Mozilla, iOS ve Android'e fena "salladı"

Firefox'un mimarı Mozilla'dan, Android ve iOS için çok sert sözler geldi!

Mozilla, iOS ve Android'e fena "salladı"

Google ve Apple'ın mobil işletim sistemlerinin yeterince açık olmayan yapısı, Mozilla'nın suçlamalarına hedef oldu. Firmaya göre iki dev, sahip oldukları üstün konumu kötüye kullanıyor ve yeterince şeffaflık sunmayarak sorumsuzca davranıyor.

The Guardian'ın raporuna göre Mozilla'nın sorumlu teknik başkanı Andreas Gal, mobilin şu anki durumunun kullanıcıların gizliliğinden yana olmadığını ve Firefox OS'un bunu değiştirebileceğini söylüyor. Gal'a göre ne Android, ne de iOS, yeterince saydamlık sunmuyor ve kullanıcının verileriyle ne yaptığını onlara söylemiyor. Android, açık kaynak kodlu yazılım temelli olsa da Google, entegre hizmetlerinin çoğunun kodunu sunmuyor. iOS ise en başından beri kapalı bir platform. Gal, bugün itibariyle "kullanıcıların içinde ne olup bittiğini bilmediği bir telefon ile, içinde ne olup bittiğini bilmediği bir başka telefon arasında seçim yapmak zorunda kaldığını" söylüyor.

Google ve Apple'ın geçmişte gizliliğe yönelik uygulamaları mağazasından kaldırmış olması, Mozilla'ya göre baskın konumlarını kötüye kullanmaları anlamına geliyor. Mozilla'nın umudu, kullanıcıların gelecekte açık kaynak kodlu yazılımları tercih etmeleri.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Android ve iOS konusunda Mozilla'ya katılıyorum. En iyisi Windows :D

@12 Kas 2014 12:55 microsofta güvenmiyorum android google ve apple neyse o da o

Windows daha da beter

@12 Kas 2014 16:33 WP 8.1 tüm telefonlara gelince windows kral diyordunuz?

Hepiniz verilerimizin peşindesiniz!!!

Hayırdır mozilla ne yapcan bizim girdigimiz siteleri vermeyin buna bişey aç kalsın şopar

Adam haklı beyler

sen adam akıllıbirşey yap , tarayıcın bile kasıyor. tabi yediremiyor kendine

Wp fanboy daha minecraft bile wp de yok

çok akıllıca söylemişsin.Windows.AL birini vur ötekine

Firefox os Türkiye de vardıda biz mi kullanmadık getirin açık webe destek olalım

napsın apple kodları açsın mı google gibi bedavaya mı yapıyor sistemi... ama googleın neden kapalı olduğunu anlamak güç tabi. büyük ihtimal kullanıcı bilgilerini çaldığının belli olmaması içindir.

@12 Kasım 2014 18:51 Mozilla iyidir hastir ama burda asiftelik yapiyor, oncelikle AOSP tamamen acik ve kisisellestirilebilir ama siz kalidirip ticari bir firmaya hadi kardesim su bilgilerini bi zahmet acik kaynak yap diyemezsiniz yani adamlar o kadar yatirim yapip gelistirme yapiyor heralde saklayacak kodunu, diger yandan farzet actilar kodu napacak millet oturup satir satir kod mu didikleyecek, bos konusma ivir zivir. He bu arada Mozilla once kendi lisanslama sistemine bi baksin...

Kendinizi yormayın...Wp bu işi bitirdi. En güvenilir olan Microsoft. Veri hırsızlığı konusunda dünya çapında yayınladığı kısa filmlerle Google'a demediğini bırakmadı. Bu kampanyadan sonra gmail kullanımı önemli ölçüde düştü. Garip olan ise, bu sert kampanyaya karşı Google kendini hiç savunmadı. Adeta kabul etti. Apple'a göre ise herkes potansiyel hırsız. Bill Gates'in yüzde kaç hissesi var Apple'da?...Apple batmaya ramak kala, Bill Gates'e ulaşmış ve şirketin Nakit sorununu ona çözdürmüş ve hisse vermiş. Apple için iki dönem var: İpod'dan önce / İpod'dan sonra. İşletim sistemi ve bilgisayar işinde o zaten bitik, eskiden de bitikti.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir