Nokia'dan HTC'ye patent davası...

Apple ile anlaşarak nefes alan HTC'nin başı, bakın bu kez de hangi cep deviyle dertte...

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia'dan HTC'ye patent davası
HTC Windows Phone 8S

HTC ve Apple geçtiğimiz günlerde anlaşarak yaklaşık 2.5 sene süren patent davalarına son vermişlerdi. Ancak Tayvan'lı cep üreticisi HTC, şimdi de Nokia tarafından hedefe alındı.

Foss Patents'in raporuna göre Finlandiyalı cep devi Nokia, HTC'yi Avrupa ve ABD'de 32 patentinin ihlali dolayısıyla dava ediyor. Sözkonusu patentler arasında "Takvim-görüntü aygıtı ve mobil terminal için ilişkili yöntem", "navigasyon sistemini görseller yoluyla işletme yöntemi", "uygulamaları destekleyen iletişim ağı terminali" gibi çeşitli teknolojiler yer alıyor. Davayla ilgili 4 celse ve 3 duruşma için tarihler bu sene olarak belirlenmiş bulunuyor.

Foss Patents analisti Florian Mueller, bu davada HTC'nin söyleyeceği çok fazla şeyin olmadığına inanıyor. Mueller'e göre HTC, dava soununda büyük ihtimalle birim başına Apple'a ödediğinden daha fazlasını Nokia'ya ödemek zorunda kalacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

patent savaşları bitttt.

bir devin -nokia- son çırpınışları

@17 Kas 2012 15:24 apple dava acarken son çırpınış olmuyor Nokia dava edince son çırpınış oluyor var mı böyle şey herkes tutturmuş son çırpınıştır gidiyor sanırsınız ki Nokia iflas ediyor

@17 Kas 2012 15:24 lumia 920 o kadar satıyor ki stokları yetiştiremiyorlar çok bilmiş arkadaşlara kalsa nokia iflas ediyor nokia bu gidişle piyasayı silip süpürecek windows phone 8le beraber çünkü çok hızlı ve akıcı kullanım sunuyor ayrıca arayüzü de harika...kasan ve ucuz bir arayüze sahip olan androidi çok hızlı bir şekilde geride bırakacaktır bunu zamanla hepimiz göreceğiz

@17 Kas 2012 15:24 patent satsa yine geçinir bunlar

@17 Kas 2012 20:30 3 yila kalmaz nokia iflas eder istersen iddaasina girelim.Nokia symbian ve windows la bir yere gelemez.ya android e gececek yada pilini pirtini toplayip gidecek.unutma bu lafimi.

@17 Kas 2012 15:24 yıl 2035: Nokia nın ms i satın almasından sonra hisse değerleri rekor seviyeye ulaştı. Yorum: nokia bitti....

@17 Kas 2012 21:57 Stokları yetişmiyor yuvarlak bir laf. Açıklasınlar kaç adet sattığını görelim.

Zavallı HTC

@17 Kas 2012 20:30 o geçen seneydi. yeniden başladı :p

Bi bitmediniz gitti a.......... :)

Nokia bitti diyenlerin papağandan farkı yok

Nokia bu piyasadan daha eski olduğundan Htc'den daha fazla patenti olabilir o yüzden Nokia kazanması muhtemel dile kolay 32 patenti ihlal etmiş.

Afferin nokia'ya

Ama HTC de kaşınmıştı Nokia'nın tasarımını birebir çaldılar Nokia bence haklı.. Artık hayatta batmaz nokia

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play