Mozilla Shumway ile Flash Player'a güle güle!

Firefox'un, bizi Flash Player'dan ve açıklarından kurtaracak yeni planı hazır: İşte Shumway...

  • Ercan Uğurlu
Mozilla Shumway ile Flash Player'a güle güle!

Akıllı telefon ve tabletlerin çoğunun Flash'ı desteklememesiyle birlikte, Flash içerikli videolar bu platformlarda kendine pek yer bulamıyor. Fakat elbette Flash halen online yaşamın büyük parçasını oluşturuyor. Gelen habere göre Flash içeriklerin halen önemli bir ağırlığı olduğunu fark eden Mozilla, Shumway projesi ile, Firefox içerisinde, Flash Player eklentisi olmaksızın Flash içerikleri çalıştırabilecek.

Mozilla'nın Shumway projesine yönelik girişimleri daha önce de ortaya çıkmıştı. Ancak zamanla birlikte projede oldukça ciddi şekilde yol kat eden şirket, Adobe Flash Player'ın adını tarihe gömmeye hazır. Bununla birlikte "eksik plug-in" hatası almaktan yılan Firefox kullanıcıları da, eğer her şey yolunda giderse, huzura kavuşacaklar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

hadi bakalım bekliyorum :)

Mozilla ve chrome dan soğuma sebebim Flash Player zaten maxthon kullanın güle güle kullanın

zaten flash bitti geçmiş olsun vista le siestaya devam...

Güzel haber. Youtube da flash dan vazgeçmişti diye hatırlıyorum. Flash'ın gidişat iyi değil.

Flash calistirmak icin kullanacaklari yazilim icindede güvenlik aciklari olucak HTML5 dayatildi ama özellikle Streaming icin yetersiz. Flash olayi ise tam komedi daha öncesinde Real, Windows media ve quictime codecsleri yaninda 100 lerce degisik pluginsleri vardi simdikinden daha beterdi bu aciklar. Flash kolay kolay bitmez kimse merak etmesin ben ilerleyen dönemde Adobe fikir degiseceginede inaniyorum.

bu yıllardır çok bilinmeyen tarayıcılarda var zaten. geriden geliyoruz demiyor da Shumway projesi diyor :))

@18 Şub 2015 12:59 Yav he he bi bitmediniz..Her tarayıcı haberinin altında bu zaten vardı..Kesin Operadır senin dediğin tarayıcı..Şu operadada her şey var mübarek

@18 Şub 2015 12:59 yıllardır çok bilinen tarayıcılar mı. hangileriymiş bunlar söyle bakalım. neyin ne olduğunu bilmeden işkembenden bişeyler sallama.

evet bu yapılmalıydı. flash vb. eklentiler gömülü gelsin. hepsini ayrı ayrı güncelle bıktım iyice

Flash Player ciddi anlamda virüs kaynağıdır. Mecburiyetten kullanıyor herkes ileride kimsenin ihtiyacı kalmayacak..

firefox kullanma kullandırtma....

@18 Şub 2015 17:45 Sen gelme, gelene mani olma.... Sen git ie kullan...

Flash kolay kolay bitmez. Sadece bitmesi için gerekli adımlar atıldı o kadar. Diğer taraftan Adobe'un Flash Player'ın açıklarını neden bir türlü kapatamadığını ve sürekli yeni sürüm yayınladığını da anlayabilmiş değilim. Bu iş bu kadar zor değil. Ben iki türlü Flash Player yayınlanması taraftarıyım: Basic ve Full. Basic versiyonlarda sadece çalma-oynatma fonksiyonu olmalı! Başka hiçbir fonksiyon olmamalı! Diğer sürümde tüm fonksiyonlar bulunabilir. Bu yöntem işleri daha da kolaylaştıracaktır. Hacker'ların önüne Basic versiyonu atmak Full versiyonu da koruyacaktır. İsteyen istediğini kullansın ama bu yöntem bir takım özel fonksiyonlar nedeniyle Adobe'un işine gelmeyebilir...

Flash kadar baş belası bir şey yok. Sıkı bir Firefox kullanıcısı olarak bu projenin hayata geçmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Sonucu sabırsızlıkla bekliyoruz...

Firefox abi, adamlar yapar. Eminim güzel olacaktır bu. Adobe ile ilgili de şunu söyleyebilirim. Kendileri tam bir kapalı kutu, hiçbir firma ile anlaşma yapmıyorlar. Kalıplaşmış bir sistemleri var, onu devam ettiriyorlar. insan gider bir Apple ile Google ile anlaşır flash konusunda, nedir yani. Çok mu zor.

Sen de yorum yaz