Microsoft, Windows 10'da Büyük Değişiklikler Yapacak

Microsoft, Windows 10'un üçüncü parti antivirüslerle ilişkisi ile ilgili büyük değişlikler yapmaya hazırlanıyor!

Windows 10'da antivirüs devrimi!

Kaspersky ve Microsoft arasında bir süredir devam eden tartışma, Microsoft'un Windows 10'da bazı değişiklikler yapmayı kabul etmesiyle sonuçlandı.

Güvenlik yazılımı firması Kaspersky'nin şikayetleri, geçen sonbaharda başlamış ve firma Haziran'da Microsoft'a kendi antivirüsüne ağırlık verdiği gerekçesiyle dava açmıştı. İddiaya göre Microsoft, işletim sistemini güncellerken "uyumsuz" üçüncü parti antivirüsleri devre dışı bırakıyordu. Microsoft, sorunlara engel olmak üzere böyle bir şeyi "geçici" olarak yaptığını kabul etmişti.

Şimdi ise Microsoft, üçüncü parti antivirüslerle çalışma şeklinde bazı değişiklikler yapacağını söylüyor. Firma, bir blog gönderisinde yaptığı açıklamada, büyük güncellemeler öncesinde antivirüs üreticileriyle daha sıkı biçimde çalışacağını ve uyumluluk sorunlarını çözeceğini belirtiyor.

Bunun yanında antivirüs firmaları, Windows 10'un son yapılarını daha uzun süreyle inceleyebilecekler. Kaspersky, bu sürenin kısa olmasından da yakınmıştı. Microsoft, antivirüs üreticilerinin süresi dolmak üzere olan veya dolan ürünlerle ilgili "tost" uyarıları göstermesine de izin verecek. Uyarı, süre dolduğunda kullanıcı bir tercih yapana kadar ekranda kalacak.

Kaspersky, Microsoft'u Windows Defender'ı öne çıkarırken farklı hileler yapmakla da suçlamıştı. Microsoft'un adımları sonrasında bu karmaşık konunun nasıl bir şekil alacağı, bu hamlelerin Kaspersky tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

3. Parti Antivirüsler bence haddini fazla aşıyor. ARGE çalışması ile Microsoft işletme yazılımını büyük emek ve para ile ortaya koyacak, korumaya gelince büyük bir pastaya sizi 3-5 kuruş lisans- sertifika izni vs ortak edecek öyle mi, Dünyanın maddi gerçeği ile örtüşmüyor elbette çekinceli davranacaktır. Tek çare son kullanıcıların Linux, unix, Mac vs türevlere alternatiflere yönelmesi ile çözümlenebilir. Zorla güzellik olmaz, Kaspersky işi biraz abartmış.

@11 Ağustos 2017 16:35 ya sen kimden duydun lunix güvenli diye he abisi

@11 Ağustos 2017 20:41 ''Lunix'' diye bişey yoktur! Linux ve türevlerinde hatta Mac'de de AV'ye ihtiyaç olduğu tartışmalı bir konudur! Konunun uzmanı yoktur, otoriteler bugün evet der yarın hayır der, evet diyenlerin çoğunun bu işten nemalanmak isteyenler olacağı aşikardır. Hiçbir işletim sistemi %100 güvenli değildir fakat saldırılara en açık hedef olan kullanıcı yoğunluğu açısından hiç şüphesiz windows'tur.

@11 Ağustos 2017 20:41 Birader Lunixi nerden indirebilirim?

@12 Ağustos 2017 08:38 Öncelikle ''Lunix'' değil, ''Linux''tur. GNU/Linux da işletim sistemidir. Linux Mint, Debian, Manjaro, Antergos, Ubuntu gibi Linux dağıtımları bulunmaktadır. Benim yeni kullanıcılara önerim ise Linux Mint ya da Ubuntu olacaktır. Benim tercihim Linux Mint'tir. Çünkü Linux Mint'in 4 tane masaüstü ortamı bulunmakta. Bunlar; Cinnamon, MATE, KDE ve Xfce'dir. Bu masaüstleri kişisel tercihlere göre değişebilir. Genellikle önerilen masaüstü Cinnamon'dur, bilgisayar eski ise Xfce

@12 Ağustos 2017 08:38 Mesela Linux Mint'te şöyle bir kolaylık var; 3. parti programların toplu bir şekilde yüklenebilmesi. Eğer 3. parti programların yüklenmesini seçerseniz sizin için kolaylık olacaktır. Debian tabanlı dağıtımlarda uygulamaları depo ve .deb paketiyle, OpenSUSE ve Fedora'da ise .rpm paketleriyle kullanabiliyorsunuz. Eğer müzik dinliyor, tarayıcıda geziniyor, film izliyor iseniz fazla korkulacak tarafı yok. Linux Mint gibi başlangıç kullanıcıları için dağıtım kullanmanız önerim

@12 Ağustos 2017 18:59 Linux mint'i olmadı Ubuntu'yu denemeye değer buldum. Verdiğiniz bilgiler ve emeğiniz için teşekkür ederim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir