Mozilla, Firefox'u hızlandırmaya kararlı

Mozilla, Firefox'un performansını arttırmak için üzerindeki yükleri bir bir atmaya devam ediyor!

  • Onur Seven
Mozilla, Firefox'u hızlandırmaya kararlı

Mozilla, Firefox için "Go Faster" girişiminin bir parçası olarak birçok kişi tarafından kullanılmayan ve sürekli geliştirmek için teknik çaba gerektiren bazı özellikleri kaldırıyor. Pocket kalacak olsa da sekme grupları ve tam temalar artık tarayıcıda yer almayacak.

Sekme grupları, özelliğin adından da anlaşılabileceği gibi (ayrıca Panorama olarak bilinir) sekmelerinizi organize etmeniz ve gruplamanız için bir yol sunuyor. Daha sonra gruplar arasında geçiş ve hızlı bir şekilde tüm sekmelerde arama yapabiliyorsunuz.

Firefox mühendislik direktörü Dave Camp yaptığı açıklamada "Sekme Grupları kullanıcıların çok sayıda sekmeyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için bir deneme oldu. Çok az insan bunu kullanmayı seçti, bu yüzden özelliği korumak için gerekli çalışmalar popülerliği ile orantısız olduğu için biz onu emekliye ayırdık" dedi.

Tam temalar (complete themes) olarak adlandırılabilecek diğer özellikle birlikte tarayıcının tüm arayüzü değiştirilebiliyordu. Ancak bu durum tarayıcıya yük bindirerek yavaş çalışabilmesine neden olması gerekçesiyle Mozilla artık Firefox'tan bu desteği de kaldırıyor.

Firefox kullanıcıları için zor ancak daha "hayırlı" bir geçiş dönemi yaklaşıyor. Mozilla'nın "Go Faster" projesinin nihai hedefi Firefox'un performansını arttırmak olarak açıklanıyor. Şirket bu bağlamda hamleler yaparak kullanıcılara daha hızlı ve verimli bir tarayıcı sunmak için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çok sevinirim. Yılların sevdasına son vermeyi planlıyordum. Son zamanlarda çok ağır tarayıcı rekorunu elinde tutuyordu.

Şu Flash'ı Chrome gibi tarayıcıya entegre etseniz çok iyi olacak. Linux'ta Firefox sürümünde maalesef eski bir sürüm kullanılmakta açık kaynak. Chrome iyiki Linux'ta var.

firefox 3.6 devamını getirseler. ff4 ten sonra ağırlaştı bir daha da düzelmedi

ff edge kadar bence hızlı olur

bu firefox 2016'da xp desteğini kesecek mi?

Şahsen beğendiğim bir tam tema bulamadığım için GlassMyFox eklentisini kullanıyorum. Şayet kaldırılacaksa da tam temaların yapıldığı araçların kolaylaştırılmış bir sürümünü yayınlamaları işe yarar bir çözüm oluşturacaktır.

Sekme grupları özelliğini seçmeli yapmak o kadar da zor olmamalı.İsteyenler siteden eklenti olarak alabilmeli yada özelliklerden açıp kapayabilmeli bence.

@24 Kasım 2015 17:39 Sekme grupları özelliğini çok sık kullanan biri olarak kesinlikle katılıyorum

sen hizlandir ben chromeye gectim coktan .

@24 Kasım 2015 19:13 cıhromen hayırlı olsun... (valla böyle okuyorsun "chromeye" geçtim diyerek...)

@ttbpc peki sana bir zarari varmi böyle okumamin?yok degilmi? lüzumsuz işlerle uğraşma sende chromeye geç firefox pişmanliktir o eskidendi ama şimdi chrome kiral .

Hizlandirma iyi guzel de cokme isini cozmeleri lazim once. Chrome gibi tarayicilar her sayfayi farkli calistirdiklari icin bir sayfa cokunce tum uygulamayi kapatmiyor. Firefox u birakmamin tek nedeni bu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play