Opera Max devrimine hazır mısınız?

Opera, Max uygulaması ile internet hızını arttırıp veri tüketimini düşürecek bir devrimin peşinde!

Opera Max devrimine hazır mısınız?

Opera'nın mobil tarayıcısı, verileri sıkıştırarak gönderip aldığı için son derece popüler. Bu sayede telefonun web'de dolaşırken harcadığı kota miktarı düştüğü gibi, teorik olarak internet bağlantı hızı da artmış oluyor.

Opera şimdi aynı teknolojiyi, telefonların tüm internet bağlantısını hızlandırmak için kullanmayı planlıyor ve bu amaçla hazırladığı Opera Max yazılımının beta sürümünü piyasaya sürdü. Opera Max, sadece web tarayıcısının değil, her türlü internet erişimini sıkıştırılmış veriler üzerinden gerçekleştirerek, daha hızlı bağlantıyı ve daha ekonomik veri kullanımını mümkün kılacak. Android için hazırlanan uygulamanın Beta sürümü, şu anda Opera'nın sitesinden indirilebiliyor ancak Beta testi şimdilik sadece ABD'li Opera kullanıcılarına açık durumda.

Opera bu tekniği kullanabilmek için telefona özel bir VPN açıyor ve tüm veriler bu özel network üzerinden geçerek telefona geliyor ve gidiyor. Bu elbette aynı zamanda telefondan geçen veri trafiğinin izlenmesini de zorlaştırarak güvenliğe önemli katkı sağlıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

opera sayesinde bedava interneti tanıdı türkiye :-)

Helal olsun operaya adamlar çalışıyor

Zeki Müren'de bizi görecek mi ? Demeyeceğim ama bundan opera'nın kârı ne olacak onu anlamadım. Max_Real Qnx

@20 Ara 2013 14:39 Başarısını kanıtlamış her ücretsiz uygulama, Yazılımın geliştiricisine daha sonra çıkaracağı ürünler için bir referans ve vizyon kazandırır.

Bundan yaklaşık olarak 6 ay kadar önce çok düşük bağlantı hızlarında bile sayfaların yıldırım gibi açılmasını sağlayacak bir teknik üzerinde çalışıyordum ama bir yere geldim ve tıkandım. Bunun nedeni benim tekniğimin yeterli olmaması ve bu tekniğin dışında geliştirilmesi gereken başka şeylerin de olması. Ne yazık ki o proje bu yüzden rafa kalktı. Sıkıştırma tekniği de çok önemli bir performans artışına yol açmayacaktır. O tekniğin de işe yaraması için başka köklü değişikliklere ihtiyaç var... <Cleverman>

Bundan yaklaşık olarak 6 ay kadar önce çok düşük bağlantı hızlarında bile sayfaların yıldırım gibi açılmasını sağlayacak bir teknik üzerinde çalışıyordum ama bir yere geldim ve tıkandım. Bunun nedeni sadece benim tekniğimin yeterli olmaması ve bu tekniğin dışında geliştirilmesi gereken başka şeylerin de olması. Ne yazık ki o proje bu yüzden rafa kalktı. Sıkıştırma tekniği de çok önemli bir performans artışına yol açmayacaktır. O tekniğin de işe yaraması için başka köklü değişikliklere ihtiyaç var... <Cleverman>

ancak verilere opera erişebiliyor.

Bu elbette aynı zamanda telefondan geçen veri trafiğinin izlenmesini de zorlaştırarak güvenliğe önemli katkı sağlıyor. Peki opera bizi izlerse ?

Helal operaya. Bi ios icin opera cikarmadilar gitti.

Ne güvenliği adamın network u üzerinden data trafiği olacak. Yani opera datayı görebilecek.

@20 Ara 2013 17:48 sen öyle san... OPERA veriyi görmeyecek... hemen iftira atma...

ONAVO VAR ZATEN

Operayı severiz. bu arada Nokia çekilişleri ne oldu??

Opera çok başarılı işler yapıyor. Tarayıcılarda genelleşmiş özelliklerin neredeyse tümü ilk başta opera tarafından uygulandı. Keşke web tarayıcısını chromium olarak değiştirmeseydi.. ,Şimdi html blink efekti bile düzgün çalışmıyor artık.

operanın bu hayali hep vardı fakat kimse tarafından tercih edilmiyor nedense.

opera yeni bir hayat sunuyor bize

hıc sasırmadım opera yapar dıgerlerı kopyalar her zaman boyledır.

opera bu teknolojiyi pc`ye getirmekte acele etsin, haziran ayında buradaki her yere fiber hat döşendiği halde ttnet fibere geçirtmiyor! :) ttnet`ten bize bir hayır yok, 2014`e geçmek üzereyiz internet hızı yine 20 sene önceki gibi ve üstüne 3mbit`e düşürüldüğü halde internet kesilip kesilip duruyor

Asıl Opera Şimdi Başlıyor.. !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir