Öğrenmeniz gereken 5 Windows 8 işlevi

Windows 8'e yeni geçtiyseniz veya geçmeyi düşünüyorsanız, çok bilinmeyen bu 5 işlevi mutlaka deneyin

  • Zeynel A. Öztürk
Öğrenmeniz gereken 5 Windows 8 işlevi

Windows 8, yıllardır alıştığımız pencereleri arka plana atarak dokunmatikleri temel alan döşemeli arayüzü ön plana çıkarıyor. Dokunmatik ekrana sahip olmayan bilgisayarlarda Windows 8'i kullanmak, belirli bir deneme-yanılma sürecinden sonra daha kolay bir hal alıyor. Windows 8'e geçiş yaptıktan sonra ona alışmakta zorluk çekiyorsanız veya aklınızda geçişle ilgili soru işaretleri varsa, aşağıdaki maddeleri gözden geçirmenizi öneriyoruz.

1. Internet Explorer 10'da sekmeleri göstermek

IE10'un "Windows 8 arayüzüne" sahip sürümü, sekmeleri sadece parmağınızı ekranın üst tarafından aşağı doğru çektiğinizde gösteriyor. Dokunmatik bir ekranınız yoksa bu parmak hareketini farenizle taklit edebiliyor, farenin sağ tuşuna tıklayabiliyor veya Windows+Z tuşlarına basabiliyorsunuz.

2. Tarayıcı pencereleri arasında geçiş

Tarayıcı sekmelerini açıp aralarından seçim yapmak yerine, aralarında tek tek geçiş yapmanız mümkün. Bunun için CTRL+TAB klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Sekmeler arasında geriye doğru geçiş yapmak için CTRL+SHIFT+TAB klavye kısayolunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Programları kapatma, son programları gösterme...

3. Programları kapatma

Windows 8 uygulamaları (eski adıyla "Metro uygulamaları"), tüm ekranınızı kaplayarak çalışıyorlar. Bu uygulamaların bir başlık çubuğu, dolayısıyla pencerelerin sağ üst köşesinde görmeye alıştığımız kapatma düğmeleri yok.

Microsoft, Windows 8 uygulamalarını açık bıraksanız da performansınızın düşmeyeceğini söylüyor. Ancak yine de bir Windows 8 uygulamasını kapatmak isterseniz, bunu parmağınızı ekranın üzerinden en altına çekerek yapabilirsiniz. Aynısını fareniz ile de deneyebilirsiniz: Farenizi ekranın en üst tarafına götürün ve işaretçiniz küçük bir ele dönüştüğünde tıklayarak aşağı doğru çekin.

4. Görev çubuğuna ulaşma

Dokunmatik ekrandaki bir Windows 8'de en zor hareketlerden bir tanesi, şu an çalışan uygulamaları gösteren çubuğu açmak. Dokunmatik ekranlarda parmağınızı sol taraftan sağa doğru biraz çekmeniz yeterli. Ancak bunu doğru miktarda yapmanız önemli.

Bu işi dokunmatik olmayan bir ekranda fare ile yapmak daha da zor. Ancak bu işlevi bir klavye kısayoluyla çağırmanız da mümkün: Win+TAB tuşlarına bastığınızda son uygulamalarınız görünür hale gelecektir.

5. Kalan pili görme

Windows 8, varsayılan olarak cihazınızın pilinin kaç saatinin veya dakikasının kaldığını göstermiyor. Kalan pil ömrünü görmek için parmağınızı sağ taraftan içeriye doğru sürebilirsiniz. Böylece Charms çubuğu ile beraber ekranınızın sağ alt tarafında kalan pil simgesini görebileceksiniz.

Kalan pil simgesini görmek için en kısa yol ise Win+D tuşlarına basarak masaüstünü çağırmak. Böylece sağ alttaki pil simgesini görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bu nee yaa böle windows mu olur?

Görev çubuğuna ulaşma klavyede Win+TAB değil TAB+Win olarak yapılıyor sıralama önemli

bu kısa yolları zaten win7 sita ve xp de yapılabiliyorduk. zannedersem bu konuda bilgniz yok demek istemiyorum ama onun yerine yazacak birşeyler olsun derseniz pek ala özellikle 2-4-5 nolu uygulamar içi nsoyluyorum

Windows 8 beta aşamasında iken başlat menü ekleme arayışına girmiş 3. parti programlar aracılığı ile başlat düğmesi eklemiştim. RTM sürümünden sonra kullandıkça yeni arayüz hoşuma gitti. Çünkü kullanmak alıştıktan sonra çok eğlenceli hale geliyor. Monotonluk bir süre sonra bıkkınlık getiriyor. İşyerinde win 7 evde win 8 kullanıyorum. Win 8 kullanmak daha çok hoşuma gidiyor.

bunun gibi bir çok işlev vardır diye tahmin ediyorum win7 bulunmadığından dolayı bilmediğimiz. faydalı yazı olmuş. devamını bekliyoruz. hatta hepsini derleyip toparlayıp geniş bir rehber haber yaparsanız 10 numara olur.

uygulamalarınızı kapatmanıza gerek yok, isterseniz task managerden uygulanamanın kullanılmadığı zamanki ram kullanımına bakabilirsiniz. 0.5-0.8 arasi ram harcıyor sadece :)

expert kullanıcılar windows 8 e hemen geçmiştir.noob lar windows 7 ve xp kullanmaya devam edecektir zaten.

dokunmatik bilgisayarlar için olan bir sistemi neden dokunmatik olmayan bilgisayarıma kurup işkence çekeyimki? Hele Ubuntu gibi açıkkaynak kodlu mükemmel bir sistem varken...

Windows 8'e geçmek Windows 3.1 varken MsDos kullanmak gibi birşey. Bu kadar klavyeyle boğuşacaksak ne gerek Windows 8'e? Windows 8'in getirdiği yenilik sadece görünümden ibaret. Eklentisiz çalışan IE10'la video nasıl izleyeceksiniz? Cevabı HTML5'le izlenecek. Youtube ve diğer büyük video siteleri dışında hangisi HTML5 kullanıyor. Geliştiricileri zor duruma sokuyor bu durum. HTML5'in geliştirme süreci 2019'a kadar devam edeceği söyleniyor. Birçok site bu yüzden zarar görecek. Özellikle firma sitelerinin büyük bir kısmı flash'la yapılmış durumda. Görüntüleyemeyeceksin bu siteleri. Desktop kullanıcılarını bir kenara itti Microsoft. Tabletler için çok güzel bir işletim sistemi' ancak desktop ta başarısız. Ölü doğan bir işletim sistemi. Sonunun Vista'dan farklı olmayacağını görmek için kahin olmaya gerek yok...

Ayni Vista dönemi gibi begendim diyenler yokmu neyi begendin ? Masa üstü pcde bu yazilim sacmaligin ta kendisi Apple hic sevmesemde tasarim ve dizaynda adamlar bir numara onlar bile bu sacmaliga girismediler. insanlar aliskanliklarini zoraki sekilde degismey emecbur degil üstelikte Metro normal pc modu icin uygun bile degil yok begendim su bu diyenler yokmu Allah akil fikir versin diyorum.

Ubuntu'nun son sürümü çok başarılı. Masaüstü deneyimi Windows 8'i kat ve katlar. Yakında Ubuntu'nun tablet sürümünün de geleceği söyleniyor. Eğer Windows oyunları oynamıyorsanız Ubuntu'ya geçmenizi tavsiye ederim. Hem açık kaynak, hem ücretsiz, hem daha güvenli, hem de uygulama mağazasında uygulamalar ücretsiz. Libre Office tüm ofis dokümanlarınız için yeterlidir. Çok başarılı bir muhasebe uygulaması dahi var. Ücretsiz tabi ki de. Bunlar varken neden hala ücret ödüyoruz? Teknoloji konusunda kızdığım en önemli nokta bilgisayarlarda Windows işletim sisteminin yüklü gelmesi. Ben Windows kullanmayacağım belki. Neden bir de onun lisasn ücretini bana ödettiriyorsun? Seçimlik yap kardeşim. İsteyen alsın. Microsoft bilgisayar üretir de içerisine koyarsa o ayrı. Ki yaptı da. Surface'ler o şekilde. Ama ben gidip DELL, HP, ASUS, LENOVO vs. alacağım zaman bana işletim sistemi diretmemeli. Saçmalık ve milletin parasını çalmaktan başka birşey değil...

Windows 8 e alıştıktan sonra Windows 7 gibi hantal bi işletim sisteminden nefret ediyorsunuz

Dokunmatik Windows tablette süper bir işletim sistemi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play