N95 ve N82'yi sizin için savaştırdık...

Nokia'nın iki büyük devi olan N95 8GB ve N82'yi sizler için bir düelloya davet ettik. İşte sonuçlar:

  • Halil Mollaoğlu

Daha fazla hafıza mı yoksa gerçek flaş mı? En popüler cep telefonları olan N95 8GB ve N82'yi düelloya davet edip hangisinin bu ikili savaşı kazandığını söyleyeceğiz.

N95 ve N82'yi sizin için savaştırdık...

İki en-popüler cep telefonu birbirine karşı savaştığında ortam doğal olarak heyecanlı olur. Aynı şekilde iki Nokia-devi olan N95 8GB ve N82 düellosunda da durum böyle. İki cihazda işini diğer hiçbir cep telefonunun yapmadığı kadar iyi yapıyor ve büyük yetenekleriyle düelloda birbirlerine meydan okuyorlar.

Bu iki rakibi donanım, uygulama ve maliyet gibi değişkenler ışığında karşılaştıracağız. Nokia N95 8GB'ın hangi alanlarda alnının hakkıyla şampiyon olduğu ve cep telefonu sıralamalarında genelde hakkı yenen N82'nin hangi alanlarda N95'in önüne geçtiğini burada öğrenebilirsiniz.

Donanım: Hemen hemen aynı

Zevk meselesi: Nokia N95 8GB, büyük hafızası ve daha iyi olan ekranı ile ön plana çıkıyor, N82 ise gerçek Xenon flaşı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Donanım: Hemen hemen aynıNokia N95 8GB
Şu an daha fazla donanımı hiçbir cep telefonu sunamıyor - HSDPA'dan A-GPS ve navigasyon yazılım setine, 5 Mega piksel kameradan birçok program ile doldurabileceğiniz "iyi denenmiş" Symbian işletim sistemine kadar her şey mevcut. Oyuncular ise grafiksel açıdan hiç de azımsanmayacak N-Gage platformu ile eğlenceli bir şekilde vakit öldürebilirler.

Fabrika çıkışı olarak N95 8GB tam tamına 8 GB depolama alanı beraber geliyor. Geniş müzik ve video arşivini sürekli yanında taşımak isteyen kullanıcılar için büyük bir avantaj. Elbette o 8 GB da bir gün dolacaktır - ve Nokia ne yazık ki hafıza genişletme imkânından feragat etmiş. Yani hafıza kartı ile artırım yapmanız mümkün değil. Bunu yerine N95 8GB 57 x 42 mm büyüklüğünde, parlak bir ekran sunuyor; özellikle webde sörf yapmak, yön belirleme veya resim izleme de ekranın kalitesi kendini hissettiriyor.

Kamera resimleri maksimum 5 Mega piksel ile yakalayabiliyor. Video filmler de bundan nasibini alıyor. Hareketli ve sesli resimleri VGA çözünürlüğü (640 x 480 piksel) ile kaydedebiliyorsunuz. Püf nokta: Nokia N95 8GB'ı bir navigasyon sistemine eşdeğer olarak kullanabilirsiniz. GPS alıcısı ve haritalar ön yüklü olarak geliyor.

Donanım: Hemen hemen aynıNokia N82
N95 8GB'ın geniş donanım yelpazesi ile N82 de hizmet verebiliyor. HSDPA, A-GPS, harita materyali ve VGA video kaydı, 5 Mega piksel kamera "gümüş-tanesinin" sunduğu özellikler arasında bulunuyor. Symbian ve N-Gage oyun platformu da eksik edilmemiş fakat aynı şey devasa 8 GB hafıza için geçerli değil. N82, 2 GB büyüklüğünde bir microSD kart ile size geliyor. Bunun dışında kendi koleksiyonunuz için dâhili hafızanın yaklaşık 1.6 GB'ını da kullanabiliyorsunuz.

Ön yüklü haritalar yetmezse 8 GB'a kadar olan haritalar da kullanılabiliyor. N82'nin güçlü olduğu noktalar kamera donanımında yer alıyor. N95 8GB'tan farklı olarak N82 gerçek Xenon flaş sunuyor ve bu da N95 8GB'ın yardımcı fotoğraf ışığının sunabildiğini fazlasıyla gölgede bırakıyor. Buna karşın N82 belirgin derecede daha küçük bir ekran ile (49 x 36 mm) yetinmek zorunda kalıyor.

Sonuç:
İlk karşılaşmada N95 8GB tüm donanımsal özelliklerini terazinin bir kefesine atıyor ve kalın hafızası ve iyi ekranı ile üzerine bir fark daha ekliyor. Fakat N82 de boş durmuyor ve neredeyse aynı olan donanım yelpazesini kullanıyor. Fakat hafıza konusunda cihaz rakibine denk olamıyor. Bunu yerine N82 Xenon flaşı ile ön plana çıkıyor. Terazideki belirleyici unsur bu sefer ekran oluyor. Bu konuda N95 8GB daha iyi donanıma sahip ve burun farkıyla öne geçiyor.

Ara durum: N95 8GB - N82 1:0

Uygulama: Çift kızak, ince tuşlara karşı

Kullanım alanında N95 8GB çift kızak, büyük tuşlar ve daha güçlü bataryası ile sahaya çıkıyor. Bunun yerine N82 daha hafif ve daha iyi bir kamera donanımı ile geliyor.

Uygulama: Çift kızak, ince tuşlara karşıNokia N95 8GB
Symbian ve S60 kullanıcı arayüzü sayesinde Nokia-acemileri bile rahatça yolunu bulabilir. Bu durum N82 için de geçerli. Tuşlar yeterince büyük ve keskin bir şekilde kullanılabiliyorlar. Çift kızak stabil ve yüksek kaliteli bir izlenim bırakıyor. Selef N95'te durum böyle değildi.

Eski-N95'e karşı bir artı puan daha: Testte N95 8GB'ın bataryası GSM modunda 3 saat ve 35 dakika dayandı. N95'te bu değer bir saat daha azdı. Akustik testinde ise cep telefonu devi hem telefon hoparlörü hem de görüşmelerde biraz doğal olmayan bir ses sundu. Fakat genel anlamda her şey iyi bir şekilde anlaşılabiliyor.

Multimedya alanında N95 8GB çok iyi resim kalitesi (resim galerisine bakın) ve güçlü ses verebilen bir müzik çalar ile liderliği elinde tutuyor. Sadece az ışıklı ortamlarda pek ikna edici olamıyor. Bu durumda LED ışığı resmi tam anlamıyla aydınlatmaya yetmiyor.

Uygulama: Çift kızak, ince tuşlara karşıNokia N82
Dediğimiz gibi N82 işletim sistemi ve kullanıcı arayüzü alanında N95 8GB'tan geri kalmıyor, fakat pratik kullanım alanında durum aynı değil. Sebep: N82'nin tuşları çok küçük ve ince kalıyor. 5-yön tuşunun yanındaki tuşlar da pek keskin kullanılamıyor. N82 parlak, krom-aplike kasası ile kirlenmeye meyilli bir izlenim bırakıyor. Her dokunuş arkasında çirkin izler bırakıyor.

Batarya testinde de N82 N95 8GB'tan aşağıda bir grafik çizdi. Batarya rakibininkinden 15 dakika önce pes ediyor. Akustik testinde de N95 8GB daha çok hoşumuza gitti. N82'de telefon hoparlörü ve görüşme sırasında sesler bir miktar hışırtılı çıkıyor. Bu da anlaşılabilirliği azaltıyor.

Fotoğraf alanında N82 hemen bir adım öne çıkıyor. Sebep: Gerçek Xenon flaş karanlık odaları aydınlatmak için yeterince güce sahip (resim galerisine bakın). Müzik çalar konusunda iki telefon da birbirine denk.

Sonuç:
Her şeyi alt alta topladığımızda N95 8GB bu alanda da kazanan oluyor. İster kullanım olsun ister batarya performansı olsun N95 8GB, N82'ye baskın geliyor. Sadece fotoğraf kalitesinde N82 daha iyi bir not elde ediyor.

Ara durum: N95 8GB - N82 2:0

Fiyat Mücadelesi: Her kuruş sonucu etkiliyor

Her ne olursa olsun fiyat bu cep telefonu sınıfında büyük bir rol oynuyor. Sizlere hangi telefonu şu anda daha ucuza alabileceğinizi söyleyeceğiz.

Fiyat Mücadelesi: Her kuruş sonucu etkiliyorNokia N95 8GB
Cep telefonu devinin fiyatı da pek ufak sayılmaz. Şu an da bu telefonu yaklaşık KDV dahil 1.500 YTL'ye alabilirsiniz.

Nokia N82
Nokia N82'nin fiyatı şu an yaklaşık KDV dahil 1.000 YTL.

Sonuç:
Fiyat konusunda N82 kolayca bir avantaj elde edebiliyor. N95 8GB ile karşılaştırıldığında N82 için 500 YTL daha az ödüyorsunuz.

Son durum: N95 8GB - N82 2:1

Sonuç: Hangi telefon kazandı?

Son durum 2:1: Donanım ve uygulama alında N95 8GB farkını ortaya koydu. Maliyet konusunda ise N82 öne çıkıyor.

Sonuç: Hangi telefon kazandı?

İki cep telefonu da aynı konsepte göre yapılmış ve doğrudan karşılaştırıldığında pek de farkları yok. Günün sonunda zafer ve mağlubiyet kararını vermemizi sağlayacak olanlar ufak farklılıklardır. N95 8GB bu karşılaştırmadan kazanan taraf olarak sıyrılıyor. Sebepler: Yüksek kaliteli işleme, daha başarılı kullanım ve batarya/akustik testinde daha iyi sonuçlar.

Daha iyi flaş ve daha ucuz
Elbette N82'nin de sunacağı şeyler var ve cep telefonu-devimize çok az bir farkla yenildi. Fiyat alanında genç N82 bir adım önde. Kamera donanımında ise N82 gerçek flaşı ile kozları elinde tutuyor.

Tüm bunların sonucunda şu satın alma tavsiyesini verebiliriz: Eğer her-şeyi-yapabilen bir cihaz istiyorsanız N95 8GB'ı seçmelisiniz. Eğer cep telefonu ile sık sık fotoğraf çekiyor ve bunun içinde daha iyi bir flaşa ihtiyaç duyuyorsanız N82'yi seçmelisiniz.

Alternatif:
Sony Ericsson K850i benzer donanım yelpazesi sunuyor. Cep telefonu fotoğrafçıları K850i ile sıkı donatılmış cihaza sahip olabilirler.

Fiyat olarak da K850i iyi bir alternatif: Şu sıralar K850i'yi N82'den bile daha ucuza bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

300 dolara iphone varken gidip n95 alınmaz

Yeni n95 aldım.Kesinlikle n95.iphone alınmaz bence.

N95 i kullanan bilir

Su an N95 iyi ama ya seneye ne olacak? M95 mi alinacak ))) Bence alin bi Imate Jasjar yillarca degistirmeden kullanin... Makinanizi degil software inizi degistirin ;)

bu n95 ın fıyatı ne zaman duser acaba__:)

Arkadaslar size tavsiyem gidin windows mobil veya apple iphone tabanli cep telefonlari aliniz cunku ikide bir yok n::kacti m:: s:: neydi diye ugrasmayin alin atvsiye ettigim telefonlardan sadece software leri degisin telefon degismenize gerek yok yinede siz bilirsiniz ekonomi acisindan dusunun hem aileniz icin hemde devletiniz icin iyi olur paranizi bir sefer harcayin dogru harcayin !!

Bence en iyisi n82

Güzel telefonlar .

yha kardeşimm en iyisiii n 95 halla halaa ne tartişiyonunzz aplee mışş one bn oleee tel maraksı uymadımm hatatımdaaa

en iyisi n95

BENCE EN İYİSİ İYİSİ.

n95 den şaşma en ii si o ;)

bence ne biliyonuzmu en iyisi eski 3310ler :p hahahha

arkadaslar bende n95 var 1 yıldır kullannıyorum oldukca güzel bi telefon ama telefonun cok eksikleri var n82 göre diyeceksiniz ki nesi eksik size göre eksik degildir ama bana göre eksik telefonun sürgülü olması o telefonu tamamen bitirir uzun ömürlü degildir ve piyasada fazla kalamaz örnek verecek olursa n73 sürgülü olmadıgı icin hala piyasada boy gösteriyor sonunda n82 cıktı aynı n73 gibi tek parca yani sürgüsüz uzun ömürlü ve kalıcı ve flash cabası diğerlerine gerek yok zaten aynısı telefon zevk verdiği kadarda kalıcı olmalıdır diyorum ve n82 diyorum

n95 diyorum b<şkzda bişi demiyoruz demi arkadaşlarXDXD:D

n82gibi pahalı bir telefonu neden tipsiz yapiyolar anlamıyorum

n95 kullanmadım...kızaklı herzaman sorun olur düşüncesindeyim...şu an n82 kullanıyorum...çok iyi telefon hızlı foto video muhteşem...hız çok iyi..wifi kuvvetli bence en önemilisi sanırım 2 gün batarya gücü onca kullanmaya zorlarsanız bir gün...muhteşem telefon...

kesinlikle n82 ..bir arkadaş n95 kullanan bilir demiş.gülerim acaba o arkadaş n82 kullanmışmı :)ikisinide kullnan daha bilir diyorum ve noktayı koyuyorum.n82 kullndığım telefonlar içinde en serisi en güzel foto çekeni en güzeli.

S.A arkadaslar size bişey soyliyim n95 çok çabuk dağılan bi telefon arkadasım ilk once n95 aldı sıkılıp n82 ye çevirdi 1,5 sene oldu hala kullanıyo ve çok ii bi telefon olduğunu soluyo ben de ona özenip n82 aldım daha bir hafta oldu gerçekten çok kral telefon
n82 diyorum başka bişey demiyorum

Sen de yorum yaz