Microsoft'un gelmiş geçmiş en zor anları!

Microsoft'un tarihinde de çaresiz kaldığı çok zor anları var! İşte dev şirkete pes dedirtenler!

Microsoft'un gelmiş geçmiş en zor anları!

Microsoft, 21 Kasım 2012'de 27 yaşına girecek. Bu süre içinde başarılarının yanında zaman zaman oldukça zor dönemler de geçirdi. Teknoloji devinin başı işletim sistemlerinden internet tarayıcılarına, yazılımlarıyla hep derde girdi, oldukça zor durumlara düştü. Bu yazımızda son 27 yılda Microsoft'un yaşadığı en sıkıntılı anları sizin için bir araya getirdik.

Microsoft, mahkemeye sahte kanıtlar verdiğini itiraf etti

Microsoft'a 1999 yılında çeşitli nedenlerle tekelcilik konusunda dava açılmıştı. Amerikan Adalet Bakanlığı, Microsoft'un kullanıcıları Internet Explorer kullanmaya zorlayarak internet tarayıcıları arasında haksız rekabete yol açtığını iddia ediyordu. Microsoft ise kendini IE'nin sistemin ana parçalarından biri olduğunu ve kolaylıkla kaldırılamadığını söyleyerek savunuyordu.

Bunu kanıtlamak için bir kayıt hazırlayan Microsoft, kayıtta Internet Explorer'ı kaldırmanın sistemi kararsızlaştırdığını ve yavaşlattığını savunuyordu. Fakat küçük bir problem vardı; Microsoft bu kaydın üzerinde değişiklikler yapmıştı. Savcılar ise bu değişikliklerin farkına varmış, Microsoft dava sırasında bu yaptığını itiraf etmek zorunda kalmıştı.

Yerden yere vurulan işletim sistemleri

Windows ME, hayal kırıklığına uğratmıştı

Windows ME

Microsoft için 2000 senesinde olanlar, 1999'dakilerden de kötüydü. 2000 yılının Eylül ayında yayınlanan Windows ME, birçok kullanıcı tarafından beğenilmemiş, yerden yere vurulmuştu. İşletim sistemi hatalarla doluydu, donanım ve yazılım desteğinde de önemli sorunlar vardı. Bir sene sonra Windows XP'nin yayınlanması nedeniyle çoğunluk tarafından Windows ME'nin pazarlama amaçlı piyasaya sürüldüğü düşünüldü.

Windows Vista

Geniş bir kesim, Windows Vista'nın gelmiş geçmiş en kötü Windows işletim sistemi olduğunu düşünüyor. Yazılım ve donanım uyumsuzluklarıyla kaynayan işletim sistemi, eski donanımları çalıştırmıyordu ve kaynak tüketimi de oldukça fazlaydı.

Vista davası ve şirketin rekabeti bozucu tutumu

"Vista uyumlu" olarak satılan bilgisayarlar, söylendiği kadar 'uyumlu' değildi

Windows Vista davası

2008 yılının Şubat ayında Microsoft'a açılan dava ile, "Windows Vista Uyumlu" ibaresiyle satılan bilgisayarların Windows Vista'nın en önemli özelliklerini çalıştıramadığını iddia ediliyordu.

Ortaya çıkan belgeler Microsoft için utanç vericiydi. İsmi bilinmeyen bir MS çalışanı, "bir çöp parçası bile Vista uyumluluğunu geçebilir" demişti. Başka bir e-posta mesajında, o zaman Microsoft'ta yönetici olan Mike Nash kendi derdine düşmüş ve şunları yazmıştı: "Başım dertte... Bu mesajlar bütün kullanıcılarımızdan geliyor mu?"

Microsoft'a verilen 1.3 milyar dolar ceza

27 Şubat 2008'de Microsoft, Avrupa Birliği tarafından rekabeti bozucu tutumu nedeniyle 1.3 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Cezanın nedeni, 2004 yılındaki Windows'la ilgili bir rekabet anlaşmasının bozulmasıydı.

Avrupa Birliği rekabet komisyonu üyesi Neelie Kroes, Microsoft'un Avruba Birliğinin 50 yıllık rekabet politikasında tekelcilik konusunda cezalandırılan ilk şirket olduğunu açıklamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Think Different ;)

beter olsunlar MS köleleri isyan etsede kurtulsak...

Yani Windowsu bırakın Linux a geçin dertleriniz bitsin mi demek istiyorsunuz? Sizin Linux adına Microsoftu kötülediğinizi biliyoruz. Unutmayın Linux=Vakit kaybı(son kullanıcılar için).

hiçbir zaman bir Apple olamadın ve gelecekte de olamayacaksın mikisoft....

@10 Eki 2012 12:05 yaw harbi funsın ama bu bildiğim fanatik değil. fun yani komiksin

Her işletim sisteminde kendi orijinal browseri olmak zorunda bence. adamın hakkını yiyorlar iyi yapmış mahkemeye karşı.

apple=aristokrasi

Apple kim ki dünkü çocuk :D. Microsoft'suz bir dünya düşünemiyorum..Hele ki Mac kullanmak mecburiyetinde hiçbir zaman kalmayız inşallah!..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play