Microsoft'tan üç kritik soruna üç kritik yama

Microsoft'un Temmuz yamaları belli oldu: Yayınlanacak 3 kritik yama hangi açıkları kapatacak?

Microsoft'tan üç kritik soruna üç kritik yama
Yeni yamalar Salı günü yayınlanacak.

Microsoft'un Salı günü yayınlayacağı güncelleme paketinde üç kritik yama yer alıyor. Bunlardan ilki uzun zamandır bilinen ve çözülmeyi bekleyen, Internet Explorer ile ilgili bir yama. Tarayıcının online videoları yönetmesi anında ortaya çıkan bu güvenlik açığının en azından yüz binlerce ve muhtemelen milyonlarca web sitesi tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu arada Microsoft bu açık için şu adresten daha önce geçici bir çözüm de sunmuştu.

İkinci yama DirectShow'daki bir güvenlik açığını kapatmayı hedefliyor. Bu açık özellikle QuickTime dosyalarını kullanarak sistemleri ele geçirmeye neden oluyor. Microsoft bu her iki güncellemenin de Vista ve 2008 sürümlü işletim sistemleri hariç tüm sistemleri etkilediğini açıkladı.

Microsoft, üçüncü yama ile ilgili ise fazla bir bilgi vermedi. Açıklanan tek şey tüm Windows sürümlerini etkileyen bir açığın kapatılacağı oldu. Her üç yama da, Salı günü yayınlanacak.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

yama yama kapanacak windows:)

bide vistaya laf atarlar en azından xpye göre açıkları daha az :))

Microsoft kotalı kullanıcıları hiç düşünmüyor ama. 300 MB yama bile çıkartıyor. İnsan sıkıştırılmış dosya halinde yayımlar da PC'ye inince dosyalar kendinden açılır yüklenir. O kadar yazılım yapıyorlar da bunu mu yapamıyorlar?

Eylül 2008'te Vista Home Premium yüklü bilgisayar aldım ,tarih 10 temmuz 2009 hala recovery yapmadım ,üstelik antivirüs yazılımım da yok . Ne bir yavaşlama var ,ne de geç açılma . Umarım MS Win7'de de aynı başarıyı sürdürür de XP hurdasını ebediyete yollarız.

İyiymiş teşekkürle CHIP.

XP'ye hurda diyenleri kınıyorum. Asıl vistanın hamallık olduğunu belirtmek lazım. XP'mi açıyorum. 350 MB RAM kullanımı var. ( O da benimki MCE versiyon olduğu için. Professional kullanırsanız 150-200 MB ram kullanımı oluyor.) Ama Vista'nın home basic sürümü bile kafadan 750-800 MB boş yere harcıyor. Apple MAC. 'ten özenilerek konmuş iki görsel öge, görev çubuğunun siyah olması ve Directx 10 desteği ( ki birçok oyun hala DX9. DX10 gereksiz gibi) dışında ne üstünlüğü var XP'den Allah aşkına? Vista'ya verilen paraya acıyorum açıkçası...

Ne zaman XP MCE Windows 95, win 98 gibi uygulama desteği önemli ölçüde azalır, işte o zaman xp bırakılır. Ve o zaman hurda denilir. Daha sonra çıktı diye Vista'ya daha iyi demeyin artık yeter kardeşim YETER!

@MG42
Adamlar senin 100kb internete 30 lira ödediğini nerden bilebilirler ki.. Bakalım biliyorlar mı 4 gb kotalı internet diye birşey? Adamlar Türkiye'de yaşamıyorlar ki 300 mb ın hesabını yapsınlar!

MG42 ye cevabım;
ikiside aynı firmadan çıkmıştır ama XP hurdadır Vista daha iyidir.
XP artık hurdadır üstüne 2nci işletim sistemi çıkıyor haberin yok. 1 GB Ram 15-20 $ sen 500 MB ramin hesabını yapıyorsun. Ayda 5 paket az sıgara içip 1 ram alsanız sizde rahat edersiniz bilgisayarınızda hatta vista kullanıcıları bile rahat eder:D Kullanmadığın ramin bilgisayarına faydası olmaz. 4 Gb ramin olsa işletim sistemi 300 MB kullansa gerisinin sana ne faydası olacak? Macten özenilerek koyulan görsel öğeleri bize söylermisin? hangileriymiş ben uzun süre mac kullandım bi görsellik farkı göremedim.
Yeni oyunlar DX10 desteklidir desteği olmayanlar ise sadece istisnadır.
Üstünlüklerini 2-3 yıldır konuşuyoruz Windows XP kurulum CDsinden gözünü ayıramadığın için okumaya fırsatın olmamış sanırım. Vistanın üstünlüklerini yazmaya başlasam inan okumak senin için uzun vakit alır. Birçok insan vistadan ve windows 7 den memnun acaba acınası durumlarımı var? Bir çok insan memnun olduğuna göre sorun memnun olanlarda değil sen ve senin bilgisayarında.
Uygun donanım ile Vista süperdir. Sistemi yetmeyenler yada objektif bakmayanlar hemen önyargılı yorum yapmasın. Sistemi hayli iyi olan ve xp kullananalara ise sadece güleceğim.

Art niyetli kullanıcılar (Hacker) açık arama savaşında olunca ister istemez açıklar bulunuyor ve microsoftta sırtını çevirmeyip çalışıp bu açıkları kapatıyor. Microsoftun güncelleştirme yapmasından rahatsız oluyorsanız kapatın güncelleştirmeleri yapmayın:) Kasap et derdinde koyun can derdinde, biri güvenlik açıklarını kapatıp kullanıcıların bilgilerinin güvenliğini sağlarken diğeri kotanın derdinde :D ayıp kardeşim bilinçlı olun biraz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir