Microsoft AMD'yi satın almak mı istiyor?

Eğer bu söylenti gerçekse, Microsoft kimsenin hayal bile edemeyeceği bir devi her an satın alabilir!

Microsoft AMD'yi satın almak mı istiyor?

Teknoloji haber sitesi Kitguru'nun haberine göre, Microsoft, işlemci devi AMD'yi satın almak için birkaç aydır görüşmeler yapıyor. Ancak alınan bilgilere göre şirket henüz bu görüşmeleri olumlu sonuçlandırmış değil.

Alınan bilgilere göre Microsoft, kendi mikroçip üretme faaliyetlerini canlandırmak için Advanced Micro Devices yani kısa adıyla AMD'yi bünyesine katmak istiyor. Görüşmelerle ilgili henüz ayrıntılı bilgiler paylaşılmış değil. Ancak 95.3 milyar dolarlık bir değere sahip olan Microsoft'un, 1.81 milyar dolar değerindeki AMD'yi satın alması çok da zor görünmüyor.

Analistler Microsoft'un AMD'ye her bir Xbox One çipi için 100 dolar ödediğini tahmin ediyor. Bu da Microsoft'un piyasadaki 12.6 milyon ünite için AMD'ye 1.26 milyar dolar ödediği anlamına geliyor. Konuya bu açıdan bakmamız bile, Microsoft'un bu girişiminin ne denli yerinde olduğunu görmemiz için yeterli.

Eğer bu satın alma çabası sonuç verirse, özellikle işlemci pazarında taşların yerinden oynaması kaçınılmaz. Ancak bize sorarsanız, Microsoft'un AMD'yi alması, en azından şimdilik pek kolay görünmüyor...

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Intel de androide kayinca microsoftun bu hamlesi hicte bosaymis gibi gorunmuyor.. ama su da var microsoft boyle batik sirketleri ala ala sonunu nereye getirecek merak konusu

@02 Temmuz 2015 16:34 AMD mi batık şirket ?

AMD'yi satın almak kadar iyi bir yatırım olamaz! Hayalimdeki şirket! Onunla çok büyük paralar kazanılabilir. Intel gibi bir dev haline gelinebilir...

@cleverman MS AMD'yi satın alırsa, son kullanıcının işi biter. Ayrıca izin verilmeyebilir., çünkü MS'in Intel ile inorganik bağı var. Bence AMD için çok büyük bir hata olur.

Vay be... Microsoft neymiş be...

AMD yi almasını amd kullanıcısı olarak isterim fakat, amd ile intel arasındaki x86 sorunu ne olacak satılamaz gibi bir durum vardı. Amd yi alıp sadece mobil işlemci ve gpu ile de devam edebilir. Her türlü karlı bir satın alma.

Alıp onuda eline yüzüne bulaştırır nokia gibi

AMD nin piyasa değerini biraz daha küçültün de cebinizi girsin. piyasa değeri dediğiniz o şey zaten microsofta verdiği çiplerin toplam ederine yakın. AMD sadece microsofta xbox çipi mi satıyor.

kabul etmezerse yine bir ajan yollayıp ucuza ele geçirir benden söylemesi

AMD almak Microsoft'ta çok yararlı olur. Apple kendi bilgisayar işlemcisini önceden üretiyordu sonunda bariz AMD ve Intel den fark yiyince üretimi bitirdiler. iPhone için zamanında telefon işlemcisi üreten firmaları satın almışlardı. Bana kalırsa Microsoft AMD ve yanında bir telefon işlemcisi üreten firamaları toplayabilirse ileride donanım anlamında büyük adımlar atmış olur. Nokia gibi patentlerinin bazılarını alıp bırakmaları hiç iyi olmaz,AMD almak yetmez iyi yönetilmesi lazım. Boşa İsrf edr.

@03 Temmuz 2015 00:57 Apple hic bir zaman kendi islemcisini uretmedi. IBM 68xxx serisi islemci kullaniyordu. Pentiumlardan sonra intelden fark yeyince hem fiyat hem performans olarak intel i tercih ettiler.

@03 Temmuz 2015 00:57 Apple yazılımdan başka hiçbir şey üretmiyor bunu bilesin kardeş. Sade bir yazılım yapmış hızlı kasmaz donmaz diye basıyo millete. Zenginlerde zaten farkın olsun de o his için her şeyini verir bunu kullanıyor

Makaleleriniz de objektif bakış açısıyla yazarsanız daha tatmin olurum(z), kişisel fikirlerinizi ayrı bir paragrafta açıklasanız daha iyi olur, önerim sizlere.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir