Microsoft'tan mobil için Win32 hamlesi!

Microsoft Continuum destekli telefonlarda Windows uygulamalarını çalıştırabilmenin yolunu arıyor!

  • Onur Seven
Microsoft'tan mobil için Win32 hamlesi!

Connect 2015 konferansında konuşma yapan Microsoft yetkilisi Kevin Gallo, - en azından Continuum aracılığıyla daha geniş bir ekrana bağlandığı zaman - cep telefonlarında Win32 masaüstü uygulamalarının çalıştırılabilme olasılığını araştırdıklarını açıkladı.

Continuum, cep telefonunuzu kablosuz olarak veya Continuum Display Dock aracılığıyla, daha geniş ekranda bir PC gibi kullanabilmenizi sağlayan Windows 10 Mobile'ın önemli özelliklerinden biri olarak lanse ediliyor. Bunun gerçeğe dönüşmesi halinde esneklik ve uygulama kullanılabilirliği açısından tüm faydaları ile birlikte telefonların bir PC haline gelebilmesi mümkün hale gelecek.

Bu özelliğin nasıl çalışacağı hakkında şu an için ancak tahmin yürütülebilir. Microsoft, bu programların Windows 10'da görev yapmasına olanak sağlayan kodları mobil işletim sistemine getirerek bunu gerçekleştirebilir. Daha muhtemel bir çözüm de dört Windows Köprüsü'nden biri olan Project Centennial aracılığı ile bunun gerçekleştirilebilecek olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Ya kimsenin kullanmayacağı bir telefon için ne çok kasıyorlar.

@22 Kasım 2015 07:56 Exe çalıştırmayan bir windows phone için uğraşıyorlar. Exe çalıştırsa uçar o telefonlar.

Yıllardır insanları oyalıyor Microsoft. Hep vaat hep vaat. İcraat yok. Laf var somut bir hareket yok. Bence bu saatten sonra Windows'tan bir cacık olmaz. Atı alan Üsküdarı geçti. Gelecek Apple ve Google firmalarında. Microsoftun geleceğini göremiyorum. Bi 10 yıla kalmaz batarlar bu gidişle.

@22 Kasım 2015 08:46 doktora git arkadaşım göz sağlığı önemlidir.

@22 Kasım 2015 08:46 ne yapar ne yapar?? Batar mı? ? Olm siz Nerede yaşıyorsunuz ya? Adamlar kendi mallarını geç, satılan her androids pay aliyorlar patentlerden dolayı. Evet Microsoft mobil konusunda kanı gibi hareket ediyor olabilir ama eleştiriken zeka kırıntısı gösterin.

2030 yılına kadar hazır olur mu? (!!!)

Şayet böyle bir şey olursa hem telefon hem de pc almış olacaz

@22 Kasım 2015 11:00 Böyle birşeyin olması için Win 10'un mobil sürümünün çıkması lazım inşallah önümüzdeki yüzyıl Windows 10 çıkar ve görürüz iPhone ve Android markalı cihazlara göre eksileri ve artıları ne olur. O zamana yeni işletim sistemleri çıkmazsa şayet.

çıkaırsın core m li telefon olur biter

Windows RT bunun için vardı, kapatılmamalıydı.

Diğer ikisini kökünden sarsıcak bir gelişme windows çok iyi yolda gidiyor.Gelicek olan WP 10 ilede tam gaz yola koyulucak.

Bazı arkadaşlar "bekle bekle çıkmadı" yok yapamaz, bu iş olmaz gibi abuk mabuk yorumlar yapmışlar. Oysa microsoft bilişim tarihinde görülmemiş bir hızla bu işleri yapıyor. Fakat ne yaptığını önceden duyurduğu için beklemek insanlara uzun geliyor. Esas siz gelmeyenlerin peşine düşün: Project Ara, Google Car, Android M( ilk tanıtıldığı haliyle, alakasız karşımıza çıkan haliyle değil), Google Glass..vb...nerde kardeşim bunlar, en yenisi 5 yıllık...araba müzik çalarları bile win10 olacak.Bu iş bitti

Wallaha 8.1 bile baya iyi durumda diğer ikisine göre geride kaldı evet ama sağlam ve kararlı sistemden bahsediyorsak gayet iyi win 10 akıllı telefon piyasasını çok sarsacak eminim

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play