Microsoft'un, tüm cihazlardan Windows'a erişim sağlayabilen yeni uygulaması hazır

Microsoft, farklı platformlar için geliştirdiği yeni Windows Uygulaması ile uzaktan Windows'a erişim imkanı sağlamaya başladı. Yeni uygulama, markanın işletim sistemini tamamen buluta taşımak istediğinin sinyallerini veriyor olabilir.

Microsoft'un, tüm cihazlardan Windows'a erişim sağlayabilen yeni uygulaması hazır

Microsoft, iOS, iPadOS, macOS, Windows ve web tarayıcıları için yeni bir Windows App veya Windows Uygulaması geliştirdi. Uygulama temel olarak önceki Windows 365 uygulamasının yerini alıyor ve uzaktan bir bilgisayardan, Azure Sanal Masaüstü'nden, Windows 365'ten, Microsoft Dev Box'tan ve Microsoft'un Uzak Masaüstü Hizmetleri'nden Windows'u görüntülemek için kullanılan merkezi bir hub'a dönüşüyor. Ancak önizleme sürümü şimdilik Android'de bulunmuyor.

Windows Uygulaması şu anda Microsoft'un iş hesaplarıyla sınırlı olsa da tüketicilere sunulacağına dair işaretler var. Uygulamadaki oturum açma istemi, uygulamaya kişisel bir Microsoft Hesabı kullanarak erişebileceğinizi gösteriyor; ancak bu işlev henüz çalışmıyor.

Microsoft onlarca yıldır Uzak Masaüstü Bağlantısı gibi bilgisayarlara uzaktan bağlanmayı sağlayan benzer uygulamalara sahipti. Ancak özel bir Windows uygulaması, markanın işletim sistemini tamamen buluta taşımak istediğine işaret ediyor olabilir.

Microsoft, eski Surface ve Windows sorumlusu Panos Panay'ın Eylül ayında şirketten ayrılmasının ardından web odaklı yeni bir Windows ekibi oluşturdu. Yeni "Windows ve Web Deneyimleri" ekibi büyük ölçüde Windows için yapay zeka destekli web hizmetleri oluşturmaya odaklanmış görünüyor. Windows 11'de web'den dinamik olarak güncellenen ana arama arayüzü, bir widget sistemi ve hatta Copilot entegrasyonu gibi web destekli bir dizi özelliğin ortaya çıktığını zaten gördük.

Ancak FTC - Microsoft davası sırasında Microsoft'un Windows'u tüketici tarafında tamamen buluta taşımak istediğini ve bunu Windows 365 ile işletmelere sunduğunu öğrendik. Windows Uygulaması, tüketicilerin Microsoft'un işletim sistemini çalıştırmayan cihazlarda bulut bilgisayarlara ve Windows uygulamalarına erişebilmeleri için bir zemin hazırlayabilir.