NVIDIA'dan Kredi Kartı Boyutunda Jetson TX2

NVIDIA, tanıttığı kredi kartı boyutundaki yeni Jetson TX2 ile geleceğin yapay zekalı beyinlerine geliyor...

  • Ercan Uğurlu
NVIDIA'dan kredi kartı boyutunda Jetson TX2

Özellikle bir alanda sivrilmiş olan teknoloji markalarının aslında farklı farklı işlerle de uğraştığı açık. Bu teknoloji şirketlerinden biri de NVIDIA. Özellikle ekran kartlarıyla sevdiğimiz NVIDIA, öte yandan otomotiv teknolojilerine ve makine diline de özel çalışmalar gerçekleştiriyor. Bunlardan biri de henüz tanıttığı Jetson TX2.

Jetson TX2, kredi kartı boyutlarında bir kart. NVIDIA, Jetson TX2'yi kompakt boyutlarıyla birlikte özellikle yapay zeka kontrolünde, robotlarda ve insansız hava araçlarında kullanmak istiyor. Yalnızca 50 x 87 mm boyutlarında olan TX2, hafif yapısıyla da cihazlar üzerine ek yük yüklemiyor.

Jetson TX2, aslında NVIDIA'nın bu alandaki ilk çalışması değil. Jetson TX1 ve TK1 çiplerinden tasarlanan Jetson TX2, selef modellere kıyasla iki kat yüksek performans sunuyor ve enerji verimliliğini de beraberinde getiriyor. 7.5W'tan az enerji tüketen TX2, NVIDIA'nın 256 çekirdekli Pascal tabanlı GPU'suna sahip. TX1'de Maxwell tabanlı GPU kullanılıyordu. Bellek kapasitesi ise 4GB LPDDR4 ile 8GB LPDDR4 arasında değişiyor. 32GB eMMC yerleşik depolama alanı sunan kart, 4K video desteğini de getiriyor. Öte ki bu kart ile 4K videoları 60 karede oynatmak mümkün.

NVIDIA Jetson TX2, bu yılın ikinci çeyreğinde müşterilerle paylaşılmak üzere satışa sunulacak. 399$'dan satışa çıkacak olan Jetson TX2, 1000 adet ve üzeri şeklinde sipariş edilecek. Ayrıca Jetson TX1 Geliştirici Kiti'nin fiyatı ise şu an 499$.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play