Microsoft Band Servisleri Kullanımdan Kaldırılıyor

Microsoft fitness bandı Microsoft Band 2 kullanıcıları için servislerini kaldırırken, bunu telafi edecek bir teklifte bulundu!

  • Doğan Kürşat Aktaş
Microsoft Band Servisleri Kullanımdan Kaldırılıyor

Microsoft, Fitness bandı modeli olan Band 2'nin satışlarını durduralı iki yıl oldu ve bu modelin yerini alacak bir Band 3 modeli çıkmadı. Geçtiğimiz gün ise Microsoft, Health isimli sağlık platformunu ve Band fitness takipçisi modellerinin yazılım servislerini durdurarak söz konusu ürününü kullanan kullanıcılarına Band 2'nin ömrünün sonuna gelindiğini bir e-posta yoluyla bildirdi.

Microsoft'un gönderdiği e-posta, bu sürecin nasıl işleyeceği konusunda da detaylara açıklık getiriyor. 31 Mayıs tarihinden itibaren yazılım devi, Health Dashboard servisini kullanımdan çıkaracak ve Microsoft Band uygulamaları Microsoft Store, App Store ve Google Play Store üzerinden kaldırılacak.

E-posta ayrıca tıkladığınızda bir hata ile karşılaştığınız sık sorulan sorular sayfasını da barındırıyor ancak bu sayfa aslında Microsoft sunucularında mevcut. Sık sorulan sorular sayfasında bulunan bilgiler, kullanıcıların Health Dasboard üzerinde bulunan verilerini Mayıs ayının sonuna kadar yedekleyebilecekleri yönünde. Bu tarihten sonra Microsoft, kullanıcılarının hassas sağlık verilerini sunucularından geri dönüşü olmayan bir şekilde kaldıracak. Yedekleme işlemini nasıl yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

İlginç bir nokta ise, Microsoft'un Band kullanıcılarına ücret iadesi teklif ediyor olması. Kullanıcıların tek yapması gereken şey garanti kapsamında olan bir Band ürününe sahip olmaları veya 1 Aralık 2018 ile bugün arasında bu cihazı aktif olarak kullanmış olmaları. Şirketin "Aktif kullanıcı" ifadesi ile bir Band ürününü giyerek Health Dashboard ile senkronize etmiş olan kullanıcıları kast ettiğini de belirtelim.

Microsoft, aktif bir kullanıcı olmanız durumunda orijinal Band modeli için 79.99 dolar veya Band 2 modeli için 175 dolarlık para iadesi yapacak. Bunun için aktif bir kullanıcı olarak Microsoft'a ücret iadesi için Ağustos ayının sonuna kadar başvurmanız gerekiyor. Başvurunuz ile birlikte Microsoft, size ücret iadesi konusunda gerekli bilgileri içeren bir e-posta ile dönüş yapacak.

31 Mayıs tarihinden itibaren ise Band ürünleri -adım ve kalp ritmi saymak, aktivite verilerini saklamak, uyku takibi ve alarm gibi- bir bulut servisi gerektirmeyen işlemleri yerine getirmeye devam edebilecek. Ancak cihaz için eşlik uygulamasının söz konusu tarihten itibaren çalışmayacak olması sebebiyle başka işlevler yerine getirilmeyecek ve Band tarafından oluşturulan verileriniz eşitlenmeyecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play