Microsoft Surface Pro 3 ön incelemede!

Microsoft'un laptop ve tablet kullanıcılarını heyecanlandırmayı başaran hibrit tabletini denedik!

  • Zeynel A. Öztürk
Surface Pro 3 ön inceleme!

Surface Pro 3 ile Microsoft, yıllar önce kurduğu bir hayali gerçeğe dönüştürme iddiasında. Firmanın yeni laptop-tablet melezi, içerik tüketme ve içerik üretme anlamında taviz vermemeyi amaçlıyor.

Peki Surface Pro 3 bunu başarabiliyor mu? Evet, Microsoft bu amacına çok ama çok yaklaşmış. Profesyonel tablet, daha büyük ve keskin görüntülü ekranından daha ince gövdesine, neredeyse her alanda geliştirilmiş. Yenilenen klavye kılıfı (Type Cover) da atlamamak gerekiyor. Ancak böyle bir tablete ne kadar gerek duyacağımız konusunda hala şüphelerimiz de yok değil... İsterseniz gelin, Surface Pro 2'den 9 ay sonra çıkan yeni Surface'in bu kadar sürede neleri geliştirdiğine beraber bakalım.

Daha büyük ekran, daha ince ve hafif gövde

Daha büyük ekran, daha ince ve hafif gövde

Surface Pro 3 ile selefini yan yana koyduğunuzda farkı hemen görebiliyorsunuz. Bu yeni tablet 12 inç'lik 2160x1440 çözünürlüğe sahip ve Microsoft'un ClearType yazı tipi yumuşatma teknolojisini destekliyor. Bunun anlamı tabletin 10.6 inç'lik Surface Pro 2'den yüzde 38 daha büyük ekrana ve Microsoft'tun ölçümüne göre yüzde 50 daha çok piksele sahip olduğu.

ClearType, metinlerin son derece keskin görünmesini sağlıyor. Windows 8.1'de keskin ekranlarda bulanık görüntüleriyle tanınan Google Chrome'da bile metinler keskin görünüyor.

Yine de keskin ekranlara artık her yerde rastlıyoruz. Bizce asıl etkileyici olan, Surface'in önceki modele göre hem daha ince, hem de daha hafif olması. 800 gram ağırlığındaki cihaz, 9.1mm kalınlığında. Surface 2, yaklaşık 900 gram ağırlığında ve 13.4cm kalınlığındaydı.

Microsoft, bu inceliği 100'ün üzerinde özel yapım parçadan oluşan yeni termal tasarıma borçlu olduğunu söylüyor.

Cihaz fansız değil, ancak tabletin tüm kenarlarında bulunan delikler sayesinde onun rüzgarını veya sesini hissetmiyorsunuz. Modüler yapıda olmayan Surface Pro 3'ün herhangi bir bileşenini değiştirmeniz veya yükseltmeniz mümkün değil.

Daha akıllı Type Cover ve Surface Pen

Daha akıllı kapak

Microsoft, Surface Pro 3'ün donanımında olduğu kadar Type Cover aksesuarında da geliştirmeler yapmış. Kapak, üzerindeki ikinci bir mıknatıs sayesinde tabletin alt çerçevesine de yapışıyor. Yeni Type Cover ile çok daha rahat yazı yazabildiğimizi söylemeliyiz. Ancak bu yeni, çok daha iyi Type Cover'a sahip olmak, Microsoft'un deyişiyle "laptop'unuzun yerini alacak bir tablete sahip olmak" isterseniz, ek 129 doları gözden çıkarmanız gerekecek. Type Cover'ın isteğe bağlı bir aksesuar olmasına pek anlam veremediğimizi söylemeliyiz.

Ancak bu yeni, çok daha iyi Type Cover'a sahip olmak, Microsoft'un deyişiyle "laptop'unuzun yerini alacak bir tablete sahip olmak" isterseniz, ek 129 doları gözden çıkarmanız gerekecek. Type Cover'ın isteğe bağlı bir aksesuar olmasına pek anlam veremediğimizi söylemeliyiz.

Bluetooth özellikli kalem

Bir Surface Pro 3 sahibiyseniz, baştan aşağı yenilenmiş bir Surface Pen'e de sahipsiniz demektir. Yeni kalemin ağırlık dengesi, size gerçek bir kalem tuttuğunuz hissini yaşatmayı başarıyor. LCD ekran, cama eskisinden yakın olduğundan yazı yazarken kalemin dokunduğu yer ile görüntü arasındaki mesafe de oldukça kısalmış.

Surface Pen, tabletin Bluetooth bağlantısını kullanıyor ve üzerindeki düğmeye basarak tabletin kilidini açmanıza izin veriyor. Düğmeye çift tıkladığınızda tüm ekranın görüntüsünü almış oluyorsunuz.

Microsoft, yeni tabletinde avuç algılama özelliğini de önemli derecede geliştirmiş. Palm Block adındaki bu işlev, yazı yazarken elinizi ekrana dayamanıza izin veriyor.

Fiyat ve ilk kararımız

Fiyat

Surface Pro 3'ün Intel Core i3 işlemcili modelinin yurt dışındaki fiyatı, 799 dolardan başlıyor. Ancak vazgeçilmez aksesuar Type Cover'ı dahil ettiğinizde fiyat, 929 dolara ulaşıyor.

ABD'de ön siparişe sunulan Core i5 modelinin fiyatı ise 999 dolardan başlıyor (Type Cover'sız). Ağustos'un sonlarında çıkacak giriş seviyesi Core i7 işlemcili modellerin fiyatları ise 1.549 dolardan başlıyor.

İlk kararımız

Surface Pro 3 ile Microsoft, "laptop'un yerine geçen tablet" hayaline hiç olmadığı kadar yaklaşıyor. Sadece 1 USB 3.0 ve microSD ve mini DisplayPort bağlantısı sunulması sizi bağlantı konusunda tasarruf etmek zorunda bırakabilir. Ancak Microsoft, yazılımlarını ve donanımlarını bir araya getirme amacını Surface Pro 3 ile gerçekleştirmek üzere. Surface Pen ve not almaya izin veren OneNote, bu yönde atılan doğru adımlar arasında.

Surface Pro 3'ün gerçek potansiyelini, Microsoft'un tüm iddialarını yerine getirip getirmediğini detaylı testimizde göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Çok güzel bir cihaz. Keşke benim de bir tane olsa ve 2.5 kglık laptopu taşımak zorunda olmasam.

Bence pc ve tablet tarihinin donum noktasina sahit oluyoruz cok onemli bi gelisme

fiyat dışında pekala iyi

ana sayfanızın yenilenme süresi çok uzun. az yeni haber yazın, mesela note 2 ye 4.4.2. kitkat geldi. siz duymadıysanız (heryerde yazıyor), her gün size haber söyleyelim burdan

Mukemmel fakat pahalıymış

biraz daha ucuz olmalı

fiyat fiyat fiyat, en iyisinin 3000 barajını geçmemesi lazım. Evet emsali yok ama bilinçli kullanıcı o özellikler o kadar para vermez. Gerçek Windows ama bi harici ekran kartı yok. Herşey mağaza oyunlarıyla bitmiyor. 256gb i7 li olan 2500 segmentinde girerse direk alırım, onun üzerine gerçekten ihtiyacı olanlar alır. Bence piyasayı ipad den arındırmak için önce sürümden kazanma yoluna gitmeli.

2500 liralık tablet şuan iyi gibi ama yıldan yıla tıkanacak. Çünkü bu kadar para veren adam uzun yıllar kullanmak isteyecek. Halbuki ipad i 1000 liraya aldığında 300-400 üzerine koyarak yeni bir ipad e 1-2 yıl içinde geçebiliyorsun. 2500 lira olan bir tableti 1000 liraya zor satarsın 2 sene sonra. Bu durumda sürekli yenilenen ipad karşısında güncelliği kalmamış surfaceler ezilmeye başlayacak. 2500 liranın acısını 5 yılda anca hafifletirsin. Ama 1000 lira acıtmaz. Performans arttıkça zaten pc de yapılabilen çoğu şey tabletle de yapılabileceğinden pc olma avantajı giderek önemsizleşecek. Hatta insanlar pc den o kadar bezecek ki pc olmayanı tercih sebebi olacak. Alıştıktan sonra pc yi haftada bir ya açıyorsun ya açmıyorsun. Alışmadan önce elin mouse arıyordu. Microsoft'un işi zor. Şuan ki çabası testlerde ipad karizmasını çizme amaçlı. Satmasın ama ipadten soğutsun diye yapmışlar.

@22 May 2014 10:25 maksat satmak istemeyeceğin bir tablet kullandırmak windows yıllardır kullanıyorsun bıktınmı sen hiç artı bu tablet i7 i5 ve i3 işlemcilerle geliyor madem boyle bir teknoloji vardı şimdiye kadar intel neden bize ısınınca patlayan bir işlemci sattı yıllarca

Surface 2 ekran görüntüsüberbattı. Bunda düzeltmişlerdir umarım. Bir ipad ile yan yana geldiğinde görüntü kalitesi en anlamayan insan tarafından bile farkediliyordu. Surface 2 & ipad karşılaştırmalarını izleyin göreceksiniz.

Adam oyun diyo ya o aleti alan adam oyuncak olsun diye almıyor zaten

işte tablet BİLGİSAYAR dedikleri şey

Türkiyeye yine gelmiyor sanırım :(

Cover'ın isteğe bağlı bir aksesuar olmasına pek anlam veremediğimizi söylemeliyiz. Yahu bunu chipmi soruyor çok ilginç..ee bu microsoft firması adamların işi önce para ben tekelim diyor.niye şaşırıyorsunuz.

cok iyi güzel özellikleri war fakat biraz daha ucuz olması daha mantıklı olurdu

Ucuz olsun isteyenler var tabi ama sistem böyle. Dokunmatik olmayan macbook air bile 900 dolar 2500tlden başlıyor fiyatları. Bugün masaüstü bilgisar toplarken bile i5 işlemciye 200$, 128gb SSD'ye 120$ , 4gb rame 60$, anakarta 80$, kasaya 80$, ekran kartına 60$, monitör 100$ civarında paralar veriyoruz. Toplam 700$. Olabilecek ucuz fiyatları yazmaya çalıştım. İşlemci hız ve yapısına, ssd yazma okuma hızına, ramde hız ve zamanlama oranına, kasada güç ve tasarıma, anakartta bir sürü kritere göre fiyatlar değişiyor. O yüzden işlemci ve ssd ve ram fiyatları yüksek oldukça fiyatlar yüksek olmaya devam edecek. Zaten üreticiler eskiyen modellerini aynı donanımla ucuza satmak yerine orasından burasından kırpıp ucuza satma yoluna gidiyorlar.

Surface pro'yu ipadle karşılaştıran arkadaş apple niye macbook satıyor ozaman. Yada sen ipad parasına macbook alabiliyormusun. Daha da önemlisi macbookta çalıştırdığın bütün programları ipadde çalıştırabiliyormusun. Adamlar ipad inceliğinde pc deneyimi yaşatıyor. Geleneksel yazılımların dokunmatiğe adapte edilmesi kısa bir sürede yapılabilecek birşey değil. Ayrıca iş program kullanmaya gelince klavye mousedan aldığın hızı dokunmatikten alman mümkün değil. Bunu Apple'ın kendisi de biliyor o yüzden tabletle masaüstünü ayrı tutma yolunu seçtiler. Hibrit sistemlerin başarısı karşısında onlar da iosla macos birleştirmeye çalışacaklar. Şimdilik ipad pro denemesi yapıyorlar ama ipad satışları ipad mini ve diğer tabletlere kaymışken iyi bir satış oranı yakalamaları mümkün değil. Apple cihaz almak isteyenler ipad pro yerine macbook serisini tercih edecekler. 2500tl acısı diyen arkadaş sen notebook ve tablete ayrı ayrı para verdiğinde toplamda nekadar para veriyorsun onu düşün. Parayı da geçtim iki cihaz arasında geçiş yapmak zorunda kalıyorsun ve yanında fazladan ağırlık taşıyorsun onu da düşün.

Sp2 pro kullanicisiyim, cok memnunum. Ama bu manyak olmus. Kullanmadan laf atmayin, dunyanin en iyi cihazi, tabi anlayana. Almaya niyetiniz yoksa yada dandik cihazlarin pesindeyseniz yormayin kendinizi, lan alir zaten. Ipad'im de var, cocuklar bazen oyun oynuyor onunla, tek ise yaradigi o. Saygilar

Excel tablolarını -profesyonel bir şekilde- dokunmatik ekranda işleyebilir misiniz? Cevap; HAYIR.

Bu makinaya laf soyleyen abartısız soyluyorum teknoloji ozurludur ayrıca fiyatıda abartıldığı gibi fazlada değil.Sorun siz fanboylar bunu apple yapmış olsaydı kusursuz yapnış dersiniz ama Microsoft yaptıya illa kusur bulcaksınız.Ayrıca ben sizi anlamıyoruum yıllardır microsoftun sistemini kullanıp ona laf atmak yemeği beğenmeyip sofradan kalkmamak gibi bişey.

Nerde bu tabletin dahili 3g si bir sim modem takında sim kartımızıda takabilelim...

Cihazın özellikleri Surface Pro 2 ye göre oldukça iyi. Diğer sistemler ile karşılaştırılması abes olur.( Ios ya da Android Windows Phone 8 in halefi olduğu için Windows 8 ile karşılaştıramayız. ) Microsoft geç kaldığı mobil sistemlerde ilk öncelikle rakiplerine yetişecek özellikler ile değil onların önüne geçecek yeniliklerle gelmesi lazım. Neredeyse 2 sene oldu mağazada artık resmi uygulamalar olsun. Tablet kullandığımın ya da akıllı telefon kullandığımın farkına varabileyim. Bekle bekle bekle bıktık artık. Instagram hala beta mı olur ? Whatsapp bildirim sorununu 6 ayda mı çözecek? Foursquare yemin mi etti güncellemeyeceğim diye? İşin ilginci Microsoft'un bu firmalarla derin samimi ilişkileri var. Ama adamlar demek ki samimi değilmiş. Google, Apple ile baş düşman ama hepsi bir firmaya karşılar. Microsoft başarısız olursan yeniliklerini hızla getirmezsen sonun hiç iyi gözükmüyor.

@24 May 2014 20:07 haklısın katılıyorum aynen

tüm tabletlerinizi ve tüm bilgisayarlarınızı çöpe atacak cihaz olmuş ama tabi kide fiyat bize fazla yansıyacak.

Aslında ne tam olarak tablet ne de Notebook. Sanırım telefon ve tabletlerin ara formuna phablet dendiği gibi bu ürüne de başka birşey demek gerekiyor ama ne?

@26 May 2014 20:14 surface :)

işte bu surface pro2 çok kalın diye kafam karışmıştı ama bu harika olmuş sistemde güzel harika

en iyi tablet bu.. androidten önce çıksaydı bu windows phone öne geçeceği kesin.

Yine çok satmayacaktır...Tamam cihaz güçlü ama tabletler ne PC nin ne de Laptopların alternatifi değil...Eğlenceli oyuncaklar, pratikler , hafifler...ama o kadar...tabletler zaten pratik olarak el konsolu yerine geçiyor...herkes alıp oyun oynuyor veya film izliyor..portatif medya cihazı yani...bi tablet asla bir 15"lik i5 işlemcili laptopun yerini tutmaz..masaüstüne ise hiç yaklaşamaz...

haber daha ince demiş ancak pro 2 ile aynı kalınlıkta.

hayır o kadar kalın fazla değil

Yapmayın gözünüzü sevim ya ipad ile bir mi bu. İpad le ne yapılır abi, max oyun oynarsın internette gezersin vs vs. Kalitesine laf yok devreleri yanana kadar kullanırsın fakat tablete laf atmayın yanınızda bir bilgisayar taşıyor gibi duşunun. Adamın biri diablo oynuyoru ya :D ipadla yapılır mı bu. Kalemle photoshop, sonsuz alternatif var bu tabletle yapılabilecek. Yalnız bir anlamadığım şey neden USB tasarruflu kullanılsın? Çoğaltıcı ile çoğaltamazmıyız pro2 de videolarını. Görmüştüm, her şeye bir çağre vardır bence.

Ayrıca i7 işlemci neyinize tablette max i5. İ7 nin hakkını vereceği 3dmax olsun ne bilm baba programlar 12 inçlik tablette eziyet olur dolayısıyla o surumu gereksiz. Ha ekran paylaşmayla uğraşırım dermissin bilmem ama i5 hakkını verir diye düşünüyorum.

Türkiyeye gelecekmi siz ona bakın. Öncekiler gelmemişti.

Keşke oyun oynayacak kadar performansı olsa ve ucuz olsa

Sen de yorum yaz