Motorola, parmak izi okuyucularını sevmedi

Neredeyse tüm cep devleri telefonlarına bu özelliği eklemek için uğraşıyor; biri hariç...

  • Cem Şancı
Motorola başkanı parmak izi hakkında umutsuz

Apple'ın iPhone'lara parmak izi okuyucusu entegre etmesinin ardından diğer telefon üreticileri de bu modaya uymak için sıraya girdiler. Ancak Motorola'nın parmak izi okuyucusu konusunda bir çalışmasının olmaması dikkat çekiyor.

Aslında yıllar önce Motorola Atrix modeli ile telefona parmak izi okuyucusunu başarıyla ekleyen Motorola, ne yazık ki bu deneyimden çok memnun kalmadı.

Motorola'nın başkanı  Rick Osterloh, MWC 2015 sırasında yaptığı açıklamada, parmak izi okuyucularının henüz yeterince mükemmel olmadığını vurguladı. Parmak izi okuyucularının çoğu kez yanlış okuma yaptığı için kullanıcıların birkaç kez parmağını okutmak zorunda kalmasının, telefonu hızlı şekilde açma amacıyla uyuşmadığının altını çizen  Rick Osterloh, şifre girerek ekranı açmanın daha kısa zaman alabildiğini hatırlattı.

Henüz yeterince gelişmediği için parmak izi okuyucularının telefon kullanımına pratiklik kazandırmadığını, aksine maliyetleri arttırarak fiyatın artmasına neden olduğunu savunan Motorola başkanı, bu şartlar altında kendi telefonlarında parmak izi okuyucusu kullanmayacaklarını da belirtti.

Ayrıca rakiplerinin çok yüksek fiyatlar belirlediklerini ve bunun yanlış bir politika olduğunu da belirten Motorla Başkanı, böylece Apple ile aralarında süre giden tartışmaya da vurgu yapmış oldu.

Fiyat konusunda bir şey diyemeyiz ama Apple'ın TouchID parmak izi okuyucusunun, söylenenin aksine, çoğu zaman tek bir okumada kilidi açtığı bir gerçek. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

gerek yok parmak izimizide çaldıracak halimiz yok ya

@06 Mar 2015 16:19 senin yok millet kuyruğa giriyor işte! dünyanın en çok kişisel bilgisini sızdıran çaldıran firmanın önünde kuyruğa giriyorlar hem de...

motorola atrix kullanmış birisi olarak parmak izi okuma işini gerçekten çok iyi başarmışlardı ancak uygulamada parmak izinin gereksinimliği yok galiba. onun yerine telin arka kapağına yerleştirilen bir teknoloji ile telefonu elimize aldığımızda direk tarama yapsa ve açsa ne hoş olurdu :)

Parmak izini kullanmayacak kullanıcılar niye ekstra para versin ki? Bencede doğru bir hareket olmuş.

S5 mini var motorolaya katılıyorum

Sony de o listeye eklenmeli

parmak izini çaldırman o kadar kolay ki şaşarsın kardeşim. bir gün içerisinde parmak izini milyon yere bırakıyosun.

@06 Mar 2015 20:34 millette senin telefonunu açmak için ajancılık oynayacak zaten :D

Parmak izinin görevi sadece kilit açmak olmamalı. Bunu tüm şifre isteyen alanlarda kullanılırsa esas o zaman faydalı olur. Samsung note 4 te paypal ı kulamacaksiniz diyerek reklamlar yaptı daha bu islemi yapabilen note 4 görmedim

@06 Mar 2015 21:16 Adamların bunu koyma amacı girilen parmak izini alsın NSA e göndersin olduğundan ve bu haliyle işlevini yerine getirdiğinden başka bir özellik aranmıyor.

tuş kilidi yeterli ya :)

Parmak izi çoğu kez yanlış okuyor ve telefon açılmıyor mu !!! Birisi bu şahsiyete iPhone'dan bahsetsin lütfen. Atrix kullandığım zamanlarda nefret ettiğim özelliğe iPhone ile hayran kaldım. Şuna kısaca beceremiyoruz deseydi daha samimi olurdu.

Motorola Batmamış Mıydı Yav ?

motorola ilk parmak izini telefona ekleyen firmadır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play