Microsoft'un yeni Zune HD'si iPod'u yıkar mı?

Microsoft yeni iPod rakibi Zune HD'sini resmen duyurdu. Peki ama bu rekabette şanslı olan hangisi?

  • Ceyhun Seval
Microsoft'un yeni Zune HD'si iPod'u yıkar mı?
Zune HD iPod'un tahtını sarsabilir.

Geçtiğimiz ay sizlere aktardığımız Zune HD fotoğrafları ve dedikodularının gerçek olduğu artık rahat rahat söyleyebiliriz. Microsoft geçtiğimiz akşam yaptığı açıklamada yeni nesil Zune mobil oynatıcılarını tanıttı. Görünüşe bakılırsa Microsoft bu kez büyük rakibi Apple'la boy ölçüşebilecek bir cihaz geliştirmiş.

Köşeli bir yapıya sahip Zune HD'da 3,3 inçlik 16:9 oranında bir OLED ekran var. 480x272 piksel çözünürlüğündeki bu ekran iPhone, iPod touch ve Palm Pre gibi çoklu dokunmatik özelliğe sahip. Yeni HD radyo yayınlarını alabilecek şekilde tasarlanmış Zune ayrıca "dock" (beşik) ünitesindeki HDMI çıkışı sayesinde 720p video çıkışı da sağlıyor. Tabi diğer Zune modellerinde de olan kablosuz ağ Zune HD'de de mevcut.

Donanım açıklanmadı ama...

Microsoft'un yeni Zune'un donanımı hakkında şimdilik başka açıklama yapmadı. Ama kablosuz bağlantı seçeneği olduğunu düşünerek bir tam ekran internet tarayıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Umudumuz bunun yanında bir e-posta yazılımı ve diğer web yazılımlarının da olması.

Zune HD'nin bellek boyutu da yine belirsiz. Ama umarız Microsoft geçtiğimiz ay yaptığımız haberimizdeki gibi 16GB ve 32GB'lik iki model düşünmüyordur. Çünkü Apple'ın sonbaharda çıkacak yeni iPod touch'larının 64GB'a kadar genişlemesi neredeyse kesin. Bu Zune HD'ye büyük bir dezavantaj getirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

HDMI çıkışı sayesinde Ipod'a karşı çok büyük avantaj sağlayabilir... Microsoft geri döndü .)

öncelikle "ipod katili" yerine "ipod rakibi" gibi daha hoş bir anlatım biçimi tercih ettiğiniz ve duyarlılığınız için teşekkür ederim. ipod u birçok kere yakından inceleme fırsatım oldu ancak microsoftun ürürünü hiç yakından inceleyemedim sınavına iyi hazırlanmış olsa iyi olur çünkü her iki rakipte ne kadar iyi çalışırsa bizde okadar daha iyi ürünler kullanabiliriz birde fiyat konusunda rakamlar iyi seçilirse harika olacak.

Aslında Microsoft hep buradaydı, şu an kullandığım Zune 120 GB da oldukça yetenekli bir alet, en azından Classic Ipod ile karşılaştırıldığında oldukça başarılı...

Ekran kalitesi göründüğü gibiyse mükemmel bir cihaz.

ekranı basınca duyarlı ise satmaz bu, umarım ekranı ipod/iphone daki gibi güzeldir, sensitive değil capacitive dir

""ekranı basınca duyarlı ise satmaz bu, umarım ekranı ipod/iphone daki gibi güzeldir, sensitive değil capacitive dir""

haberi okusaydın bi keşke iki satır yazıya göz gezdirmeye de mi üşendin......?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir