Müzik dünyası eskiyi tekrar keşfediyor

Müzik albümleri CD ve MP3'lerle tanışalı çok oldu; ama geçen yıla damga vuran farklı bir isim oldu..

  • Ümit Öncel
2008 yılında müzikseverleri plağı keşfetti
2008 plakların yılı oldu.

Günümüzde teknoloji meraklıları için müzik denilince akıllara, CD'ler, MP3'ler ve hatta internet üzerinden müzik dinlemek geliyor. Müzik endüstrisinin teknolojiyi kucakladığı son yıllar boyunca aynı zamanda çok da ilginç bir gelişme yaşanıyor. Herkesin dikkati CD ve MP3'lerdeyken pek çok kişinin artık devrinin geçtiğini düşündüğü plaklar 2008 yılında satış rekoru kırdı! Farklı plak satıcıları arasında özellikle sivrilen bağımsız bir müzik firması olan SoundScan sadece geçtiğimiz yıl toplam 1,88 milyon plak sattı. Bu rakam 17 yıllık firmanın tarihinin en yüksek plak satış rakamı. Bu sırada 2006'da 553,4 milyon CD satan firma, 2008'de sadece 360,6 milyon satabilmiş. Plakla beraber artan satışlar MP3'lerde de görülebiliyor. 2006'da 32,6 milyon MP3 satan SoundScan, 2008'de 65,8 milyona ulaşmış.

Geçmişe dönüşün nedenleri

Özellikle müzikle profesyonel olarak uğraşanlar veya müzik konusuna özel bir ilgisi ve merakı bulananlar için bu çok da şaşırtıcı bir gelişme olarak değerlendirilmedi. Plakların dijital değil analog olması, müziği sanatçının orijinal sesine en yakın taklidini üretebilmesi açısından tüm benzerlerinden çok daha başarılı olmasına neden oluyor. Müzik profesyonelleri ise son derece yaygın olan iPod ve benzeri MP3 oynatıcıların ses kalitesinin olabilecek en kötü seviyede olduğunu fakat en kullanışlı müzik dinleme yöntemi olduğunu da kabul ediyorlar.

Satışlarda ki bu artışların tek sebebi sadece müzikseverlerin kaliteli müziği yeniden keşfetmesi değil. Teknolojinin de plaklara katkısı oldu. Artık daha kaliteli ortamlarda ve daha kaliteli malzemelerle gerçekleştirilen plak kayıtları eskiye oranla çok daha yüksek seviyede bir müzik kalitesi ortaya koyuyor. Eskiden 120 gram olan plakların, kaliteyi arttıran yeni bileşenler eklenerek artık 180 gramlık hale gelmesi de bunun bir örneği.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Mp3 formatından bahseden arkadaşlar bugüne kadar hiç plak dinlemiş mi acaba? En yakınınızdaki DJ Shop'a gidin ve farkı görün!

İtirazım var: Bir kere mp3 veya ipod ile müzik dinlemek "olabilecek en kötü ses kalitesi" değildir, "kötü kalite dinlenemeyecek kadar kötü demektir, elbette CD'den mp3'e çevrim kayıplıdır, ama abartmamak lazım, kim kötü kayıda razı oluyor ki? İkincisi, CD kalitesi her zaman plaktan üstündür, analog kayıt saklama mutlaka kayıplıdır. Üçüncüsü, plağın hışırtısının ayrı bir keyfi vardır, plak çalmak biraz törensel ve nostaljiktir.

plakların satışında sinema filmlerinin etkisi olduğunu düşünüyorum.yabancı ülkeyi bilmem de türkiye de böyle bi ıssız adam ossun efendim işte diğer aşk filmleri ossun

plak nereler satıyor bunun bende farkındayım zevk alamıyorum dinlediklerimden

forum sayfasında adres verdim :).

plak player çıkartsınlar sırtımıza asar gezeriz.

analog öldü sayılır ama bunun nedeni sadece modaya uyma vs değildir...analog pek çok yönden çok sıkıntılı bir teknolojidir...dinledikçe bozulur kopyalanması zordur internetten taşımak zor ve kayıplıdır yani kendi içerisinde kuralları olan acaip bir teknolojidir..sayısala geçmek insanların hiç bilmediği aletlere bile çok rahat hakim olmasını sağlar..mesela analog teknoloji microfonlar amfi sistemleri tek başına bir uzmanlık işiyken en basit kullanıcı en karmaşık sayısal ses sistemlerine hakim olabilir...tabii bu diğer alanlardada geçerli...yani artık neredeyse her alanda sayısal diyorum...ses kalitesi istiyorsanız mp3 ile plak yerine daha kaliteli ses formatlarını dinleyip sonucu kendileri görsünler...

bu konuda duygusal davranıp plak'ı savunmayın. dijital medya ve formatları daha kaliteli, pratik ve güvenlidir. 1970 lerin rüzgarı daha pembe olabilir ama bunu bir akım haline getiremezsiniz lütfen kendinize geliniz tek yapabileceğiniz bir plak alıp dinleyip evinizin bir köşesine antika hava katmak olur bundan bir adım ileriye gidemezsiniz.

Radiohead'in In Rainbows'unun plağı geçen sene rekor kırmıştı diye hatırlıyorum. Elbette dijitalin yerini alamasada hoş bişey ayrı bir keyif.

Plak formatı aleyhindeki yorumları okudukça cehaletin boyutlarını kavramaya başladım.

BEn YELİSU KAN

""plaK gördüm lakin dinleme fırsatım olmadı. plak istemek ile cehaletin ALAKASI yoktur. lütfen kelimelerimizi doğru seçelim.
eski ÖNCEKİ SANATSAL v DOĞAL GÜZELLİKLERE İLGİ ARTI, DAİMA ARTAR, ARTMAYA DA DEVAM EDECEK..
taksim taraflarında hala plak mağazaları bulunmaktadır v araştırmaya göre OLDUKÇA ARTIŞ VAR SATIŞLARDA.. tabi bu satışlar şimdilik plak hobisi olanlardan kaynaklandı. LAKİN DAHA DA ARTACAĞINDAN EMİNİM. çünkü DAİMA ASIRLARDIR YAPILAN İŞLER v HAYAT İNCELENİR, EKSİKLİKLER ile YANLIŞLAR BELİRLENİR v GEÇMİŞTEN GÜÇ ALINARAK DOĞRULARINA, GÜZELLİKLERİNE BİRAZ DEĞİŞİKLİKLER BİRAZ YENİ YORUM v TARZ EKLENTİLERİ İLAVE EDİLEREK HUZURLARA SUNULUR. bi zaman sonra YİNE OGÜNLÜK ZAMANA UYGUN İŞLER yapılacaktır ama TEKRAR BİR DÖNEM İTİBARİYLE GEÇMİŞE DÖNÜLECEK, 2050 yılında mesela yanlışlıklar, eksiklikler belirlenecek 2000 yılında YAPILMIŞ YORUM, BESTE, MÜZİK, TARZ- - - HER TÜRLÜ SANAT v HAYATTAN DOĞRULAR, GÜZELLİKLER ALINACAK + YENİ TARZlar da İLAVE EDİLECEKTİR. TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİŞ. İBRET v ANLAM KAZANMASI İNSANA KALMIŞ..

BEn müziK tiryakisiyim. doğduğum günden beri dinlerdim lakin BAĞIMLILIĞIM 1 yıl oldu v ACAYİP BAĞLANDIM. cd, mp3 v.b. şeyler ile arasındaki farkları pek bilmem. plaKlara karşı içimde aşırı bi iStek var. ******* cd boyutunda plaKlar yapılsa, renKli renkli,, KALİTE, çizilme v kapasite sorunu ASLA olmasa, cd gibi yüklemesi kolay olsa, mini biR plaK çaları da olsa AH NE GÜZEL OLUR.. >)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play