Bir numara Çin'den çıktı; ama Apple...

PC dünyasının en büyük markası belli oldu. Ama 5. sıradaki Apple'ın ilk dörde kötü bir sürprizi var!

Lenovo bir kez daha lider; ama Apple...

IDC'nin dünya geneli PC satış tablolarının gösterdiğine göre, PC marketi yıl bazındaki satışlarda belirli bir gerileme yaşamakta ancak bu gerileme tahmin edildiği kadar kötü değil. Üçüncü çeyrek için PC satışları %1.7 düşmüş durumda ve bu düşüş hakkındaki tahminler %4.1 oranını beklemekteydi.

PC üreticilerine bakıldığında ise, Lenovo'nun üçüncü çeyrek PC marketi payının %20 olduğu gözüküyor ve bu da bir önceki yılın aynı dönemine göre %11.2 büyüme anlamına geliyor. Lenovo'nun bu durumdan oldukça memnun olduğunu ise söylemeye gerek yok. Ayrıca bu çeyrekle beraber Lenovo, arka arkaya altı çeyrek boyunca liderlik koltuğunda oturmuş bulunmakta.

Lenovo CEO'su Yang Yuanqing, "dünya geneli PC payında %20 noktasına ulaşmak Lenovo için bir dönüm noktası – ve buraya tahmin ettiğimizden çok daha hızlı ulaştık." cümlelerini kuruyor. "Diğerleri işe yarayan bir oyun planı ararlarken, biz kendimizinkini işleme koyduk ve sonuçlar kendilerini gösteriyorlar."

Emin olamasak da, bu son cümlenin hala %18.8 market payı ile ikincilikte duran Hewlett-Packard'a yönelik olduğunu söylemek mümkün. HP'den geçtiğimiz günlerde gelen açıklamaya göre, firma "insanları yaratmaya, etkileşime teşvik etmek ve (insanlara) ilham vermek amacı ile" firmanın iki farklı bölüme ayrılacağını belirtmekteydi. Bu ayrılan parçalar ise PC sektörüne ve yazıcılara yönelik HP Inc. ve kuruluşlara odaklanacak olan Hewlett-Packard Enterprise'dan oluşacak.

Üst beşlide yer alan diğer firmalar ise %13.3 ile Dell, %8.4 ile Acer Group ve %5 ile Apple olarak gözükmekte. Normalde, PC sektöründe ilk beşte gözükmek büyük bir başarı sayılamasa da, the Verge'ün belirttiği üzere Apple, PC endüstrisinin kârının %50'sinden fazlasını elinde tutmakta...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

çünkü pc den çok fazla kar etmiyor diğer firmalar. üretime göre aşırı fazla pahalıya satıldığından diğerlerine göre tabii ki apple birinci olur ama kullanım olarak en azdır.

%5 ile Apple ile PC endüstrisinin kârının %50'sinden fazlasını elinde tutmakta ... üç noktayı tamamlıyorum ucuza mal ettiği kalitesiz ürünleri hiç bir şeyden anlamayan fanlarına kakaladığı için kar oranı ortada.

Su aratirmayi birde telefonda yapsalar herkes satilan telefon sayisinda samsung u birinci goruyor bi baksinlar kazanilan paraya o zaman merak ediyorum cidden sonuclari

Asus şirketinin olmaması çok şaşırtıcı.

kazıklamada 1 numara yani :)

theverge dediğin appleın köpeği olan bir site.. tabiki öyle diyecek.

kalitesiz ürün diyen insanın imac ya da macbook görünce ağzının suyu aktığına eminim. zaten kalitesiz olduğundan grafikerlerin tercihi. alan herkes bir şey bilmiyor sen her şeyi biliyorsun.

@12 Eki 2014 02:25 he evet ondan %90 oranında en çok kullanılan işletim sistemi Windows...

Mac OS X stabilitesi şuana kadar hangi Windows'ta var ? Adamlar öyle bir sistem yapmış ki sen artık onlardan değilsin diyor. Sen özel programlar kullanackasın diyor.

Apple pc değil ki... kalitenin yakınından geçemez... çöp...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir