Nokia Lumia 920 testte!

Nokia'nın Lumia 920'si, kablosuz şarj istasyonu ile birlikte test merkezimizde! İşte test raporumuz.

  • Cem Sinanoğlu
Nokia Lumia 920 testte!

Windows Phone 8 işletim sistemi ile gelen ve test etme imkanı bulduğumuz ilk cep telefonu, hatırlayacağınız gibi, HTC Windows Phone 8X olmuştu. Ve şimdi sıra yeni bir Windows Phone 8 canavarına, Nokia'nın Lumia 920'sine geldi...

Lumia 920, aslında en çok merak edilen cep telefonlarının başında geliyordu. Microsoft ve Nokia arasındaki Windows Phone anlaşması, ilk olarak Windows Phone 7 ile hayata geçirilmiş, ancak bu ilk çaba, her iki devin de beklediği kadar büyük bir başarı getirememişti. Gerek Nokia, gerekse Microsoft, bu gidişe son vermek için Windows Phone 8'e özel bir önem verdi. Verilen bu önemin en sağlam meyvesi ise, hep Lumia 920 olarak lanse edildi.

Şimdi gelin, bu çok merak edilen cep telefonunun bizlere neler sunduğuna, performansı ile ne kadar güçlü olabileceğine birlikte göz atalım...

Ağır ve büyük bir kasa

Lumia 920, Lumia 900 ve iPhone 4S yan yana...

Windows Phone 8'li bir telefon almak isteyenler, şu an için çok fazla alternatife sahip değil: HTC Windows Phone 8X ve Nokia Lumia 920. Doğal olarak bu test raporumuzda, iki telefonu sık sık karşılaştıracağız.

Öncelikle Lumia 920'nin kasasına göz atalım ve sonda söyleyeceğimiz şeyi başta söyleyelim: HTC 8X ne kadar ince ve kompakt bir tasarıma sahipse, Lumia 920 bunun tam tersini sunuyor. 8X, 4.3 inç'lik ekrana sahipken, Lumia 920'nin ekranı 4.5 inç. Ancak telefonun boyutları, bu 0.2 inç'lik farka göre oldukça fazla: 130 x 71 mm. Kalınlık ise, 12 mm gibi, yeni nesil üst düzey akıllı cep telefonlarında görmeye pek alışmadığımız bir değerde.

Bu büyük kasa, tabii ki ağırlıkta da kendini belli ediyor: Lumia 920, 188 gramlık, kayda değer bir ağırlığa sahip. 8X'in 135 gramlık ağırlığının yanında, Lumia 920 oldukça ağır bir telefon. Hatta 5.5 inç ekranlı, dev Android telefon Samsung Galaxy Note 2 bile, 180 gram ağırlığındaydı dersek, Lumia'nın gerçekten ne kadar ağır olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

HTC 8X'de şikayet ettiğimiz fiziksel düğmeler, Lumia 920'de başarılı bir biçimde kasaya yerleştirilmiş. Kasa renginden farklı olan düğme renkleri, "bu düğme neredeydi" diye uğraşma derdinden bizleri kurtarıyor. Hepsi sağ kısımda olmak üzere, 3 fiziksel düğme bulunuyor Lumia 920'de: Ses ayarı, güç düğmesi ve kamera düğmesi. Üst kısımda kulaklık girişi ve micro SIM kart girişi, alt kısımda ise micro USB girişine yer verilmiş.

Lumia 920'yi tek elle kullanmak

Kasadan biraz daha bahsetmekte yarar var; çünkü 8X testimizde de söylediğimiz gibi, Windows Phone 8'li telefonları birbirinden ayıran en önemli şey, tasarımları. Lumia 920'yi ilk kez gören birisinin ilk söyleyeceği, ekranın altındaki dokunmatik 3 tuş için ayrılan alanın biraz fazla kaçtığı olacaktır. Gerçekten de, alt kısımda işlevsiz olarak kalan, büyükçe bir alan söz konusu. Kasanın bu denli büyük görünmesindeki en büyük rol de, zaten bu alana ait.

Her şeye rağmen, Lumia 920'nin tek elle kullanımı son derece sorunsuz. Tabii ki 8X'in sunduğu rahatlığı sunuyor diyemeyiz ama pek bir sorun yaşamadığımız da bir gerçek.

Kasa, parlak sert plastikten üretilmiş. Nokia, Lumia 920'de yekpare bir kasa kullanıyor. Yani değiştirilebilir batarya, bu telefonu satın alacak olanlar için de bir hayal. Farklı renk seçenekleri ile satışa sunulsa da, hangi rengi seçerseniz seçin, ekranın bulunduğu ön kısım hep siyah olacak. Sadece bu siyah kısmın etrafındaki ince bir alan, telefonun ön yüzünde rengini yansıtıyor.

Özetlemek gerekirse Lumia 920, sunduğu ekran büyüklüğüne göre ağır ve büyük bir kasaya sahip. Ancak telefonun genel tasarımı son derece başarılı ve boyutlar, kullanımı hiçbir şekilde olumsuz yönde etkilemiyor.

Donanımsal özellikler

Lumia 920'nin güçlü bir telefon olduğunu kimse inkar edemez. Telefonun işlemcisi, çift çekirdekli Qualcomm MSM8960 Snapdragon ve sunduğu hız 1.5 Ghz. Tüm güncel akıllı telefonlar gibi, Lumia 920'de de 1 GB RAM'e yer verilmiş. Yani telefonun kalbini oluşturan bu ikili, HTC 8X'in donanımı ile bire bir aynı.

Telefon ekranının 4.5 inç büyüklüğünde olduğunu daha önce söylemiştik. Bu ekran, IPS TFT teknolojisi ile üretilmiş ve kullanıcısına 768 x 1280 piksel çözünürlük sunuyor. Piksel yoğunluğu ise 335 ppi.

Ekran, Nokia'nın PureMotion HD+ teknolojisi ile destekleniyor. Bu teknolojinin getirdiği bazı artılar hemen dikkat çekiyor. Öncelikle ekran, ortama göre renkleri ayarlayabiliyor. Bu da, özellikle parlak ışık altında çok daha canlı renkleri görebilmemizi sağlıyor. Daha da önemlisi, Lumia 920'nin ekranı, daha önce hiçbir dokunmatik ekranda görmediğimiz bir şey sunuyor bizlere: Ellerimizde eldiven bile olsa, dokunmatik ekranı kullanabiliyoruz.

Kameralar ve depolama alanı

Lumia 920'de 2 adet kamera bulunuyor. Ana kamera 8.7 megapiksel çözünürlük sunuyor ve iki adet led'den oluşan flaşla destekleniyor. Ama daha önemlisi, kameranın lensinin, pek çok telefon kullanıcısının gıptayla baktığı Carl Zeiss Tessar olması. 3.264 x 2.448 piksel çözünürlüğe kadar fotoğraf çekimi yapabilen ana kamera, Nokia'nın PureView teknolojisi ile desteklenmiş. Nokia 808 ile tanıştığımız bu teknoloji, Lumia 920'de 41 megapiksel gibi bir çözünürlük sunmasa da, az ışıklı ortamlarda daha iyi çekimler yapılmasına, netlik sağlanmasına imkan tanıyor. En azından Nokia bize böyle diyor. Ne kadar doğru olduğunu kamera testlerimizde bulacaksınız. Kameranın video çekim modu ise, 1080p çözünürlüğü destekliyor.

Telefonun ön yüzündeki ikinci kamera, 1.3 megapiksel çözünürlüğe sahip ve 720p çözünürlükte video çekimi yapabiliyor.

Lumia 920'de bellek kartı desteği ne yazık ki yok. Bu destek 16 GB'lık HTC 8X'de de yoktu ve bu eksiği eleştirmiştik. Ancak Lumia 920'de 32 GB dahili depolama alanı bulunuyor ve bu yüzden, bellek kartının eksikliği pek hissedilmiyor.

Telefonda 802.11n/g/b/a Wi-Fi desteği, Bluetooth 3.1, NFC, GPS gibi son dönemin standart özellikleri da yer alıyor. Ama diğer telefonlarda bulunmayan önemli bir özellik daha var: Kablosuz şarj!

Kablosuz şarj için hazır mısınız?

Lumia 920'nin belki de en çok dikkat çeken özelliğine geldi sıra: Kablosuz şarj... Nokia, kablosuz şarj için özel bir şarj istasyonunu da, Lumia 920 ile birlikte satışa sunacak. Ayrıca yine, farklı markaların Nokia ile birlikte ürettiği, şarj istasyonu aparatları da aynı anda piyasaya sürülecek.

Lumia 920 ile birlikte hem Nokia'nın "çıplak" şarj istasyonu, hem de Fatboy'un ilginç aparatıyla birlikte gelen "giydirilmiş" şarj istasyonu test merkezimize konuk oldu ve biz de kablosuz şarjı test etme imkanı bulduk. Sonuçlara geçmeden önce, bu teknolojinin nasıl çalıştığını kısaca anlatmakta yarar var.

Yapılması gereken aslında çok basit: Şarj istasyonunu masanıza koyuyorsunuz ve beraberinde gelen adaptörle elektriğe bağlıyorsanız. Daha sonra telefonu istasyonun üzerine bırakmanız yeterli, Lumia 920 hemen şarj olmaya başlıyor. İstasyonun üzerindeki minik ışık, şarj işlemi boyunca yanıyor. Telefon şarj tamamen şarj olduğunda, bu minik ışık da sönüyor.

Fatboy ve Nokia'nın birlikte piyasaya süreceği istasyonun "çıplak" istasyondan farkı, bir yastığa benzemesi. Aslında bu "yastığın" içerisinde de aynı şarj istasyonu var. Ama Fatboy'un "yastığı", göze çok daha hoş görünmesini sağlıyor.

Şarj istasyonunun şarj etmek konusunda ne kadar başarılı olduğundan, biraz sonra ayrıca bahsedeceğiz. Öyleyse gelin, daha fazla uzatmadan test sonuçlarına geçelim...

Kamera ve ekran testleri

Lumia 920'nin ekranının bizlere neler sunduğunu önceki sayfalarda sizlerle paylaşmış; PureMotion HD+ teknolojisinden bahsetmiştik. Bu teknoloji, gerçekten fark yaratmayı başarıyor. Özellikle güneş ışığı gibi iyi aydınlanmış ortamlarda görülebilirlik son derece iyi, renkler kendilerini belli etmeyi başarıyor. Yansıma ise, büyük ölçüde sorun olmaktan çıkmış.

Ekranın sunduğu parlaklık değeri, testlerimizde 500 cd/m2'nin biraz üzerinde çıktı. 500 cd/m2 parlaklık sunan 8X'in SLCD2 ekranı ile benzer bir değer... Ama renklerin canlılığı ve keskinliği, 8X'den biraz daha iyi. Yine de, 8X testinde söylediğimiz gibi, Lumia 920'nin ekranının verebildiği renkler, Super AMOLED ekranların biraz gerisinde kalıyor.

Özetlemek gerekirse, Lumia 920'nin sahip olduğu PureMotion HD+ teknolojisi, IPS TFT ekranın bazı dezavantajlarını minimuma indirmeyi başarmış. Ama her şeye rağmen, en azından şimdilik, AMOLED'in sunduklarını tam anlamıyla sunabilen bir ekran teknolojisi yok gibi görünüyor.

Lumia 920'nin PureView destekli kamerası için söylenecek tek bir şey var: Kusursuza yakın... Neredeyse hiçbir telefonun kamerası için kullanmadığımız bu tabiri, Lumia 920'de rahatlıkla kullanabiliriz. Güneş ışığı altında çekilen fotoğraflardan bahsetmeye bile gerek yok; bir cep telefonunda kolay kolay göremeyeceğiniz kadar başarılı. Asıl önemli olan, kameranın yapay ışık veya düşük ışık altında bile aynı başarıya imza atabiliyor olması. Işık yetersiz bile olsa, PureView teknolojisi devreye girerek renklerin, keskinliğin, netliğin, kısacası bozulması beklenen hemen her şeyin bozulmasını engelliyor. Lumia 920'nin kamerası için söylenebilecek son söz, şu an için piyasanın tartışmasız en iyilerinden biri olduğu. Hatta, Nokia 808'i saymazsak, en iyisi demek bile abartı olmaz.

Batarya testi

İki rakip: Nokia Lumia 920 ve HTC 8X

Lumia 920, 2.000 mAH kapasiteli bir batarya ile geliyor. Bu batarya, 3G şebekesi üzerinde 7 saat 28 dakika kesintisiz konuşma süresi sunuyor. Bu süre, konu internet olduğunda 5 saat 30 dakikaya düşüyor. Tabi internet süresini yüzde 100 parlaklıkta ve kesintisiz olarak yaptığımızı da belirtmek isteriz.

Bu süreleri gelin, HTC Windows Phone 8X ile karşılaştıralım. 8X, 8 saat 4 dakika konuşma süresi sunuyordu. Lumia 920'nin bataryası bize yarım saat kadar daha az bir süre sunabiliyor. 3G internet bağlantısı süreleri ise hemen hemen aynı: 8X 5 saat 36 dakika dayanırken, Lumia sadece 6 dakika geride kalıyor.

Anlaşılabileceği gibi, her iki Windows Phone 8 modeli de benzer batarya süreleri sunabiliyor. Lumia 920'nin bataryası 2.000 mAH kapasiteye sahipken, 8X'in bataryası 1.800 mAH kapasiteye sahipti. Aradaki bu fark, Lumia 920'nin daha büyük ekranına gidiyor dersek, pek de yanlış konuşmuş olmayız.

Lumia 920'nin bataryası, sıfırdan tam dolu hale gelmek için 2 saat 42 dakikaya ihtiyaç duyuyor. Tabi bu süre, cihazın standart adaptörü ile söz konusu. Daha önce bahsettiğimiz kablosuz şarj istasyonunu kullanırsanız, süre 3 saat 2 dakikaya kadar çıkıyor. Arada 20 dakika fark olsa da, kablosuz şarj süresinin beklediğimizden çok daha az olması dikkate değer...

Performans testleri

Gelelim performansa... Eğer HTC 8X testimizi incelediyseniz, burada çok da farklı şeyler okumayacaksınız. Her iki telefonun da işlemcisi ve RAM miktarı aynı olduğundan, performans da neredeyse aynı. Windows Phone 8 işletim sistemi, Lumia 920 üzerinde de takılma olmadan, çok akıcı bir biçimde çalışıyor. Uygulamaların açılış hızı, sabırsız kullanıcıları bile rahatsız etmiyor.

Lumia 920'yi HTC 8X'den ayıran yönlerden biri de, birlikte gelen ön yüklü yazılımları. 8X, neredeyse "saf" bir Windows 8 sunarken, Lumia 920'de Nokia'nın pek çok ünlü yazılımı ve aracı hemen dikkat çekiyor. Bunlardan en önemlisi ise, hiç kuşkusuz Nokia'nın haritaları ve navigasyon yetenekleri.

Telefon, navigasyon uygulamasına ilk kez giriyorsanız, gerekli dosyaları indiriyor ve size yol göstermeye hazır hale geliyor. Çok beğendiğimiz bir diğer detay ise, Lumia 920'nin GPS uydularına sadece 5 saniye gibi kısa bir sürede kilitlenebiliyor olması.

Ön yüklü uygulamalardan burada teker teker bahsetmek istemiyoruz. Ama şurası bir gerçek: Lumia 920, mükemmel kamerasından sonra, navigasyon yeteneği ile de bizden tam not almayı başarıyor.

Tabii ki, Lumia 920'de de Microsoft'un Office paketi yerini almış durumda.

Sonuç

Nokia'nın yeni amiral gemisi Lumia 920, hiç kuşkusuz Windows Phone 8'li bir cep telefonu almaya karar veren kullanıcılar için en önemli alternatiflerden biri; belki de ilki. Microsoft'un yeni işletim sistemi için kesinlikle yeterli bir donanım, mükemmel bir kamera, kusursuz navigasyon ve etkileyici ekran, kolay kolay kimsenin hayır diyemeyeceği özellikler.

Lumia 920'yi almalı mıyız? Bu soruya cevap vermek için, iki konuda karar vermemiz gerekiyor. İlki, Windows Phone 8'e geçmeyi gerçekten istiyor muyuz? Bu soruya evet diyenleri bekleyen ikinci soru ise şu: İnce ve nispeten küçük ekrana sahip bir telefon mu, etkileyici ve büyük bir ekrana sahip ama ağır ve büyük bir kasa ile gelen bir telefon mu? Eğer tercihiniz ikinci telefonsa, aradığınızı sadece Lumia 920'de bulacaksınız. Ama ince modeller daha çok hoşunuza gidiyorsa, şu anki tek alternatifiniz HTC Windows Phone 8X. Her iki telefon da benzer özellikler sunduğu için, vereceğiniz son kararı küçük detayların ışığında vermek zorunda olduğunuzu unutmayın.

Son olarak küçük bir not: Lumia 920, 1.649 TL karşılığında satışa sunuluyor. Kablosuz şarj istasyonlarının fiyatları ise, "çıplak" model için 129 TL, Fatboy içinse 179 TL olarak belirlenmiş...

Okuyucu Yorumları

Toplam 149 Yorum

Lumia 920'nin şu an aktif olarak satışta olduğunu belirtmek isterim. 1.650,00TL fiyatla satışa çıktığı pazar günü beyaz rengini aldım ve çarşamba günü elime ulaştı. Şu an Lumia 920 telefonumdan yazıyorum, ve belirtmeliyim ki tek kelimeyle harika bir telefon. Şiddetle tavsiye ederim.

@16 Kas 2012 01:35 nerden aldığınızı da söyleyin lütfen hiçbir yerde bulamıyorum :S

Sonunda adam gibi, tarafsız bir inceleme okudum.. Ellerine sağlık.

şarjı dakikalar içinde bitiyormuş. nokia rezaleti tam gaz hahahahaa

@16 Kas 2012 02:54 len manyak her telefonun şarjı dakikaların içinde bitiyo dakikanın dışına çıkabilen bi cihaz görmedim daha. bide bişey daha; sen alma...

Herkes sabırsızlıkla bu uygulamayı bekliyordu.Şimdi Microsoft'a düşen uygulama desteğini sağlamak he keza 1.000.000 uygulama istemiyor kimse telefonda kullandığımız uygulama sayısı maksimum 50-100 adam akıllı yararlı 1,000 tane uygulama bile olsa kafi , yeter ki uygulamalar birbirinin kopyası olmasın balondan fazla sayı göğsümüzü kabartmıyor. Onun dışında özellikleri piyasadaki üst modellerle hemen hemen aynı ama şunu belirtmekte yarar var WP8 anladığım kadarıyla Android'den daha stabil , bu yüzden donanım/OS kıyaslamasında stabilite bakımından Android'den önde geleceğini düşünüyorum.Kamerası ekranı ve tasarımı gayet iyi görünüyor.Apple Android kıyaslamalarında hep Apple kullanıcıları verdikleri yüksek fiyatları bizim telefonumuz daha stabil o yüzden diyerek geçiştirmeye çalışırlardı ancak bu sefer geçiştirme şansları olmayacak.Herkesin yıllardır konuştuğu bildiği Windows,pazara harika dönüş yapan Nokia ve Iphone 5'in neredeyse yarı fiyatına çıkarılan donanım olarak daha iyi aynı stabilite de bir telefon.Hayırlı olur umarım

Güzel makale inceleyenlerin ve yazanların eline sağlık.

Gözüme çarpan ufak hatalar: Bir sayfada 920 için hafıza kartı desteği yok demişssiniz sonra var demişsiniz.
Bir başka sayfada da pil gücünü önce 2000 mAH sonra 2100 mAH denilmiş.
Bilginize

CHIP Online notu:
İlginiz için teşekkürler... Batarya konusundaki ufak hata düzeltildi. Ama yazıda bellek kartı desteği var denmiyor. micro SIM kart ile karıştırmış olabilirsiniz belki. Bellek kartı değil, SIM kart yani bahsedilen şey...

Harika bir chip testi daha, emeğinize sağlık... Cihaz testi; tahmin ettiğim iki ozelliğin telefonu muadillerinin önüne çıkardığını yani kamera ve navigasyonda bir numara olduğunu göstermiş oldu... Ancak en korktuğum şeyin yani telefonun batarya verimliliğinin de kötü oldugunu görmüş oldum, düşünmeliyim...

Iphone 4s ile neden karşılaştırılıyor ki Iphone 5 var

hafıza kartının olmaması ve bataryanın çıkarılamaması nedeniyle es geçtim.

@16 Kas 2012 11:55 Pili çıkartınca ne olacak? Pilin dayanma süresi düşük dersen tamam ama bu telefon, şu haliyle iyi bir pil ömrü var. Ya da eğer pil miladını doldurunca değiştireceğim diyorsan, evet, senin pili çıkarılabilen bir telefona ihtiyacın var demektir. Ama şu da var: Bir pil, yaklaşık iki senede miladını doldurur. Hatta eğer günde bir değil de, iki günde bir şarj edilirse bu ömür, 3 seneye çıkar. O kadar yıl geçerse, garanti de dolmuş olacağı için telefonun içini açıp pilini değiştirebilirsin.

@16 Kas 2012 11:55 ne kadar garip. tanıtım videosunda arka kapağını açmışlardı...

Samsung Ativ S i bekliyorum bakalım nasıl çıkacak.

nokya artık ağzınla bir düzine kuş tutsanda hikayesin. devrin çoktan geçti gitti bile. gariplerim böyle ucuz şeylerle avunuyolar....

çabuk mu bitiyor sarzi

@16 Kas 2012 13:54 İlk şarjın ardından 9 saat sürecek batarya ömrü eğer kanlan süreyi doğru tahmin etmişse telefon. Şimdi NFC'de dahil arka planda çalışan tüm uygulamaları kapattım. Bataryanın verimli halde çalışması için bir kaç kere tam boşalıp tam doldurulması gerekiyormuş.

Yeterince gerekli uygulama olur ve mağaza yenilenirse işte o zaman çok yerinde olur.

IPhone 5 ile fiyat karşılaştırması konusunda ben de şunu söyleyeyim. Bu telefon Iphone 5'in yarı fiyatı değil aslında, Amerika-Best Buy'a girerseniz, orada Iphone 5 - 699$, Lumia 920 ise 599$. Arada sadece 100$ fark var, Nokia'nın piyasaya girmek için yaptığı indirim sadece 100$ ve Nokia gayet dürüst bir şekilde fazla kar koymadan telefonu Türkiye'ye getiriyor. Apple'ın yaptığı gibi insanları kazıklamıyor.

@16 Kas 2012 14:40 daha ne kadar koyucak telefon 600$ 1.200tl desek bile %50 karla satıyor telefonu

@16 Kas 2012 14:40 Bu cihazda dürüst davranmışlar gerçekten kar olacak tabi ama bunda az miktarda olmuş. bu fiyata bile kaçmaz. iPhone 5 bundan düşük model özellik olarak ama 3000 tl

lumia 920' nin 188 garm oldugunu söylüyorsunuz. neden bu kadar ağır? bu durumu neye bağlamalı açıklarmısınız.

Bence htc'nin windows 8'li telefonundan daha iyi bir telefon kamerası olsun,hafızası olsun hafzıa kartı takılmama olayı pekte eksi birşey değil çünkü 32 gb hafıza sunuyor.

188 garam çok ağırda bu ağırlık hangi sebepten kaynaklanıyor açıklarmısınız..

Biri bana yardım etsin. Windows phone 8 arayüzünde çok sıkılacakmışım gibi hissediyorum. Öte yandan animasyonları beni çok cezbediyor. Nexus 4 ile bunun arasında kaldım. Hangisini tercih edersiniz? Neden?

@16 Kas 2012 16:04 Nexus 4 tercih edilmeli, Windows 8 işletim sisteminin geliştirilmeye ihtiyacı var.

@16 Kas 2012 16:04 Arayüzü sanat eseri Lumia 920'nin sosyal entegrasyonu falanda müthiş. Kamera, ekran, şarj konularında çığır açmışlar zaten bence özel bişey al kendine Windows Phone 8 gerçekten çok hızlı ve stabil Android gibi takılma donma kasma yapmıyor asla.

Turkcell magazadan ciktigi gibi aldim beklentilerimin ustunde urun. Konum bildirimi acik durmaz ise sarji internet genel kullanim bir gun ustune cikiyor cok rahat. Konum bildirimi acik olunca uydu gps i devrede oldugu icin sarji hizli tuketiyor. Isletim sistemi cok stabil diger urunlerde olmayan kisisel bir arayuz sunmasi zaten ap ayri bir durum. Gelelim Iphone harita rezilligine hala duzeltemediler nokia haritalari mukemmel hizli calisiyor ayrica tum dunya haritalarini bedava indirmeye izin veriyor bu durumda offline moduda mevcut. Kamerasi gece cekimlerinde bu kadar olmaz dedirtecek diyorduk fakat sonuc inanilmaz. Ayrica 32 gb bir hafiza gayet yeterli olmus. Android daha patch cikara dursun stabilite yakaliycam diye yok 8 cekirdekli yapsinlar cidden androidten sogudum. Iphone un itunes rezilligi ise tam bir sacmalik koyun yetistiricileri gibi kisitlama mevcut neymis efendim 700 bin apps varmis zaten cogu cop uygulama aradan cikarsan ise yararlari elle sayiliyor. W8 bekleneni verdi sadece bu stabilite ve bazi apps ler yavas yavas gelsin baska bir beklenti olmaz bu yil Steve in dedigi gibi wondows un yili olmaya aday.

Menüleri kutucuklar halinde bildirim geldiğinde nasıl takip edeceksin..Android gibi kulanışlı deil gibi sanki

Mükemmel bir telefon.Donanım,işletim sistemi..Özellikle kasası,sarı rengi favori telefonum yaptı kendini.Sonraki telefonum büyük ihtimalle Lumia 920 olacak.Windows Phone 8 gerçekten güzele benziyor.Birçok inceleme videosu izledim çok hoşuma gitti.Fiyatı da uygun seviyede.Ben 2000 TL gibi bekliyordum çünkü.

chip'ten bir isteğim var. bir dahaki incelemede telefon yerine wp8 inceleseniz, örneğin müzik video resim gibi dosyaları direk bilgisayara takıp klasöre atabiliyor muyuz (androiddeki gibi) yoksa ios gibi itunes türü bir programla mı uğraştırıyor. ya da androiddeki gibi bir dosya yöneticisi edinme şansı var mı. androidde olduğu gibi apkleri internetten indirip kurmak mümkün mü vs. daha yararlı olacağını düşünüyorum. incelemeler için teşekkürler.

Lumia 920 kesinlikle piyasanın en iyi telefonu olmuş. Nokia eski günlerine döndü diyebiliriz. Telefonu elinize alınca yanında sgs3 , one x , iphone5 oyuncak gibi kalıyor : )

@17 Kas 2012 10:56 o kadar büyük ve kalın olunca diğerleri oyuncak gibi kalır..

Nokia her zamanki gibi kameradaki üstünlüğü koruyor . gayet başarılı

ara yüzü cabuk sıkıcak gibi duruyo bunun ya windows8 metro arayüzü de öyle :(

Haha çok güldüm. Ağır ve büyük kasa bölümünde Lumia 920, Lumia 900 ve iPhone 4S yan yana... yazıyor fakat resimdeki telefon iphone5. Sarj kısmına bakın :)

akıllı telefonlarda tv kumandası gibi.nokia nın nedense telefonları kalın oluyor.

bu fiyatlar aşırı pahalı.1.600 ve üzeri telefon mu olur.bu paraya 3d tv ler var.alınan gümrük vergisi vb şeyler yüzünden fiyatlar uçuyor.

windows 8 olmasa android olsa yada tizen felan çok daha güzel olur.

Lumia 920 tasarim olarak güzel görünüyor. Zaten inceleme de son derece başarılı ve açık yapılmış. Bundan dolayı kafanızdaki bazı soru işaretleri kalkıyor. Ama yine de ele almadan son karar verilemez. Şu anda lumia'yi almayişımın en büyük nedeni ise windows phone 8'den kaynaklı. app sıkıntıları ve hiç düzgün bir incelemenin olmaması. Küçük bir araştırma yaptım, iphone'da en çok kullandığım programları wp8'in app store'inda aradim. Şöyle bir sonuç çıktı; Notlar: wp8'de onenote uygulamasi beraber gelmekte. Ama daha basit notelar uygulaması da bulunuyor. Viber: malesef şu anda viber messenger diye bir uygulama var. Uzun süredir wp8 versiyonu üzerinde çalşıyorlarmış. Sesli görüşme yapılamıyor. Skype: tabi ki var. Ve wp8'de daha çok entegre edildiğini düşünüyorum. Anımsatıcı: wp8'de standart bir app var mi bilmiyorum. Genelde outlook'ta kullanılıyor. Ama app store'da bi kaç tane basit uygulama gördüm. Harita: ios6'dan sonra bing (nokia map) kesinlikle daha iyi olduğunu düşnüyorum. Forumlarda da bu yönde bir kanı var. Zaten bing nokia'dan yardim almiş bu konuda. Win8 haritalarda da sol altta nokia ismini görebilirsiniz. Ama hiçbiri google map'in yerini alamaz sanırım. Navigasyon: ben iphone'da igo'u kullaniyorum. Malesef igo'nun wp8uygulamasi yok. Ama kurumsal olarak yardim ettikleri filam yaziyordu. Sonuçta son kullanıcıya uygun sürüm yok. ama nokia map'in navigasyon uygulamasına iyi diyorlar. Ben pek emin değilim. Haberler: gazete uygulamaları çok kısıtlı. Ama browser'dan idare edilebilinir. Facebook messenger: iphone'da sürekli kullanmaktayim. Fakat wp8 store'da goremedim. 3 nedeni olabilir; facebook uygulamasina entegre edilmiş olabilir. Win8 gibi facebook ve msger live hesabının standart bir mesajlaşma uygulamasına entegre edilmiş olabilir. Ya da daha yoktur. :) Whatsapp: olma mi, :) hem de ücretsiz. Chrome: malesef yok. Ama ie10'dan ümitliyim. Belki gerek kalmaz. Sonuçta ihtiyacım olan programlar var gibi. Ve hergün bir kaç yeni uygulamalar ekleniyor. Sadece 4 ay veriyorum. 4 ay sonra en çok kullanılan uygulamalar app store'a yüklenecektir. Ayrıca ilk günlerde bu uygulamalar ücretsiz olacaktır. (umarım) Uygulamalar kismina da kafamda silersem büyük bir ihtimalle lumia 920 alicam. Bu arada polonyada ocak 2013'de mağzalara ve gsm operetorlarine kampanyalar gelicekmiş. Ama internetten alırsanız buradaki fiyati 1488 TL (resmi nokia store)

Yine kötü bir telefon.

Yıllar sonra ilk defa bir telefona aşık oldum, o eski heyecanı yakalamış adamlar.

Çok güzel yorumlar yapılmış telefonu övmekle vakit kaybetmeyeceğim o yüzden direk geleceğe dair konulara değineceğim. İlk olarak kablosuz şarj geleceğin teknolojisi. İntelin yayınladığı habere göre yeni jenerasyon ultrabooklar bu tarz telefonları şarj edebilecek. Yani telefonu utlrabookunuzun üstüne yanına koymanız yeterli. NFC teknolojisi artık Türkiye de bile kullanılıyor. Bir organizasyon firması biletlerini bu şekilde satıyor ve kontrolünü bu teknoloji sağlıyor. Bulut Bilişim Sektörü Türkiyede bile 400-500 milyon dolarlık bir işlem hacmine ulaşmış durumda. Ve Windows8 WP8 Win Rt 3 lüsünün en önemli özelliği Skydrive gibi entegre bir sistemle Bulut Sistemine çok rahat dahil olmanızı sağlıyor. Şöyle söyleyim Telefondan çektiğiniz fotoğrafı anında Laptopunuzdan görebilirsiniz ;) Tüm bunlar varken alüminyum kasası nedeniyle kalıcı olarak çizilen hatta kutudan çizik çıkan bir İphone mu alırsınız? Yada Android gibi stabil olmayan ve hala bu konuyu çözemeyen, ayrıca maillerinizi ve bilgilerinizi 3. kişilerle paylaştığını kabul eden Google gibi bir firmaya güvenip Nexus mu alırsınız?

@18 Kas 2012 02:18 yada daha program havuzu oluşturamayan nokiamı alırız her yeni çıkan uygulamalara paramı gömülürüz ?

Almanya'da inceledim telefonu uzunca , Satürn'de ki fiyatı 599 Euro... Telefon gercekten harika , özellikle görüntü kalitesi mükemmel .. İphone 5 ve Samsun gs3 den daha başarılı ve 8.7 Ko kamerası ile suan ki akıllı telefonlar içerisinde ki en iyi kameraya sahip.. Telefonu elinize aldığınızda zaten kaliteyi anlayacaksınız. Bende iPhone kullanıcısıyım ancak ilk telefonum Nokia sayılır ve lumia 920 beni tekrar heyecanlandırdı!! Bu arada konuyla alakasız ama söylemek istiyorum ; Samsung galaxy s3 Almanya da suan itibariyle 547 Euro!!!

Kardasim siz android stabil degil ditlyorsunuz ha(!)Size galiba root bile yapmamissiniz Ben su an miui from kullaniyorum be kaymak gibi akiyor masallah uygulamalarin acilis suresi de cabasi zaten genelde kullanilan uygulamalar superuser pusula tipi seyler de geliyor yani iosu gecti hadi win8 arayuzu git marketten indir ya bukadar akilsizmisiniz android ucuzlugu donanimi kisisellestirebilirligi ile one gectikce iosun onu yakalamasi mumkun degil win8 guzel bir is olmus ama on a ancak bilgisayarimda yeri var

@18 Kas 2012 08:30 orijinal haliyle Android'den bahsediyorlar. üstünde o kadar değişiklik yaptıktan sonra Google'ın yazılımı olmaktan çıkıyor.

NFC - Kamera kalitesi -kablosuz şarj - eldivenle bile çalışan ekran bunlar zatten iphone ile arasında seçim yaptırmayı kolaylaştırıyor. Bence donanim olarak tek olumsuzluk ağır oluşudur.

nokyomu aman aman 90lı yılların ve 2000li yılların başlarında kaldı.samsung varken ismini dahi telaffuz etmek saçmalık olur.nokyo niree SAMSUNG niree dünyada samsung 2012 ilk 10 ayda 47milyon akıllı telefon satışı yaptı.peki ya nokyo?? :)

@18 Kas 2012 12:14 ismini telaffuz edemiyosan o senin sorunun

@18 Kas 2012 12:14 Adamlar yukarıda 10 sayfa inceleme yapmışlar sen hala Nokia' ya nokyo de. 2000 lerde kaldı de. Biraz saygın olsun emeğe.

@18 Kas 2012 12:14 nokia candır.

Telefonun ses kalitesi nasıl (tabi ki iyi bir kulaklıkla). İphonedan daha iyi mi? Hangi ses çipini kullanıyor? Yardımcı olabilir misiniz?

Samsung S3'den Nokia 920'ye geçtim size kısaca özetleyeyim. Market olarak sıkıntı var fakat S3'te kullandığım bütün uygulamalar 920 de mevcut. Messenger telefona entegre edilmiş. Ayrıca Facebook ve Skype aynı şekilde isterseniz programı ile istersenizde entegre şekilde kullanabiliyorsunuz. Windows Mobile iyi iş çıkarmış bu konuda. Haritalara gelirsek tek bir sözüm var Mükemmel!!! Kamera özellikleri ortada zaten bence piyasadaki bütün telefonlardan iyi. Boyutları S3 ile aynı sayılır s3'ün tek artısı daha ince oluşu. Yılların android kullanıcısıyım benim gibi farklı bir telefon arıyorum diyenler varsa şiddetle tavsiye ederim.

@18 Kas 2012 22:29 Bende Lumia ya geçmek istiyorum s3 le takas mı yaptın acaba yada satıp onu mu aldın ?

iki karış kenar var kullanım alanı ufacık hiç tutmadım arkasındaki kamera ne öyle valkman gibi iphone sırf tipi yüzünden bu kadar tutuluyor

c6-01 almıştım nokia. hiç de pişman olmamıştım. Gayet güzel çalışan ve istediğim her uygulamayı (viber hariç) symbian için bulabiliyordum. hatta ara sıra karıştırıyor, işime yarayan uygulamaları vs indiriyordum. symbian'ı bile o kadar kötülemlerine rağmen, araştırdığımda ve incelediğimde androidden bir adım önde olduğunu görüyordum. ama şimdi wp8 çıktı. bu telefona hayran kaldım ama bu kadar para verip alamam açıkçası. elimdeki telefon henüz daha 1 buçuk yıllıkken ve sıfıra yakın duruyorken, neden başka bir telefon alayım? çok isterdim almayı ama boşuna masraf çıkarmayayım başıma. tek kelimeyle, harika bir telefon. olurda bir gün telefonum bozulursa, taksitle vs. alırım. tebrik ediyorum chip'i ve nokia'yı.

ben yıllardır nokia kullanıyorum samsunglardaki şikayetleride görüyorum samsung galaxy s3 özelikle rekabetide anladık ama fiyat cooookk yüksekk arkadasımm...!

Harika telefon meraklısı ve iyi bir kullanıcı olarak ios ıphonu ve android telleri iyi tanırım ve kullanırım ama nokia hakikaten beni bir haftadır büyüledi işletim sistemi çok başarılı yeni bir deneyim tek sıkıntı market ve xbox oyunlarda var henüz hepsini oynuyamıyorsunuz ve kullanamıyorsunuz tahminim en kısa sürede nokia ve microsoft bunu çözer düşünmeden alın çok çok iyi ..nokia bu sefer işi bitirdi geçmiş olsun ios ve androide :)

@19 Kas 2012 15:01 login oldugunuz ülkeye göre market acılıyo abd vs olursanız cogu uygulamaya ulasırsınız

fiyat ve uygulamalarının bedellerini de görmemiz gerekiyor. Mic. un dunyanın ilk tabletini ofis vb gibi uygulamaları bedeva vermesi gerektiginden rafa kaldirdigini bildigimden fiyatlar hakkında da düşünmeden edemiyecegim. Bence boş işler bunlar android aldi yürüdü, onu yakalamak zor artik.

of tam bi makina

hatırlatma bide samsung galaxy note 2 diye de bi telefon var eğer ben bi seçim yapsaydım note 2 yi seçerdim zaten şuan kullanıyorum samsung la nokia hep rekabette ios artık geçti gitti bakan yok ama apple ın kazançı sırf marka adı tanınırlığı yüzünden.size bi öneri nokia lumia 920 ile note 2 yi karşılıaştırın

Bazı arkadaşlar değişimi hala anlayamıyorlar. Android seksenbeşinci versiyonu çıkardı ama hala ilk çıkan ios'un akıcılığını yakalayamadı. İos ise öyle mükemmel bir sistem yapmış ki beş senedir hiçbir şeyini değiştirmedi. Hatta sırf bu yüzden insanlara sıkıcı gelmeye başladı. Ama adam naapsın ki mükemmelliği çoktan yakalamış. Yapabileceği tek şey ekran büyütüp cihazı daha ince ve hafif yapmak. Android ise orjinal ios'a yaklaşmaya çalışmakla meşgul (eşşeğe altın semer vursan eşşek eşşektir). Oysa win8 öylemi ya. İlk görüşte aşk diye buna denir. O ne hız. Daha ilk versiyonda ios mükemmelliği hem de çok orjinal bir işletim sistemiyle yakalanmış. Ve artıları ile de öne geçiyor. Usb giriş, windows 8 ile tam uyum, pc de açılan programların telefonda da açılması, yarım kalan bir işin veya yapılması gereken küçük bir düzeltmenin telefonda tamamlanması ve pc ile otomatik senkronizasyon, yaptığınız şeyin kolayca çıktısının alınması gibi özellikler telefonu adeta pc'nin bir uzantısı yapıyor. İhtiyaç halinde onu bir pc gibi kullanabilmemizi sağlıyıyor. pc'deki bir excel çalışmasında yaptığınız hatayı metroyla eve dönerken telefonunzdan düzeltmek hoş olmaz mı. Ya da telefonda yaptığınız çalışmanın çıktısını direkt olarak yazıcıya göndermek. Günümüzde uyumluluk çok önemli ve bu win 8'li pc-telefon arasında mükemmel şekilde işleyeceği için diğer tüm cihazlar devreden çıkıyor. Hele bir de yeni bir sınıf olan dokunmatik tablet-pc hibrit bir model alırsanız tadından yenmez. Çok büyük ihtimalle kısa zaman içinde win8'li hibrit bir cihaz ile win8'li telefon kusursuz ikili olarak her işimizi görecek ve diğer tüm cihazlara elveda diyeceğiz. Yalnızca kısa bir süre bekleyin ve benim favorim samsung'dan gelecek modelleri bekleyin derim ben. Hatta ilk çıkan versionları es geçerseniz ikinci jenerasyonlar daha da ince-hafif-ideal ekran büyüklüğünde olacak. Bir de ilk versiyonların bazılarında olmayan jiroskop-pusula-gps gibi eksiklerin tamamlanmasını da beklerseniz daha iyi olur.

@20 Kas 2012 10:12 başları okurken like butonuna basmıştım. "Usb giriş, windows 8 ile tam uyum, pc de açılan programların telefonda da açılması" cümlesinden sonra pişman oldum. içip içip yorum yazmayın kardeşim ya!!

@25 Kas 2012 23:09 cansin can :)

Bir daha lumia büyük ihtimal daha ince ve hafif olacak ve 4 çekirdekli olacak onu almayı planlıyorum hem o zamana kadar c++ avantajından dolayı markette 400.000 uygulama falan olur o zaman tam istediğim gibi bir sistem olur..

Çift Çekirdek ? Hangi Yüzyıldayız ?

@20 Kas 2012 23:21 tek çekirdekle bile android gibi bir ucubeden daha akıcı çalışabilir. wp8 ve wp7 gibi sistemler mobil cihazlarda donanım gücüne fazla fazla ihtiyaç duymaz gayet akıcı çalışır ;)

@20 Kas 2012 23:21 bilgisayarının çift çekirdekli olduğunu itiraf et. daha dün dokunmatik ekranlı telefonlara şaşırırken ne çabuk gözün doymamaya başlamış.

Tasarımını beğendim.Kesin sağlam bir kasa yapısıda vardır.Bence eksileri 1-Ağırlığı 2- Fiyatı.İnceleme güzel fazla detaya girmeden güzelce yapılmış.Chip çalışanlarınında eline sağık diyorum.

@21 Kas 2012 16:13 fiyatına eksi koymak çok saçma olmuş. çoğu rakibinden türkiyede bile daha ucuz..

zune'dan bi haber var mı uyum sağlanıyor mu bunları merak ediyorum açıkçası

kablosuz şarj dediklerinde herkes farklı bişeyler bekliyordu reklamlarındada kabloları kaldırıp çöpe atıyodu sabit biyerde kaldıktan sonra kablosuzun farkı ne? şarj aletinin üzerine koymakla altına takmak çokmu farklı? sizce böyle kullanılan batarya nekadar uzun ömürlü olur?

Nokianın tekrar telefon sektörünün basına oturması için fazlasıla yeterli bir alet olmuş symbian illetinden kurtulmaları nokiaya olan inancimi geri getirmişti zaten fakat herkesin yanıldığı bir nokta var insanlar bir reklama tav olarak alıolar bu cihazları expert kullanıcı sayısı % 1 bile değil siz burda işlemcisinden gpu suna kadar tartışın durun satmak bi noktada insanların bu cihazları rahat kullanabilmsine kalıyor ios ın zirvede olmasınında sebebi bu maymuna versen kullanabilcek kadar basit bir yapıya sahip metroyla windowsta bu yapıya yaklaşıyor pazarlama işinide hallederlerse w8 piyasadaki en büyük payı alacaktır.

CHIP yormunu ve değerlendirmesini beğendim tebrik ederim

makale güzel ama en önemli konu atlanmış gibi duruyor. bu telefon tercih edilirse, en önemli özelliği win kurulu 8 desktop & laptop 'larla olan iletişimi & eşleştirmesi vb.. özelliklerinden olacak gibi duruyor. test başına smart phone kullanmak isteyenler için zaten ios ve android seçenekerli var ve daha yetenekli oldukları kesin. en azından şimdilik. bu işletim sistemleri içinde ios'un diğer apple ürünleri ile mükemmele yakın iletişim kurduğunu biliyoruz. esas merka konusu nokia Lumia nasıl fotoğraf çekecek değil, evimde kurulu win 8 de ziyaret ettiğim & favori eklediğim internet sayfalarını eşleştirip telefonumdan kaldığım yerden devam etmeme müsade edecek mi?

android olsa iyi olurdu samsungun kendi storu yani androidsiz akıllı telefonlari windowstan iyi daha cok uygulama var

@22 Kas 2012 20:53 hala gerçeğe dönememiş insan örneği. nokia android gibi çin malının da çakması olan işletim sistemlerini kullanmaz.

Bir arkadaşın yazdıgı gibi Çift Çekirdek Hangi Yüz yıldayız? Samsung Galaxy S4 8 Çekirdek gelebilir deniyor. Hala 2 çekirdekde Nokia. Ama kamerada iyi iş çıkarmışlar.

@22 Kas 2012 22:33 ya ne saçma konuşuyorlar hala çekirdek derdinde adam işletim sistemi stabil ise tek çekirdek bile yeter galaxy s3 4 çekirdekle bile tıkanmalar yaşıyor

@22 Kas 2012 22:33 8 çekirdek gelse nolcak. klasik samsung kullanıcı kandırmacası.

videolu tanıtım daha iyi olurdu

Shift delete windows phone 8 inceleme yazıp arama yapın

5 inç ve üstünde ve kalemli olsa note,yi satar onu alırdım. ama hem küçük hem kalemsiz. kalemli ve büyük ekran çıkaran w8,li telefon alacağız..en az 50 kişiyiz. en az note 2 gibi olmalı..enn azzzz..

@24 Kas 2012 15:43 sen tablet bak en iyisi. 5 inç telefonlar berbat oluyor çünkü.. ya da daha da iyisi note al. telefonların yakasını rahat bırak.

Bugün satın aldım, inanılmaz bir telefon, Nokia efsanesi yine geri döndü hemde tam anlamıyla ;)

Çift çekirdek diyen arkadaş telefonda gta 5 oynamaya hazırlanıyor sanırım. Lütfen biraz mantıklı düşünelim.

iPhone 5'in 3000 lira olduğu yerde lumia 920'nin 5000 lira olması lazım. Tartışmasız piyasanın en iyi telefonu.

Renkliler tukenmis baksaniza, gondere gondere beyazi gondermisler. Digerleri cok daha sirin gorunuyor. Bu biraz iPhone cakmasi cin isi gibi durmus. :D:D

Hep merak etmisimdir ekranlarda 4:3 formatini biraktilar. 16:9, 16:10 gibi oranlar kullaniyorlar. Bana cok daha kullanisli gorunuyor oysa. Fakat kameralarda ise israrla 4:3 kullaniyorlar. Cektigimiz resimlere tam ekran bakmiyalim diye mi yapiyorlar acaba? Ya da hanimlar tam ekran da tombis tombis gorunsunler de ekran oyle gosteriyooo! diye aglasinlar diye mi? :D :D

Hala çekirdek sayısının performans olarak geri döndüğünü sananlar var. Ama maalesef yanılıyorsunuz Android yazılımla kurtaramadığı için bir türlü stabil, akıcı, sorunsuz, takılmadan çalışmadığı için mecburen çekirdeğe, işlemciye ve ram'e sarılıyor. Ama Windows Phone ve iOS iyi yazılımlar ürettikleri için çok şarj tüketen bu donanımlara ihtiyaç duymadan Android'den daha hızlı ve stabil çalışan cihazlar üretebiliyorlar.

@25 Kas 2012 02:24 Hala iOS mu savunuyorsun Android hepsinden iyi. Android OS 5.0 İle Note 2 birleşince hiç bir telefon kafa tutamaz Androide bunu iyice öğrenin.

1,4 tek çekirdekli işlemci ve 512 RAM düşünün Windows Phone bu donanımla asla takılmaz donmaz yavaşlamaz. Ama Android olursa sistem rehbere girerken bile beklersiniz ana ekrana dönmek işkenceye döner. İnanmıyorsanız karşılaştırın Android'li Samsung Galaxy W ile Windows Phone'lu Samsung Focus'u...

beş para etmez..diyorlar..doğrumu? note1 mi iyi yoksa l920,mi iyi ..............

tam bi makina

Bugün kullanmaya başladım. Genel olarak gayet güzel ancak vpn ve rdp ile ilgili bir çözüm henüz bulamadım. Umarım vardır yoksa bence tuğladan farksız olur. O zaman Android 'e devam.

Herkese Merhaba öncelikle belirtmek isterimki yorumlara bakıcak olursak eğer tahminimce yaş ortalaması android de kalan arkadaşlar biraz zihninizi açın keşfetmeye bakın :) 2000lı yıllarda kalan nokia diyen arkadaşlara diyicem evinizde kullandığınız laptop yada pc lerınızın işletim sistemi nedir ?.. bilgisayarınız kaç çekirdek ve kaç gb ramı var? lutfen guldurmeyın cihazı sadece keşfedın .. Gerçi bizim aklımız fıkrımız oyun oldugu ıcın android normal UYGULAMA denilen tab's a oyun mantığıyla bakan tüm herkese slmlar.. UFKUNUZU GENİŞLETİP KEŞFEDİN..

Beyler Avrupa'da Lumia 920 ile Pes 2013 oynanıyor :) gta da yakındır yakında crysis felanda yaparlar :D

Super amoled ekranlar pentile matris tasarımı yüzünden çok ciddi netlik sorunları yaşamış ve bir sürü eleştiri almışken, böyle bir ekran için hala bu gibi değerlendirmeler gerçekten ilginç?? nokia'nın pure motion hd+ PDF lerinin incelenmesini şiddetle öneriyorum.

şöyle soyluyım yıllardır nokia kullanıyorum. bır gun boyle bır patlama yapacagını bılıyordum.lumıa900 u zu cok bkledem ama w7 patladı. ve w8 ıle lumıa920 süper bır uyum yakaladı en yakın zaman da alıcam cunku gercekten harıta nokıa bu tek 12den vurdu dıye bılırız acıkcası bence bır kac yıl sonra ne androıd nede iphone kalır

Şunu merak ediyorum , Cift çekirdekle dört çekirdeğin farkını açıklayacak biri varmı ? şakamısınız windows 8 arayuzu ekosistem nedir ilkönce bunu öğrenın sonra tek çift dört tartışması yapalım..

Öncelikle Sayın chip.com.tr çalışanlara teşekkurlerımı sunmak isterim,sonra gözume carpan yoruma bakıcak olursam..Uygulama diyen arkadaşlarım uygulamadan kastınızı cidden öğrenmek ıstıyorum eğer oyun harici bir uygulama beklıyorsanız hepsi var sadece oyun yok o konuda hakkınızı yıyemem :) ama çok güldüm yorumlara cihaza daha elıne bakmadan yorum yapan kişilere diyicek zaten birşey bulamıyorum İlk önce keşfetmeyi yenilikleri öğrenmenizi tavsıye ederim ki şu an inanıyorum Kullandığınız pc ' deki işletim sisteminiz size win8 i öneriyor ama kullanamıyacagınızdan korktunuz için onu bile güncelleyemiyorsunuz.EE hadi android o kadar ios o kadar iyiydi yıllardır pc , laptop bunlarda göremedik ? Ama oyun olarak android'in hakkını yiyemem.Ama diğer tüm karşılaştırmaları camera , internet erişim hızı , dokunmatik hassasiyeti , nokia bilen göz , haritalar,Ses sistemi, Bunları oturdugunuz pc den değilde gidip Turkcell magazalarında yada Nokia Shoplarda Test Edin elinizde kullandığınız cihazlarla farkı o zaman anlıcaksınız.. nokia cı değilim ama nokia ' nın yurtdışında kullanımda olan lumia 800 modeli bile samsung w samsung S samsung s2 yi ağlatır :) 1ghz işlemcili cihazı size bu kadar söluyorum win8 farkını tatmanız lazım teşekkürler..

@27 Kas 2012 01:16 Samsung Galaxy S2 Varya Lumia 800 ü bırak 820 bile alır ne diyosun sen be ?

Merak ettiğim bişey var. Telefonu satın alanlar cevaplayabilir mi? Telefonda bilgisayara fotoğraf, bilgisayrdan telefona müzik dosyaları nasıl aktarılıyor, kopyala yapıştır ile mi yoksa itunes bnzeri bir uygulama mı. Ayrıca windows gezgini veya benzer bir dosya yönetimi uygulaması var mı? Buna benzer detaylardan bahsederseniz sevinirim

@27 Kas 2012 07:01 Pc ye bağladığınızda, otomatik tanıyor, ayrıca bir uygulama indirmiyorsunuz..

@27 Kas 2012 07:01 Bu işlemleri kopyala yapıştır olarak yapabildiğin gibi Windows Phone adlı bir Windows 8 uygulamasıyla da basit ve hızlı bir şekilde yapabiliyorsun. Eski bir iPhone kullanıcısıyım o lanet itunes'dan kurtulduğum için çok mutluyum

memlekette çekirdek sayısını teknoloji üstünlüğü zanneden ınsanlar var, gercekten komıksınız beyler :)

@28 Kas 2012 16:50 Çekirdek sayısı tabikide teknolojik üstünlükdür.Asıl sen komiksin.

nokia gerçektende çok çalışıyor lumia serisinde çok fonksiyonel özellikler var ve 1. sınıf malzeme kalitesine sahip fakat 180 gramlık bu telefonu hala daha tasarım yoksunu ve itici bence ilerki dönemlerde hem windows hemde nokia biraz daha toparlarsa piyasada tutunabilirler aksi taktirde zaten kullanıcılarıyla arasını açan nokia hepten unutulup gidicek

Telefonu turkcell de inceledim. Tek kelimeyle muhteşem. Çok hızlı takılmanın t si yok. Çok sade anlaşılır bir işletim sistemi. Nokia haritalar bile çok hızlı hemen yerinizi tespit ediyor. Maddi durum olanak sağladığında hemen alıcam. Hatta nokia veya samsung un win 8 pro lu tableti çıktığında onu da hemen alıcam. Böylece ikisi birbirinin uzantısı ve birbiriyle uyumlu fakat ios ve android gibi kısıtlı olmayan iki cihazım olacak. Sizin de incelemenizi tavsiye ederim. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. iphone ve android in kesinlikle sonu geldi.

bok gibi telefon yapmışlar çocuk oyuncağı gibi.renkler ve tasarım sıfır iğrenç ötesi...

ben bilgisayarda windowsdan sıkılmışken bide telefonda görünce deliririm gereksiz

Yazık. ios ve android fanatiklerinde bir panik. Ama kaçınılmaz olan olacak. Bu sadece bir zaman meselesi. Apple hisseleri şimdiden %25 değer kaybetmiş bile. Ayrıca apple üst düzey yöneticisi microsoft kadar yenilikçi olamadıkları konusunda özeleştiride bulunmuş. Burada zaten konu nokia olmakla birlikte asıl konu win 8'in muhteşemliği. Uygulama sayısı artınca ve diğer üreticilerin modelleri çıktıkça özellikle bu android fanatiklerini göreceğiz bakalım

bi kere sar değeri yaklaşık 1,4 gibi bi değer olan bi telefon almak istemediğim için lumianın gözümde değeri baştan düştü...

sar değeri 0,6 saçmalamayın

ben Xperia S in kamerasıyla karşılaştırdım karanlık çökmek üzereydi Xperia S in kamerası karanlık bölgeleri lumia 920 nin kamerasına göre daha parlak ve keskin renkler sunuyor.diyeceksiniz ki Xperia S 12 mp,lumia 920 8.7 mp kameraya sahip...ama ben xperia S in kamerasını 9 mp moduna aldım çünkü 8 mp seçeneği yok en yakın 9 mp modu var..lumia 920 8.7 mp çok yakınlar zaten.Xperia S in kamerası EXMOR R kamera olduğu için hala rakipsiz.yakında Exmor RS kameralı Xperialar çıkacak yani daha iyi düşük ışıkta verimli olan Exmor kameralar pek yakında....

Bence telefon cok iyi. Tasarimini da cok begendim, tesekkurler :)

yazının belirli yerlerini okudum o yüzden yazıda varmı bilmiyorum bu telefonlarda market oluyormu?uygulamaları nasıl indiricez?yoksa yokmu ben nokia olmasından korkuyorum biraz.sonuçta nokia çok şaşalı telefonlar üreten bir firma değil.(ama yenilikçi) bu yüzden market olmama ihtimalini düşünüyorum.

HTC'nin rami 512 mb değil miydi ben mi yanlış hatırlıyorum?

Bende şuan lumia 920 den yazıyorum.interneti manyak hızlı ve dokunmatiği harika ama tek eksiği şarjı çabuk bitiyor

vay arkadaş biraz önce yorumları okudumda bu iphone samsung nokia çatışması mezhep çatışmasına benzemiş :) ios android vs win8 bu ne teknoloji aşkıdır bense 3nü birden alasım var çok kararsızım hepsinin kendine göre iyikötü tarafları var

en iyi si iphone

ya lumıa 920 kamera dandik ya çekim yaparken kararıp renk değiştirip kararıp duruyo hele bide güneşi çek karşısı görünmüyo arkadaşlar ben galaxy s 3 ün kamerası kadar kaliteli kamera yok nokıa yazık sana be kameraya önem veriyosanız galaxy s 3ten şaşmayın kararma kolay yapmıyo en iyi o

siz nası kameraya iyi dersiniz bide profesyonel inceliyosunuz kararma yapıyo telefon video çekerken tutun güneşe kapkara karşısı görünmüyo bide sağa sola çevirirken kararıyo bide kırmızı gösteriyo sarıyı hangi rengi olursa olsun abartılı renkli gerçek renkli göstermiyo benim kullandığım 603 ondan daha iyi hiç olmazsa çektiğim yerin rengini aynı veriyo

lumıa 920 çok dandik arkadaşa katılıyom kameraya photoya önem veriyosanız almayın kararma yapıyo çekim yaparken sağa sola çevirin çekin sürekli aydınlanıp kararıyo bide aydınlık gösteriyomuş gece çektiğiniz yeri aydınlık gösteriyo ama gözünüzle gördüğünüz renkten farklı veriyo yaramaz en iyisi galaxy s 3 başka almayın n 9 gibi sarı olmayan yeri sapsarı veriyp iğrenç lumıa 920 denedim

galaxy s 3 ün üzerine telefon tanımam

İyi de farklı kişilermiş gibi üç tane yoruma neden gerek duydun. Asıl amaç ne. Ayrıca fotoğraf güneşe doğru mu çekilir. Cevap ver hadi cevap ver...

uygulama sayısıyla kıyaslama yapılması çok saçma binlerce çöp var marketlerde

Yıllarca iPhone kullandım ve çok araştırıp Lumia almaya karar verdim. Gerçekten çok güzel bir cihaz, hiç düşünmeden alabilirsiniz. Elimde cihazı gören 3 kişi iphonunu sattı.

Güneşe doğru çevirip fotoğraf çekenleri tebrik ediyorum. Müthişsiniz.

Sarı renkli Lumia 920 telefonuma kavuştum. Sanki yeni bir sevgili edinmiş gibiyim. Canım benim.

En iyi telefon benim olan telefondur... Gerisi hikaye... :)

s3 alıp ondan daha iyi telefon olduğunu gören, bu telefona içi gitmesine rağmen elindeki tasarımı zayıf, dandik malzemeye sahip, bi kaç uygulama yükleyince kasmaya başlayan telefonu öven, teknolojinin çok gerisinde, sadece benim aldığım iyi diyen cahil insanlar topluluğusunuz. adamlar yapmış işte daha neyi tartışıyosunuz? güneşin fotoğrafını çekip güneş karartılı çıkıyo ya diyen cahiller. gülüyorum size sadece. sen güneşe çıplak gözle bakamazken telefonun güneşi çekmesini nasıl beklersin bre cahil?

Adam güneşe kamera tutuyo bide kapkara diyo ya lan :D

@28 Ara 2012 02:03 dostum telefonlarda hdr modu denilen özellik var samsung yada htc telefonlarında görürsün güneşe doğru tutsanda telefonu net görüntü alırsın

Bence harika lumia 920 o bambaşka CAMERASI İNTERNET HIZI NAVİGASYON DAYANIKLI VE BAŞLANGIÇ SAYFASI KULLAN FARKINI HİSSEDECEKSİN O LUMİAAAA 920

1 aydır lumia 920 kullanıyorum.Mükemmel bir cihaz yapmışlar.Bu teknoloji nokia lumia 920 öncesi ve sonrası olarak ayrılır.

mrb arkdaşlar bi sorum olcak yardım ederseniz sevinirim.bende lumia 920 aldım henüz 2 gün oldu bi ses sorunum var internetten açtığım video ve müzklerde sorun yok ama bilgisayardan attığım şarkılarda ses en alt seviyede çalıyo duyulmucak bi şekilde ve yükseltemeiyorum ses tuşu hiç bi işe yaramıyo sona geitiriyorum ama sonuç aynı ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

@13 Oca 2013 18:51 cihazı kapat aç

2 aydır Lumia 920 kullanıyorum tek güzel tarafı kasası sağlam, çalma listesi yapabilmek için profesör olmak lazım, menülerden çık seçeneği olmadığı için örneğin internetten çıkabilmek için daha önce girdiğim 20 sayfaya geri geri geri diyerek yorucu bi çıkış yapıyorum, ve en baba sorunu devamlı kilitlenmesi, donuyor mutlaka reset atmak zorundasın, tarih saat gidiyor, çalar saat niyetine kullanıyorsan hiç güvenme yarı yolda bırakıyor, gece bi bakmışsın telefon donmuş. kamerası ve işletim sisteminin hızı güzel, s3 ün yanında baya ağır ama s3 de oyuncak gibi lumia ile çivi çak bişey olmuyor.

Bence tartışmasız harika bir telefon, 3.aya girdim ve bu güne kadar hiç sorun yaşamadım, zaman içinde güncellemelerle eksik olduğu düşünülen konularda kendini geliştireceği bilgisi de keşke şu da olsaydı dediğim konular için rahatlamama yetti. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Nokia fanları basmış gene sayfayı öve öve bitiremiyorlar telefonu bikere bu telefon benim içi 5800 dan farksız oda sorunluydu buda sorunlu kapanıp açılmayan telefondan ne hayır gelir 2 ayda 2 oldu serviste ve aynı sorundan çok servise giden ürün var şarjı berbat yarım gün gidiyor reset atma ve açılmama sorunları yazılımsal olmasına rağmen kaç ay oldu giderilemedi güncelleme bile yok ve servis mağazadan indirlen uygulamalardan oluyor diyor ben mağazadan uygulama yükleyemeyeceksem neden akıllı telefon diye 1600 tl para verdim daha böyle önemli sorunun hemen giderilmesi lazımken microsofttan bi kıpırdama yok diğer eksikleri çoklu mesaj atılmıyor işaretleme yok, kopyala yapıştır yok numaraları sim karta yedekleme yok ve bunun en çok sıkıntısını çekenlerden biriyim çünkü telefona 2 kez yazılım atıldı servisten ve eklediğim bir sürü numara yok oldu ve bazıları çok önemliydi, telefon rehberi birbirine girdi bluetooth video yollamıyor dosya yöneticisi yok zil sesi değiştirilemiyor müzik çalar berbat karışık özelliğini kendiliğinden kapatıyor ve şarkıyı ileri geri sarma yok 2013 yılında ancak bu saçmalık Microsoft ve Nokia dan beklenirdi zaten marketlede çöp uygulama dolu diyen arkadaşa soruyorum win. phone de onlarda yok ve uygulamaların çoğu hiçbir işe yaramıyor bi kaç oyun dışında faydalı uygulama yok ve hepsi İngilizce yani %90'ı çöp sadece uygulama sayısını arttırmak ve çok göstermek için yapılmış gibi son olarakta telefonun ses ayarı tek komutta birini kıstığında arayan zil sesi mesaj sesi müzik çalar sesi ve alarm seside kısılıyor bunlar şuan 10 dk. da aklıma gelen eksikler daha çok var ve bu kadar eksikle çıkarılıp milleti mağdur edeceğine 1 ay daha çalışılıp eksikleri ve sorunları en aza indirip çıkarılsa daha iyi olmaz mı Microsoft kafası yamalarla düzeltecek düzeltirkende bi tarfatan yapıp diğer taraftan bozar ve telefonun 32 gb hafıza 25 gb tan aşağı iner artık

abi adamlar bi cihaz yapmış bir sürü eksik var mesela telefon kapalıyken kendisi açılıp alarm çalmıyor arama yaparken ekran kararıyor karşı taraf kapatmadan ekran açılmıyor en önemlisi sürekli kapanıyor manuel reset atmadan açılmıyor 3 kere servise götürdüm ilk sefer yazılımı yeniden yüklediler bütün yüklediklerim silindi 1 hafta sonra tekrar gittim bu sefer dediler günde bir kez aç kapa yap yine olmadı şimdi yazılım bekliyorum umarım bununla alkalı birileri okuyupta birşeyler yapar yılbaşında aldım o günden beri ızdırap

mevcut telefonum bugün itibariyle hakkın rahmetine kavuştu ve bende lumia 920 almayı düşünüyordum. burasıda dahil olmak üzere birkaç siteyi dolaştım, yorumları tek tek okudum... bilmiyorum bayağı ikilemde kaldım. kiminde 0 sorun, kiminde sorunlar diz boyu. kafam çok karıştı.

güneşe tutda lumıa 920 sağa sola çevirde nası kararıp aydınlanıyo gör dslr yapmıyo telefonlar kararıyo

Arkadaşlar Lumia 920 de bir yazıyı kopyalayıp yapıştırma nasıl yapılıyo? Bir de örnekse bize gelen güzel bir mesajı biz başkasına göndermek istersek bunu nasıl yapacağız?

slm arkaaslar bende gecen hafta lumia 920 aldım ve kamerası olan üsta ma bsorunum var tel şarjda ken kapatdımmı geri açılıyor bu dogalmı dır yoksa birsorunmudur boyle sorun yasayan varmı sizlerden yardım istiyorum ve şarjı da 9 saatde bitiyor

akıllı çekim, panaroma çekim navigasyon ve daha bir çok beğendiğim özelliği var, tavsiye ederim

Yorumlara pek takılmamak gerekli bence. Ben 100lerce olumsuz yoruma rağmen haftasonu alacağım bir tane matte black inşallah :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play