Microsoft, Kripto Madencileri Konusunda Endişeli!

Microsoft, kripto para madencilerinin giderek büyüyen bir tehlike olduğu konusunda ısrarcı!

  • H. Hüseyin Öztürk
Microsoft, kripto madencileri konusunda endişeli!

Microsoft, son araştırmalara göre kripto para birimi madencilerinin ciddi bir tehdit oluşturmaya başladığını açıkladı. Firmanın söylediğine göre Bitcoin'in 2017'de patlayan fiyatı, suçluların diğer insanların işletmelerinin bilgisayar gücünü para üretmede kullanmak amacıyla kripto para birimlerine odaklanmalarına ve kötü niyetli para madencileri çalıştırmalarına neden olmuş.

Microsoft, kötü niyetli kripto madenciliği yazılımları tarafından etkilenen bilgisayar sayısını anlamak için Windows Defender'ı kullandı ve sonuç, Eylül 2017 ile Ocak 2018 arasında her ay 644.000 farklı bilgisayar olarak göründü. Microsoft'un söylediğine göre işin ilginç yanı ise, kötü niyetli kripto para birimi madencilerindeki artış ile fidye yazılımlarındaki düşüşün birbirine bağlantılı görünmesi. Firmanın düşündüğüne göre, bu durum siber suçluların gelir kaynağı olarak odak noktalarını değiştirdikleri anlamına gelebilir.

Microsoft araştırmalarına devam ediyor, bu arada da kullanıcıların saldırı riskini azaltmak için Microsoft Egde, Windows Defender SmartScreen ve Windows Defender AV kullanmalarını tavsiye ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

>>> Bu yöntem yaygınlaşırsa, kısa sürede muazzam bir enerji yüküne neden olacaktır. Aids'i tedavi edebiliyor muyuz? Hayır ama kendimizi basit bir prezervatifle izole edebiliyoruz. Basit ama %100 güvenli bir yöntem. Bu yüzden gelecek izolasyonu sağlayan güvenlik yazılımlarınındır. Bence MS Steady State'i tekrar hayata geçirmeli ve aplikasyon sanallaştırmasına yani sandbox'a önem vermelidir...

Ayrıca yeni Windows 10'lardaki durumu bilmiyorum ama ben Windows 7'deki imaj oluşturma yazılımından çok memnunum. Bu yazılım Windows 10'larda da yerini almalıdır...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play