişte yer değiştirmiş olduğunu, ve yine değiştirebileceğini - Bu gidişle temiz su kaynaklarının 2050'lere doğru tamamen yok olucağını - Kısa zamanda çöken dünya ekonomisini toparlamak için yakında 3. dünya savaşının çıkartılacağını bkz "zeitgeist movies" bilebilir. Ayrıca "böyle hurafelere, batıl inançlara inanmayın" demişsin. Senin inancının batıl olmadığından nasıl bu kadar eminsin ?

@05 Eki 2012 01:00 Kesinlikle haklisin. Adi üstünde batidan gelen inanclar :)) Yoksa samanist inanclar ollurdu ayni agaca caput baglamak gibi....

@05 Eki 2012 01:00 biraz bilimsel süslü, yalan cümlelere kanıp sonra bunu heryerde söyleyip zeki olduğunu sanıyorsun malesef. o izlediğin filmler, kurgular malesef senin batıl inancın. biraz düşününce bunların neden böyle olduğunu, insanların nasıl kandırıldığını anlarsın.

@05 Eki 2012 01:00 Bilim adamları seni inceleyerek ortalama yaşını hesap edebilirler. Peki söyle bakalım şimdi 5 dakka sonra ölmeyeceğinin garantisini kim veriyor. Evet dünyanın sonunu sadece Allah bilir. Bunu kabullenemeyecek, inkar etmeye çalıışan siz zavallılara sadece acıyorum.. gerçi sizin gibi zavallılar acınmayı bile haketmiyor, çünkü şu kadarcık basit birşeyi düşünmekten bile acizsiniz. Yani zavallıdanda zavallısısınız

"İşin iyi tarafıysa, bir süre daha gezegenimiz var olmaya devam edecek." Bu nasıl iyi bir şey oluyor. Oysaki inanmıştık kıyametin kopacağına. Okulu bıraktık, işi gücü bıraktık. Ne yapacağız şimdi? Of ya!

Roland Emerich'ten yeni bir felaket filmi bekliyorum... Mesela 2093 olsun adı... Ailesiyle sorunları olan bir adamın çevresinde dönsün... Sonunda kurtulsunlar ama :P

Hadi ya kiyamet kopmayacak mi? Bu kadar cennetlik olupta dünyayi bize cehennem edenlerden kurtulacagiz saniyorduk ne oldu?

Maya falan hikaye....neden 21 Aralık deniliyor. 21 Kasım da olabilir. Bunlar batıl dinlerin uyduruk safsataları...Dünyanın sonunu geleceğini sadece ALLAH(C.C) bilir. yeter ki bir bu dünyanın ekolojik dengesini bozmayalım.

ben göle maya çalmıştım belki ondandır.... hi ha oh hoho...

bekleyip görelim bakalım neler olacak kıyamet kopmasa da kendi kendiliğinden ölecez zaten sadece anı yaşayalım dert etmeyin bunları .d ha topluca ölmek daha i olurdu aslında .d

Bir yandan zaman, son on yılda epey hızlandı ama nedense kol ve duvar saatleri geri kalmıyor. Kimse yılların nasıl hızlı geçtiğini söyleyebilir mi? Diğer yandan kıyamet senaryoları kehanetler falan. Filmlerde ise evereste falan çıkıp kurtulalım diyorlar. Yahu dünya kalmayacak ki ne everesti?

@1:00 Ya simdi de bilimsel hurafelere inanip cok kitap okuyan, kulturel seviyesi yuksek, asiri zeki insanlar modunda hava atmak mi moda oldu? Bir kere azicik belgesel izleseniz (ilk belgeseliniz Zeitgeist'sa vay halinize) bir gunun 17-12 saat oldugu zamanlarin taaaaaaa ne zaman oldugu hakkinda fikriniz olurdu. Dunya'nin donusunu Ay duzenliyor desem yeter mi? (Bazi Einsteinlar atlayip da "Gunes, diger gezegenler hic bisi yapmiyor mu?" demesinler diye ozellikle belirteyim mi? Hadi be belirtcem, evet sevgili Einsteinlar, dogrudur.)

fecebookta da daha farklı şeyler var hangisine inanalım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play