Microsoft'tan Windows 7 ve 8.1 için "geri adım"

Microsoft, geçen aylarda Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının öfkesine yol açan Windows 10 kararında geri adım attı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'tan Windows 7 ve 8.1 için "geri adım"

Microsoft, Ocak'ta yaptığı bir duyuruyla listedeki PC'ler hariç Intel'in Skylake nesli işlemcilerini kullanan tüm PC'lerin Windows 10 kullanmasının gerekeceğini, aksi halde desteklenmeyebileceğini söylemişti. Firma 17 Temmuz 2017'den itibaren listedeki PC'lerin kritik güncellemeler alabileceğini söylemiş, daha sonra bu süreyi bir sene uzatmıştı. Daha sonra burada da değişiklik yapılmış, bu cihazların tüm güncellemeleri alacağı söylenmişti.

Microsoft bugün ise ilk duyurusundan tamamen geri adım attığını duyurdu. Dolayısıyla tüm Skylake PC'ler, Windows 7 ve Windows 8.1'de normal bir biçimde desteklenecek. Windows 7'nin uzatılmış destek süresi 14 Ocak 2020'de, Windows 8.1'in destek süresi ise 10 Ocak 2023'te tamamlanıyor. Bu işletim sistemlerinin yamaları almayı durduracağı tarih, bu tarihler olacak.

Değişikliğin sadece Skylake nesil işlemleri etkilediğini söylemekte fayda var. Intel'in gelecekteki Kaby Lake gibi "silikon platformları" ve AMD'nin Bristol Ridge'i Windows 10'u gerektirecek.

Bu değişiklik özellikle Windows 10'a geçiş yapmayan ve önceki Windows'lara dönmesi gereken şirketlerin rahat bir nefes almasını sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

gel şu inadındanda bir vaz geç windows .... bu win10dan ne bıyık olur nede sakal .. çakalın kuyruğu zürafanın boynu ineğin memişi yok böyle birşey tabiatta yaşamıyor.. yeni birşey yeni birşey ağzımızı buradan sökelim ensemize yapıştıralım, olmaz olmaz böyle.. bak işyapamadım bugünde makina arıza verdi :( dönecem win7ye

ms demek geri adım atmada 1 numara demektir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play