Microsoft-Google savaşı kızışıyor

Microsoft'un Google'ı geriletmek için kullandığı "acımasız" yöntem, ilk meyvesini verdi bile...

Microsoft-Google savaşı kızışıyor

Bilişim dünyasının iki devi Google ile Microsoft'un, neredeyse "kanlı bıçaklı" olduğunu herkes biliyor. Son birkaç aydır iki firma da birbirinin işlerine çomak sokmak için elinden geleni yaptı. Google, Microsoft işletim sistemli mobil cihazların kendi sağladığı Maps ve YouTube gibi hizmetlerden faydalanmasını zorlaştırmaya çalışıyor. Microsoft ise, Google arama sonuçlarının, kullanıcıları belirli sitelere yönlendirmek üzere önceden ayarlandığını iddia eden kapsamlı reklam kampanyalarıyla karşılık veriyor. İnternet arama pazarının son durumunu gösteren istatistikler, reklam kampanyasının Microsoft'un kendi arama motoru Bing'in işine yaramış olabileceğine işaret ediyor.

ComScore'un açıkladığı istatistiklere bakılırsa, Kasım ayında yüzde 67'lik pazar payına sahip olan Google Aralık ayında yüzde 66,7'ye geriledi. Microsoft'un Bing arama motorunun pazar payı aynı dönemde yüzde 0,1'lik artışla yüzde 16,3'e yükseldi. Aralık ayında gerçekleşen 17,6 milyar arama işleminden 11,8 milyarı Google arama motoru üzerinden yapılırken, 2,9 milyarı Microsoft teknolojisini kullanan arama motorları (Bing ve Yahoo) üzerinden yapıldı.

Gözlemlenen artış oranları henüz çatışmanın gidişatını değiştirecek kadar yüksek değil. Ama Microsoft'un reklam kampanyasının doğrudan sonucu olan artışın firmayı bu stratejiyi devam ettirmeye yönlendireceği kesin.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Google isteyerek başlattı bu savaşı zaten sonuçlarınada katlanacak...

öngörüsü bu denli zayıf haberleriniz oldum olası hem yersiz hem de Reklam kokuyor.

@17 Oca 2013 18:14 Ben bu haberde reklam göremiyorum sen gördüysen ne mutlu sana...

bing yetersiz

@17 Oca 2013 19:00 Bing yetersiz degil, Turkiye destegi su anda tam olarak yok, ayrica Google 2000000 sonuc goruntulerken Bing 1500000 sonuc goruntuluyorsa bu yetersiz demek degildir, Google'da arama yapinca ilgisiz bir cok sonucla karsilasiyorsunuz, Bing Google'a gore cok daha mantikli sonuclar sunuyor, ornek verirsek: "Patates" kelimesini aradiniz, Google "Patates Kizartmasi", "Patates Salatasi", ve "Domates Corbasi" sonuclarini goruntuledi, Bing ise "Patates Kizartmasi", "Patates Salatasi", ve "Patatesli Kofte" sonuclarini goruntuledi.(Sonuclari ve aramayi ornek olarak yazdim) Not: Bildigim kadariyla Microsoft Bing icin Turkiye destegini tam olarak 2014'te saglamayi planliyor.

Microsoft reklamının işe yaradığı sonucunu Google'daki %0,3'lük düşüşten çıkarmışsınız. Tebrikler.

Hiç kimse sürekli zirvede kalamaz gençler, biz ne altavistalar ne yahoo lar gördük şimdi adlarını bile hatırlayan yok. boşuna didişmeyin şimdi.

Google ın sonuçları manipule ettiğine inanırım, zaten illuminatinin kralı, internet imparatorluğunun yılmaz bekçileri kendileri, taraflı medya bunu yayınlamaz, ama neyse.

Google varsa Windows sayesinde var. Ayrıca Bing'deki artış Windows Phone'un yaygınlaşmasından olmasın?

Bing ne ki ? İthal meyve mi ? :)

@18 Oca 2013 08:14 o mangoydu karıştırdın sen..

evet google'da batabilir ama onu batıracak bing yada yahoo asla değildir onlar sadece aperatifler

ben her şirketin kartel olmasına karşıyım google ın pazar payı %30 a düşmeli,rakiplerini destekleyim

Microsoft zaten para basıyor. Google bence tüm interneti bağlayan bir arama motoru gibi (tor hariç)

win8 geçtiğimden beri bingdeyim bi çok konuda çok iyi bence artı Google nin herşeyi takip edip kullanıcıyı sıkıştırması rahatsız etmeye başladı

google bana göre 1 numara isi iyi götürüyor yakinda fecebookuda sollaar bana göre adamlar isi biliyor chrome simdi 1 numarali browser oldu gerisini siz düsünün

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir