Nokia N95 Efsanesi, 10 Yaşında!

Nokia tarihinin belki de en önemli telefonu olan N95'i hatırlıyor musunuz? İşte geride kalan 10 yılın ardından, efsane N95'in hikayesi!

Nokia N95 efsanesi, 10 yaşında!

Zamanının en gelişmiş telefonu olan Nokia N95'in ortaya çıkışının ardından tam 10 yıl geçti. Nokia N95, renkli ekranı ve işlevselliğiyle etkiliyor, önceki Nokia'ları adeta tek bir gövdede birleştiriyordu.

2,6 inç'lik 16 milyon renkli ekrana sahip cihaz, 5 megapiksellik otomatik odaklanma destekli Carl Zeiss lense ve LED flaşa sahipti. Elbette çift hoparlörü, bütünleşik GPS'i, ön kamerayı ve medya düğmelerini ortaya çıkaran kaydırma mekanizmasını unutmamak gerekiyor. Tüm bunlar, Nokia N95'i zamanının ötesinde, daha önce hiç görülmemiş bir telefon haline getiriyordu.

Nokia N95 döneminde belki çok küçüktünüz, ancak bu dönemde Nokia bir telefon duyurduğunda, onu ancak birkaç ay sonra piyasada görebiliyorduk. Bugün ise aksine, bazı tanıtımların sadece birkaç hafta sonrasında telefonu satın alabiliyoruz. Beklemek zor da olsa bu süre, kullanıcılara biraz para biriktirecek zaman tanıyordu. Bu dönemde Nokia'nın farklı bölgelerde kendi mağazaları da vardı.

Nokia N95'i satın almak, internetten birkaç tıklamayla sipariş vermek kadar kolay değildi ancak tüm zahmetlere katlanıp telefonunuza ulaşmak, büyük bir keyifti. Telefon kusuruz değildi ancak ihtiyacınız olan her şeyi bir cihazda birleştirmeyi başarıyordu. Firma daha sonra N95 8GB, E71 ve N900 gibi telefonlar da piyasaya sürdü ancak bu telefonlar aynı etkiyi yakalayamadı. Bu yüzden N95, belki de Nokia tarihinin en yenilikçi telefonuydu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

O zamanlar sahip olunabilecek en muhteşem şeydi. Play Station'ın ilk sürümünü almak gibi bir şeydi.

Bizimkiler halen N95 8GB kullanıyorlar, çok da memnunlar, bir tanesi pert (çakma pili orjinal diye verdiler!!) oldu, hemen internet ten hiç kullanılmamış bir tane buldum. Nokia haricinde hiçbir markanın bu kadar uzun ömürlü ürünü yoktur..Nokia bir efsanedir..Microsoft hatasından umarım dersini almıştır. Yeni android işletim sistemli Zeiss mercekli yeni ürünleri bekliyorum. Nokia 9 sanırım amiral gemisi olacakmış, fiyatı ne olursa olsun alırım..sonuçta Nokia!

Su an bile o telefonun yapabildigini yapamayan 3000 4000 tl lik telefonlar var. Ahh ahhh nerde o eski radyo, fm transmitter, 3g sebekeden arama (samsung haric) ve farkli tasarimlar :)

Ben hayla kullanıom arada oyun için ah eskiler ah eskiler...

Hocam siz 0 gibi olanını nerde buldunuz ben bakıomda yok hiç

şimdi iPhone da o zaman çıktı diyecekler ama Nokia n95 bi ayrı güzeldi benim için PC gibi birşey di symbian os zaten Windows gibiydi daha önce o kadar gelişmiş bir sistem görmemiştim n95 ile mükemmeldi ayrica ilk donanım tabanlı 3d accelerator da n95 de vardı, symbian'a özel oyunlar PSP oyunları gibiydi, sistem kapalı kaynaktı ama açık kaynak gibi kontrol edilebiliyordu yani güzeldi her ne kadar iPhone daha iyi olsada.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir