Mediatek'in gözü Qualcomm'un tahtında

Mediatek, telefon ve tabletlerin işlemci kralı Qualcomm'un tahtına göz dikti!

Qualcomm'u korkutan açıklama!

Qualcomm'un orta segment ve üst segment cep telefonu pazarında lider durumda olduğu artık bir sır değil. Qualcomm son yıllarda o kadar çok başarılı işe imza attı ki elbette bunun karşılığını fazlasıyla almakta hakkı var. Pazarda yüzde 66'lık payla lider durumda olan Qualcomm'un en dişli rakibi ise elbette Mediatek olarak biliniyor. Firma özellikle Asya'da geniş faaliyetleriyle ünlü. Tayvan menşeli firmanın yeni dönemdeki hedefi ise, Qualcomm'un evi olarak da bilinen Amerika.

Mediatek'in giriş segmentinde ciddi işlemci örnekleri olduğu gibi üst segment bazında da başarılı modellere güç veren işlemcileri mevcut. Bunlara sekiz çekirdekli Xiaomi Redmi Note iyi bir örnek teşkil ediyor. Yeni dönemde Asya'daki gücünü Dünya'nın diğer pazarlarıyla paylaşma peşinde olan Mediatek, özellikle gözünü Amerika pazarına dikiyor. Kendisiyle yapılan röportajda konuya dile getiren Mediatek Başkanı Ching-Jiang Hsieh, yeni dönemde Amerika, Hindistan ve Finlandiya gibi diğer pazarlara da açılacaklarını söyledi. Özellikle tüm dikkatlerini Kuzey Amerika üzerinde yoğunlaştırdıklarını da söyleyen Ching, "Eğer mobil pazarda global alanda güçlü bir oyuncu olmak istiyorsanız Kuzey Amerika'yı hedef almalısınız," dedi.

Bu söylemlerle 2015 yılı için oldukça iyimser bir grafik çizen Mediatek'in, bu ilk girişimi değil elbette. Daha önceki yıllarda da Qualcomm'u tahtından etmek için farklı stratejiler geliştiren Tayvanlı şirket, çok da başarılı olamamıştı...

Okuyucu Yorumları