Microsoft ilgi görmeyen Skype Qik'i kapatıyor

Önemli rakipleriyle rekabet edemeyen bir uygulama daha, 3 yılın sonunda havlu atıyor!

Microsoft ilgi görmeyen Skype Qik'i kapatıyor

Yazılım devi Microsoft; Facebook Messenger ve Snapchat'in kullanıma sunulmasının ardından yaklaşık üç yıl sonra, 2014'te multimedya mesajlaşma pazarına sıkı bir giriş yapmaya karar vermişti. Fakat bu doğrultuda düşünülen ve Skype'ın bir tür yan ürünü olması planlanan Skype Qik projesi bir türlü beklenilen patlamayı yapamadı.

Firma nihayet geçtiğimiz gün yaptığı açıklamayla Skype Qik'i 24 Mart itibariyle kapatma kararı aldığını duyurdu. Açıklamada ayrıca sistem üzerinde önemli mesajları ve verileri bulunan kullanıcıların bu tarihe kadar bunları indirmeleri gerektiği de belirtildi.

Anlık bir video sohbet uygulaması olarak tasarlanan Skype Qik, kullanıcıların arkadaş gruplarına video mesajlar kaydetmelerini ve göndermelerini olanaklı kılıyor. Uygulamada ayrıca gelen mesajlara hızlı ve pratik video karşılıklar vermek de mümkün. İki haftalık bir ömürleri olan bu mesajlar bu sürenin ardından siliniyor.

Skype yetkilileri yaptıkları açıklamada kullanıcıların Skype Qik tarafından sunulan özellikleri zaten Skype üzerinden yapabildikleri için bu uygulamaya yeterince ilgi göstermedikleri belirtiliyor. Bu kapatma kararıyla birlikte Qik'teki bazı sevilen özelliklerin de Skype uygulamasına aktarılacağı söyleniyor.

Google Play'den alınan verilere göre, Skype Qik'in Android'de indirilme sayısı 5 milyonun altında. Bu sayı yaklaşık 500 milyon defa indirilen Snapchat'in Android uygulamasına göre son derece düşük.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

skype Quick o ne ilk kez sizden duydum...

Skypiyide kaldırsın. msni kapatmasıyla zaten microsoft mesajlaşma özelliği sona erdi..

Chip'in her Microsoft haberinde Microsoft'u alttan alttan aşağılayıp elinden geldiğince aşağı çekiyor. Microsoft iyi bir şey yapsa bile onu kötü gösteriyor. Google ve Apple'ı ise göklere çıkarıyor. Google'ı çok nadiren, Apple'ı ise neredeyse hiç eleştirmiyor. Ben Microsoft'u savunmuyorum, sadece Chip neden böyle yapıyor diye merak ediyorum. Microsoft'a resmen şimdiki "Nazi Almanyası" muamelesini yapıyorlar. Acaba Chip'e Google ve Apple kendi reklamını yapsınlar diye para mı ödüyor ?

@23 Şubat 2016 20:40 Bunu bende bir kaç kez sordum. Sizin de fark ettiğiniz gibi bu hep böyledir burada. Linux'cu AMD'ci bilgeler vardır taşrada, pasaj diplerinde darmadağın. Doğru dürüst tabelası yoktur ama kartlarında, IT,management, Web, Security gibi cart curt şeyler yazar. Bu yazıları okurken onlar gözümün önüne geliyor. Müthiş bir Microsoft ve Intel düşmanlığı vardır. Microsoft sektörde hiç olmasaydı bu günler böyle olmazdı. Demek ki yarım yamalak dahiler her yerde. Bir de inat var inat.

@23 Şubat 2016 20:40 Hayırdır evlat, sana batan şey ne? Microsoft babanın şirketi mi yoksa? Yoksa Microsoft'ta hisselerin mi var? Microsoft batsa ağlayıp yas falan da tutarsın şimdi sen..

@24 Şubat 2016 07:10 Sana hayırdır ?

iyi reklam yapmazsa olacağı bu. bende bilmiyordum bu qik'i -O.K.

Çok da güzel bir uygulamaydı. Sen reklamını bilmezsen kimse tanımaz. Bence kapanmadan kullanın, çok zevkli göreceksiniz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir