Nvidia, çok hızlı ekran kartı Titan'ı tanıttı

Nvidia, hız rekorları kıracak yeni ekran kartını ve yeni Tegra işlemcisini resmi olarak tanıttı!

  • Zeynel A. Öztürk
İşte "Süper" ekran kartı GTX Titan ve Tegra 4i!

Çip üreticisi Nvidia, yeni grafik işlemcisi GTX Titan'ı ve LTE destekli yeni mobil işlemcisi Tegra 4i'yi tanıttı. GTX Titan, tek GPU'lu grafik kartları arasında en hızlı olma özelliğine sahipken, Tegra 4i uç nokta Android tabletleri hedef alıyor.

GK 100 Kepler çekirdeğini temel alan GTX Titan, Nvidia tarafından "oyun süper bilgisayarı" olarak adlandırılıyor. Profesyonel grafik kartı Tesla K20 ile aynı GPU'ya sahip GTX , Titan, 1.000 doların üzerindeki fiyatıyla cüzdanları boşaltma potansiyeline sahip. 2.688 CUDA çekirdeğine sahip Titan, 224 doku birimi ve 48 ROP'u üzerinde taşıyor.

GTX Titan yine de tüm grafik kartlarından hızlı değil ve çift GPU'lu kartların gerisinde kalabiliyor. Nvidia GTX 690 ve AMD Radeon HD 7990, aynı seviyedeki fiyatlarıyla daha yüksek performans sunuyorlar.

Nvidia'nın yeni mobil işlemcisi Tegra 4i ise 1080p Full HD desteği ile geliyor ve 4G LTE desteği sunuyor. Nvidia i500 LTE modemi içeren Tegra 4i, ARM'nin Cortex A9 mimarisini temel alıyor (Tegra 4'ün temel aldığı yeni Cortex A15'i değil). Dolayısıyla 2.3GHz'de çalışan Tegra 4i, 72 yerine 60 GPU çekirdeğine sahip ancak yine 4+1 tasarım mantığını benimsiyor. Nvidia'ya göre Tegra 4i'nin çekirdekler, Qualcomm'un geçen ay tanıttığı Snapdragon S800'ün yarısı kadar yer kaplıyor. Tegra 4i'li cepleri önümüzdeki hafta başlayacak MWC'de görmeyi umuyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

nvidia yine yapmış yapacağını....

Sen de yorum yaz