Microsoft'un Google korkusu, şirket içi yazışmalarda ortaya çıktı

Microsoft'tan sızan bir yazışma, teknoloji devinin Google'ın yapay zeka çalışmalarından ne kadar çok çekindiğini ve bu konudaki şirket içi tartışmaları ortaya koydu.

Microsoft'un Google korkusu, şirket içi yazışmalarda ortaya çıktı

Microsoft'un sanık olduğu anti-tröst davasında ortaya çıkan şirket içi yazışmalar, şirketin Google'ın yapay zekasından ne kadar çekindiğini ortaya koydu. 2019 yılına ait yazışmalara göre, Microsoft'un teknoloji şefi, hem şirketin CEO'su Satya Nadella'ya hem de Microsoft'un kurucusu Bill Gates'e bir e-mail gönderiyor ve Google'ın yapay zeka uygulamalarının çok hızlı geliştiğini, buna karşı Microsoft'un yapay zeka konusunda Google'ın gerisinde kaldığını vurguluyor.

Aslında Microsoft'tan elini eteğini çekerek vakıf işlerine odaklandığını dile getiren Bill Gates'in karar mekanizmasından o kadar da uzaklaşmadığını anladığımız bu yazışmalar, aynı zamanda Microsoft'un OpenAI'ye1milyar dolar yatırım yaparak OpenAI teknolojilerine erişme kararının da nasıl ortaya çıktığını açıklıyor. Zaten geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberde de, Gates'in hiçbir zaman Microsoft'tan tamamen kopmadığını söylüyordu.

Microsoft şu anda aslında açık kaynak kodlu yapay zeka teknolojileri geliştirdiğini iddia ederek birçok kaynaktan fon toplayan, ama sonra nedense "açık kaynaklı" yapay zeka servislerini dışarıya kapatıp sadece Microsoft'un emrine veren OpenAI'nin ortağı gibi hareket ediyor. Teknoloji devinin arama motoru Bing büyük oranda OpenAI teknolojilerini kullanıyor. Bing üzerinde çalışan ve on dönemde ses getiren yapay zeka uygulaması Copilot, tamamen OpenAI üzerine kurulu.

"Biz yapay zeka işini beceremedik, OpenAI'yi satın alalım"

Yazışmalara cevap veren CEO Satya Nadella'nın ise tartışmaların sonunda OpenAI'ye yatırım yapmaya ikna olduğu dikkat çekiyor. Diğer bir deyişle Microsoft, kendi yapay zeka ekiplerinin çalışmasının Google'a yetişmek için yeterli olmadığını görerek, OpenAI teknolojilerini satın almaya karar vermiş gibi görünüyor.

Nitekim, şirket zamanında yapay zekalı asistan olarak lanse ettiği Cortana'yı da, faydalı olmadığı gerekçesiyle yayından kaldırmıştı. Cortana şu anda hayali bir karakter olarak, Halo serisinde, çok sıkıştığında yardım etmek için Master Chief'le beraber görülüyor.