Microsoft'un gözü hala Android'de!

Microsoft, uygulama mağazalarını geliştirmek için şimdi de Android uygulamalarına göz dikti!

Microsoft, Android uygulamalarını hala düşünüyor!

Son dönemde birçok ürünü için yeni iş modeli belirleyen ve onları rakip platformlara açan Microsoft'un yapacağı herhangi bir hamle, bizi çok şaşırtmayabilir. Firmanın Android uygulamalarını Windows'ta çalıştırma planlarını daha önce duymuştuk. Şimdi ise bu konuyla ilgili yeni söylentiler, Microsoft'un düşüncelerini bir kenara bırakmadığını gösterdi.

Microsoft, Windows Store'un geliştirici kitlesinin çok küçük olduğunun farkında. Öyle ki Windows Phone geliştiricilerini dahil ettiğinizde bile Microsoft, iOS ve Android'in karşısında geride kalıyor. Windows Store topluluğunun Microsoft'u istediği gibi gelişim göstermediği, artık bir gerçek.

Bu durumun farkında olan Microsoft, Google Play'le bağlantı kurmak yerine Android uygulamalarının kendi ortamına port edilmesini, ardından uygulamaların Windows üzerinde çalıştırılmasını istiyor. Uygulamanın port edilmesi, onun kontrolünü Microsoft'a veriyor. Böyle bir hamle, hem Windows kullanıcıları hem de Windows geliştiricileri için büyük bir adım olabilir. Microsoft, Windows uygulamalarının geliştirilmesini teşvik etmek için, native kodla geliştirmenin ayrıcalıklarını vurgulayabilir ve ek araçlar sunabilir.

Başta Microsoft'un hiç denemeyeceği bir fikir gibi görünse de firma, son 8 ayda önemli değişiklikler yaşadı. Uygulamalarının ve yazılımlarının her yere girmesini isteyen Microsoft, kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sağlamayı hedefliyor. Windows ve Windows Phone uygulamalarının birkaç sene geçmesine rağmen hala rakiplerinin gerisinde kalması, Microsoft'un strateji değişikliğini düşünmesini sağlayabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Çok zekice bir hamle heyecanla bekliyoruz

Mağazasına sanal makina koyabilir.İsteyen indirip istediği uygulamayı çalıştırır.

Süper olur.

Sırf uygulaması az diye lumia almaktan vazgeçtim...

Yav şu tasarıma bir bakarmısınız. Masaüstünde de, cepte de o çirkin metro tasarımı oldukça kaç kişi microsoft ve uygulamalarını kullanır. Bknz. Surface.....

Sen hala metro arayüzündemi takılı kaldın o muhabbet 3 yıl önce bitti Dandroid bile yavaş yavaş o arayüze yakınlaşmaya başladı

İşte buna uwwwww yeah diyoruz

olsun tabi rekabet iyidir. tek bir firma olması gerçekten kötü , rakip yoksa olduğu gibi kalır mecbur onu kullancak derler ama rekabet olursa iki firmada birinci olmak için kendini sürekli geliştirir ve yeni fikirler ortaya çıkarır.

İns. Olmaz daklitciler

Wp dan bi cacik olmaz sistemi geliştiremedi daha 3 yilda neyin kafasini yaşıyorsunuz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir