Mozilla Firefox 10 yaşında!

Büyük çıkışlar ve büyük inişlerle dolu bir tarayıcı hikayesi... Firefox'un 10 yılına göz atıyoruz!

Mozilla Firefox 10 yaşında!

Sadece 10 sene önce milyarlarca kullanıcı ve şirket için tek bilgisayar arayüzü, sadece PC'lerden ibaretti. Web sayfalarını Windows yüklü PC'lerde Internet Explorer ile dolaşmaktaydık. Yüzde 100'lük bir pazar payı elde etmek bugün imkansıza yakın bir şey ve Microsoft, bunu işletim sistemiyle, üretkenlik paketiyle ve web tarayıcısıyla başarmıştı.

Ardından tam 10 yıl önce (9 Kasım 2004) Windows, Mac OS ve Linux için yayınlanan Mozilla Firefox ortaya çıktı. IE'nin dik düşüşünün en büyük sorumlusu, Firefox web tarayıcısıydı. Mozilla'nın yazılımı, kısa zamanda web tarayıcısı piyasasının yaklaşık çeyreğini ele geçirdi. Bunun yanında Chrome gibi tarayıcılar için de yol açtı - Firefox olmasaydı, Google Chrome da olmayacaktı.

10 yıl sonra bugün Firefox, düz bir çizgi seyrediyor ve pazar payı, bir süredir değişmiyor. Karşısında ise Chrome gibi düzenli olarak güncellenen bir web tarayıcısı var.

Mozilla'nın ilk yükselişinde firmanın CTO'su Andreas Gal'a göre "IE'de bulunmayan özellikleri sunmalarının" katkısı büyük. Gal, Microsoft'un bu dönemde yenilik yapması için üzerinde herhangi bir baskı bulunmadığını, Firefox ile birlikte bunun değiştiğini söylüyor.

PC pazarının gerileyişi, Mozilla'yı çok da korkutmuyor çünkü firma, geleceğini Firefox OS ile garantiye almış durumda. Linux çekirdeğine sahip bu işletim sistemi, bir "işletim sistemi web tarayıcısı" mantığına sahip ve uygulamayla tarayıcı arasındaki duvarı ortadan kaldırıyor. Gal'a göre bu, yeni bir savaş ancak sorun yine aynı: iki firmanın monopolünü bastırmak. Apple ve Google'ın iOS ve Android gibi çok güçlü ekostistemleri var.

Mozilla'nın hedefi bizim için tarayıcı geliştirmek

Gal, Microsoft, Apple ve Google'ın hedefinin hissedarları için para kazanmak olduğunu söylüyor. Gal'a göre bu yanlış bir şey değil, ancak Mozilla'nın hedefi "bizim için bir web tarayıcısı geliştirmek."

Gal, Mozilla'nın standartlar ve API'lar üzerinde çalışıp, bunları mobile uyarlayarak ve sonuç olarak daha iyi bir mobil deneyimi oluşturarak başarıya ulaşacağına inanıyor.

Gal, web tarayıcılarının bilgisayarımızı açmamızın asıl sebebi olduğunu ileri sürüyor ve "native"in öldüğünü söylüyor. Gal'a göre masaüstünde çalışan doğal uygulamalar, bir süre önce öldüler. Bu doğrultuda firma, her cihazda "yüksek kalitede web deneyimleri" oluşturmak üzere yatırımlar yapıyor. Gal, JavaScript ve HTML5'in doğal uygulamalara güçlü bir alternatif haline geldiğini söylüyor.

Gal, önümüzdeki birkaç sene içinde mobil cihazlar için native uygulamalar geliştirmenin anlamını yitireceğini, her şeyi web tarayıcısı içerisinden yapacağımızı ileri sürüyor. Oyunların web tarayıcısı deneyiminin çok önemli bir parçası olduğunu söyleyen Gal, Mozilla'nın önümüzdeki sene daha çok oyunla karşımıza çıkacağının haberini veriyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

yok artık birkaç sene içinde her şeyi tarayıcıların içinde yapacakmışız... amaç ve yarar ne buradaki? mozilla böyle saçmalıkları yüzünden bu hale geldi..

@11 Kas 2014 00:48 bkz: web 4.0

@11 Kas 2014 00:48 Eğer Mozilla bunları yaparsa sen kullanmayacaksın, işine geldiği zaman iyi demeyesin sakın.

@11 Kas 2014 00:48 sen git delik deşik güvenlik açığı olan kullanıcıların aramalarını hep kendi merkezinde toplayan chrome kullan.

@11 Kas 2014 12:07 eminim yapar haha firefox ise bu proje almıyım kalsın. firefox os ile güvence altına almış geleceğini daha neler..

@11 Kas 2014 13:25 gören de google kullanmıyor sanacak ...

firefoxda halen bazen sorunlar var ör. twitterda geçmiş gönderilere bakıp birini retweet yaptığınızda sayfa başa dönüyor.google chrome da böyle bir sorun yok

Ziyaretçi "00:48" -> Buna SaaS mimari denir. Sen bilgisayarına sadece web tarayıcı bulundurursun, gerisi uygulama olarak web tarayıcı üzerinden çalışır. Windows üzerine yüklediğin de aynı zaten. Uygulama yüklüyorsun, işletim sistemi altyapısını kullanıyor o da. Bir fark yok yani.. Farklı olan ise, daha ucuz ve sade sistemlerin gelmesi. Chrome Book buna örnektir.

Chrome book çıktı herşeyi tarayıcı içinden yapıyorlar. 0.48

2006 dan beri firefox kullanıcı olarak ( ve hala kullanmaktayım) diyorumki bir 10 sene daha göremeyecekler. bu gidişle google chrome ile piyasayı götürecek. çünkü artık firefox ie nin durumuna düşüyor yavaş yavaş. chrome çok daha hızlı yenilikleri çıkarıyor hemde gayet stabil şekilde ama firefox bazen chromedan bildiğin çalıyor. (bkz son firefox görünümü). Ha firefox kullanmaya devam edermiyim? ederim tabiki alışkanlıklar kolay kolay vazgeçilmiyor malesef :)

Her şeyde Windows olmasından iyidir, HTML'yi Microsoft icat etseydi formatı ikili olur, Kaynağı göster özelliği olmazdı.

ff gerçekten başarılı işler çıkarıyor Explorer bile onun yüzünden gelişmek zorunda kaldı Explorer 11 bakmanız yeterli :)

firefo çöp tarayıcı firefodan nete girmeye başladığınızda bilgisayar kasılmaya başlıyor ve bir süre sonra çöküyor video izlemek bile ölüm firefoda şuan chrome en iyi tarayıcı olarak duruyor alternatifide yok

@11 Kas 2014 14:56 firefox diye yazılıyor

Opera forever.

Operadan niye bahsetmedin ?

@11 Kas 2014 16:13 Çünkü bu Mozillanın 10.yıılı :)

yıl 2015 ve hala fayrfoks kullanmak? allah mustakınızı versin yani ne diyim :)

Vala mobilde bile adamlar eklenti desteği veriyor addblock ve flash Video downloader daha ne olsun firefox harbi işi bilinlerin işi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir