Nokia Lumia'lara yeni kamera!

Nokia'nın zaten çok iyi olan cep telefonu kameraları, görünüşe göre artık daha da iyi olacak!

Nokia Lumia'lara yeni kamera!

Bloomberg'e açıklamalar yapan Nokia yetkilileri, yepyeni bir kamera teknolojisi üzerinde çalışmakta olan Pelican Imaging firmasına yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.

2008 yılında kurulan Pelican Imaging firmasının yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışmakta olduğu yeni kamera teknolojisinin temelinde, tek bir büyük mercek yerine yığınla ufak mercek kullanma fikri yer alıyor. Buna göre görüntü, mobil cihazlara yerleştirilebilecek kadar ufak olan merceklerden gelen bilgi birleştirilerek oluşturuluyor. Böylece görüntüde tek bir odak noktası yerine her bir mercekten gelen bilgiler doğrultusunda yığınla odak noktası bulunuyor. Bunun görüntü düzenleme sırasında sunacağı olanakları, firmanın hazırladığı Youtube videosunda görebilirsiniz.

Nokia'nın bir süredir takip ettiği anlaşılan firmaya yatırım yapması, önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacak yeni nesil Lumia modellerinde bu yeni kamera teknolojisini göreceğimiz anlamına gelebilir.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Pelican imaging süper bir teknoloji peşinde.Elbette uzman değilim ama gelen görüntüdeki farklı ışık seviyelerini ve görüntüleri işlemek çok emek ister sanırım.Biz bir sayfada resmi yeniden boyutlandıramazken :D

Zırt pırt yeni model çıkarıyorlar ya.. Yakında yeni bir Lumia göreceğiz demek ki. Tek değişiklik kamera....

@03 May 2013 20:02 GÜNDE 10 TANE ÇIKAN GALAXYLER'DEN BIKMADIN AMA DEĞİL Mİ !!!!!!!

nokia carl zeiss ozellikde guclu

arkası çok değişik olmuş hayırlısı olsun nokia seni çocukluğumdan beri severim.

Canon mercekleri ve sony ve ya fujifilm mercekleri denesinler nokinanın kamerasını hiç beğenmiyorum bence <Samsung veya iphona bakmalılar bu konuda en iyiler

@03 May 2013 22:42 Ne içtin? .

@03 May 2013 22:42 Ne içtiysen aynısından ben de istiyorum!!!

telefonlarda yenilik sadece kamera teknolojisi ile oluyor bence kameradan daha çok telefon özellikleri ile oynama yapmalılar

Bu Nokia'yı anlamak harbi güç hali hazırda lumia 920 ile piyasanın en iyi kamerasına sahipsin zaten bırak kamerayı rakiplerinin senden önde olduğu konulara yoğunlaş.

22:47 Carl Zeiss'tan haberin yok dimi

Nokia ilk önce lider olduğu bölümü garantileyip ondan sonra eksiklerini tamamlamak istiyo ama bence Lumia 1520 eksiksiz bi telefon :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir