Nexus 7 testte!

Google'ın uygun fiyatlı, güçlü donanımlı mini tableti Nexus 7'yi, en ince detayına kadar test ettik!

Nexus 7 testte!

Google, Asus ile işbirliği yaparak piyasaya sunduğu tableti Nexus 7 ile bizlere önemli bir şeyi ispatladı: Ucuza satılan bir tablet bilgisayar, mutlaka sıradan, düşük donanımlı veya kalitesiz olmak zorunda değil. Tabi bu cümleyi, Nexus 7'nin yurt dışı satış fiyatına bakarak söylüyoruz.

Nexus 7 ülkemizde de satılıyor ancak durum biraz farklı. Testimizi yaparken, kıstas olarak turt dışı fiyatını aldık ve değerlendirmemizi buna göre yaptık. Yine de, son bölümde, Nexus 7'nin Türkiye'deki durumunu ayrıca değerlendireceğiz.

Şimdi gelin, test merkezimize konuk olan Nexus 7'yi yakından incelemeye ve test sonuçlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım...

Güçlü donanım ve Jelly Bean

Test ettiğimiz model, Nexus 7'nin 8 GB'lık sürümü. Yani tablet, 8 GB depolama alanı sunuyor. Eğer bu rakam size düşük geldiyse ve "nasıl olsa depolama alanını bellek kartıyla genişletirim" diye düşündüyseniz, hemen bu düşünceden kurtulun. Çünkü Nexus 7'nin en büyük zayıflıklarından biri bu noktada ortaya çıkıyor: Tablette bir bellek kartı yuvası bulunmuyor. Neyse ki, Nexus 7'nin 16 GB'lık modelleri de mevcut.

Hemen eleştiriyle başladık ama genele bakınca durumun böyle olmadığını biraz sonra anlayacaksınız; özellikle de karşınızda duran tabletin sadece 200 Euro'ya satıldığını hatırlarsanız... Nexus 7'nin kalbinde, 1.3 GHz'lik dört çekirdekli Tegra 3 işlemci bulunuyor. Bu işlemci, 1 GB RAM ile desteklenmiş. Yani tabletin kalbi son derece sağlam.

Nexus 7, Android'in piyasadaki son sürümü 4.1 Jelly Bean ile birlikte geliyor. Tablet Google markasını taşıdığı için, elimizdeki de "saf Android"; yani üretici tarafından üzerinde herhangi bir oynama yapılmış değil.

Nexus 7'nin detayları

Nexus 7, 335 gramlık ağırlığıyla iPad mini'den 23 gram daha ağır. Daha önce yayınladığımız iPad mini testimizde, Apple'ın tabletinin 312 gram ağırlığında olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Kalınlık konusunda da Nexus 7'nin, iPad mini'ye göre biraz fazlası var: iPad mini 7.2 mm'lik bir kalınlığa sahipken, Nexus 7'de bu rakam 1.1 cm.

Nexus 7'de sadece tek bir kamera bulunuyor; o da ön yüzdeki, görüntülü görüşme yapmak dışında çok da kullanışlı olduğu söylenemeyecek, 1.2 megapiksellik kamera.

Asus, Nexus 7'de ISP panel ekran kullanmış. Ekranın sunduğu çözünürlük 1.280 x 800 piksel. iPad mini'nin ekran çözünürlüğü ise 1.024 x 768 pikseldi... Ancak ekran büyüklüğü 7 inç. iPad mini'de ise bu büyüklük 7.9 inç idi.

Temel donanım her ne kadar güçlü de olsa, Nexus 7'nin çok önemli bir eksiği daha var. Tablette be yazık ki bir SIM kart girişi bulunmuyor. Başka bir deyişle, Nexus 7 ile internete bağlanmak için tek yolunuz, Wi-Fi bağlantısını kullanmak.

Test sonuçlarına geçmeden, Nexus 7'nin diğer özelliklerini de kısaca listeleyelim: Bluetooth desteği, micro USB girişi ve kulaklık girişi. Yani tablet üzerinde çok fazla giriş görmeyi ummayın.

Ekran performansı

Nexus 7'nin arka kapağı plastik ve bu durum, tableti elimize ilk aldığımızda kalite konusunda olumsuz bir etki bırakıyor. Ancak piyasadaki, çok daha pahalı tabletlerin bile plastik arka kapak ile geldiği unutulmamalı. Yani bu durumu, eksi bir özellik olarak değerlendirmek doğru olmaz.

Nexus 7'nin ekranı, test sonuçlarımıza göre 300 cd/m2 parlaklık sunuyor. iPad mini testimizde elde ettiğimiz değer 347 cd/m2 idi ve bu değer için, sadece "ortalamanın üzerinde kabul edilebilir" demiştik; daha parlak bir ekran beklediğimizden bahsetmiştik. Ancak Nexus 7'nin ekranı, iPad mini'nin ekranından biraz daha sönük kalıyor.

Ekranın dikkat çekici artısı ise, yansımalar konusunda iPad mini'den biraz daha başarılı olması. Yine de, tableti güneş ışığı altında kullanmayı düşünüyorsanız, çok rahat bir görüş elde etmeyi beklemeyin.

Ekran konusunu özetlemeke gerekirse söylenebilecek tek şey, ortalama bir ekranla karşı karşıya oluşumuz. Ama sık sık yaptığımızı bir kez daha yapalım ve tabletin, sadece 200 Euro'ya satılan, üstelik Tegra 3 ve 1 GB RAM ile donatılmış olduğunu hatırlatalım.

Batarya ve genel performans

Nexus 7'nin bataryası, tabletin güçlü yönlerinden biri. Tam dolu batarya ile 9 saat 33 dakika video izlemeyi başardık. Bunu yaparken ekran parlaklığını maksimum seviyeye ayarladık ve Wi-Fi bağlantısını kapattık.

Konu internette sörf olduğunda, doğal olarak bu süre biraz azalıyor ama yine de etkileyici: 7 saat 14 dakika. Yani Wi-Fi bağlantısı açıkken, pil süresi düşüyor. Pilin sıfırdan tam dolu hale gelme süresi ise, 5 saat 50 dakika gibi, oldukça uzun bir süre.

Gelelim Nexus 7'nin genel performansına. Nexus 7, güçlü işlemcisi ve yeterli RAM'i ile, piyasada bulabileceğiniz en iyi performanslardan birini sergiliyor. Tabi bunda, Android 4.1'in, diğer Android sürümlerine göre daha stabil çalışmasının da rolü büyük.

Ancak... Neredeyse tüm Android cihazlarda olduğu gibi, Nexus 7'de de, küçük sorunlar yaşanmıyor değil. Sıradan bir kullanıcı için önemsiz olsa da, kullanım sırasında zaman zaman yaşanan ufak takılmalar söz konusu. Tabi bunun için suçlanması gereken Nexus 7 değil, Android.

Türkiye'deki durum

Gelelim, bizi en çok ilgilendiren konuya; yani Nexus 7'nin Türkiye'deki durumuna. Nexus 7 8GB, ülkemizde ortalama 550 TL'lik fiyat etiketiyle bulunabiliyor. 16 GB'lık model ise, ortalama 650 TL'lik fiyatla satılıyor.

Türk Telekom tarafından kampanyalı olarak satışa sunulan Nexus 7'de ise durum biraz daha ilginç. Kampanya kapsamında satışa sunulan 8 GB'lık Nexus 7'ye sahip olmak için, ya 24 ay boyunca 35 TL ödeyerek, ya da 36 ay boyunca 25 TL ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Yani toplamda, seçtiğiniz taksik tutarına göre 840 TL ya da 900 TL ödemeniz gerekiyor.

Yurt dışındaki 200 Euro'luk fiyat, Türk lirasıyla yaklaşık 530 TL'ye geliyor. Yani kampanya haricinde Nexus 7'yi satın almak isterseniz, fiyat çok da farklı değil. Ancak taksitli kampanyada, toplamda ödemeniz gereken fiyat, 8 GB'lık bir tablet için biraz yüksek gibi görünüyor.

Ve sonuç...

Nexus 7'nin eleştirilebilecek bazı yönleri tabii ki var. Özellikle 8 GB'lık depolama alanı, bellek kartı detseği sunmaması ve 3G desteği bulunmaması önemli eksiler. Kameranın eksikliği ise, bazı kullanıcılar için can sıkıcı olabilir.

Ancak, hiçbir işe yaramayan, donanımı eski, işletim sistemi güncel olmayan ve performansıyla sürünen Android tabletler piyasayı doldurmuşken, bu fiyata daha iyi bir alternatif bulma şansınız pek yok. Özellikle de Tegra 3 gibi güçlü bir kalbe ve 1 GB RAM'e sahip bir tableti bulmanız mümkün bile değil.

Eğer yeni bir tablet alacaksanız, 10 inç'lik modeller yeterince taşınabilir gibi görünmüyorsa ve bu iş için ayırabileceğinz para çok fazla değilse, Nexus 7'yi gözünüz kapalı alabilirsiniz. Fakat bütçeniz daha yüksekse, değerlendirebileceğiniz çok sayıda farklı model olduğunu da unutmamanızda yarar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Apple iPad Mini 1024x600 yani hd olmayan bir çözünürlük sunuyor nexus 7 ise 720x1280. Düzeltirseniz sevinirim :)

@04 Kas 2012 00:57 iPad Mini 1024x768 çözünürlüğü sunarken Nexus 7 1280x800 çözünürlüğü sunuyor ve iPad'in ekranı 7.9inch, Nexus 7'ninki ise 7.0inch olduğundan Nexus 7'nin ekran yoğunluğu 216ppi ama iPad'in ekranı 162ppi... Ama tabiki Apple yine işletim sistemi,tasarım,kameraları,boyutu ve hafifliği ile kazanıyor...

Sevgili üstte ki ziyaretçi; yanlış biliyorsun sen kendini düzelt. sevgiler.

Tegra işlemci bana hiç yakın gelmiyor. Ancak fiyat-performans açısından çok uygun bir cihaz

pilin sıfırdan tam dolu hale gelme süresi prizden en fazla 3 saat; bilgisayardan şarj etmeye çalışırsanız süre çok uzayabiliyor...

Nexus 7, Amerika satis fiyati 8GB 220$, 16GB 230$

Yurt dışındaki 200 Euro'luk fiyat, Türk lirasıyla yaklaşık 530 TL'ye geliyor ... Euro : 2.65 oldu da bizim mi haberimiz yok

@04 Kas 2012 07:54 bu yine iyi sen diğerlerine bak

Türkiyede Yaşıyoruz Ne Bekliyoruz Ki.

direkt çöp... halkalı çöplüğünde zaten bunun gibi yüzlerce gereksiz ve komik ürünler var...

hep bu türk satıcılarının kendini beğenmişliğinden ve gözünün doyamadığından kaynaklanıyor. tanesinden 100 lira kar etse bile iyi değil mi ama adam doyamıyor o paraya bile. tabletin görünüşüne bakıyor 350 lira çok ucuz geliyor "500e koyayım nasılsa alcaklar başka çareleri yok" diyor basıyor 500e. biz de alıyoruz napalım.

"Tablette bir bellek kartı yuvası bulunmuyor." appleın cihazlarında sd kart girişinin 'bile' olmamasından dolayı saldırmaya çalışanların ağızlarına tıkaç niteliğinde bir söz. noldu yola geldiniz mi şimdi? nasıl apple ilkleri yaparmış anladınız mı?

@04 Kas 2012 20:18 apple babamın olsa bu kadar fanboy olmazdım...

yanyana iki uygulamayı bile çalıştıramayan bir cihaza dört çekirdekli işlemci koymak ne kadar mantıklı? bi de 1.3ghz yetmez ki o. 2ghz çift çekirdekli yapaydı.

ttnet yeter sömürdüğün şimdi de kampanya deyip 2 katına mı satıyorsun yeter be! yurtdışında kampanya yapıp 2 yıl tarifede kalmak şartıyla bedava telefon verirler bizde 2 yıl ödemek şartıyla 2 katına tablet veriyor!

chip. benchmark testi yapıp sonuçları karşılaştırmak çok mu zor? bakalım ipad mini mi yeniyor nexus 7 mi..

ee kamera yok, hafıza kartı yok, sim kartı yok ne var bu alette android diye buna para verilmez gider polypad alırım daha iyi

tebrikler google kafamı karıştırmayı başarabildin. ekim 9da 4.1.2 geliyor, ekim 29da 4.2 tanıtıyorsun. dalga mı geçiyorsun sen bizimle? kasırgadan dolayı kasım 13e ertelenmiş orası apayrı bişey. 1 ay geçmeden yeni işletim sistemi bravo sana. tarayıcına benzettin bunu da. biz de para **********...

bu cihazi 1 ay kullanip ipad mini ile degistirdim. Kanimca ipad mini varken kesinlikle suratina bakilmayacak bir cihaz.. ayrica 7inc tablet hemen hemen yeni nesil smartphone'lar ebatinda oysa ipad mini 7.9 inc ve bu kullanislilik yönünden apacik sekilde fark ediliyor

@06 Kas 2012 17:52 bir de Galaxy Tab 7.7 p6800'ü denemeni tavsiye ederim. küçük ebatlı daha güçlü ve kullanışlı başka bir tablet daha yok.

5.5 saat şarj süresi çok uzunmuş.

ne işime yarayacak bu döküntü..

android tablet için yapılmış bir işletim sistemi değildir. hala uyum sağlayamadı tabletlere. neyse en azından tabletlerin direk 2.2 yüklü geldiği günlerden iyidir..

Bitaneeeeeeem olumlu yazan yok ya iyiki Apple almıştım demek ki doğru yoldaım

teşekkürler test için.

Kullandiktan sonra karar verin gercekten fiyatina gore cok iyi bir vihaz

Ya adamlar tabletten anlamıyorlar konuşuyorlar.sen 2 ghz demissin simdiki galaxy note 10.1 2 ghz mi.sen herhalde bilgisayarla karıştırdın.ve polypad gibi markalarda tableti actiginda bile yanik kokusuha geliyor.ve arkadas sim yok hafiza karti yok diyo ipad da bu dediklerin varmi? bence bu tablet fazlasiyla iyi ve fiyatida yeterince uygun ve 4 cekirdekli.zaten oyunlardada kasma yapmaz.bence bu tableti alin:D

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

Ipad1 (satıldı), Iphone4, Ipad3, MacPro Book kullanıcısı olarak GalaxyTab1 (satıldı) kullanıcısı olarak ilave olarak Nexus 7 (3G modelli)aldım. Cihaz dört dörtlük hafıza ve 7 inç oluşu bile bence çok güzel. Android kullandığınız anlıyorsunuz. (Laf aramızda ayrıca Ipad Ipad'tir.)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play