Optik medya henüz ölmedi: Blu-ray'in varisi, “1 TB 3 Dolar olacak” iddiasıyla geliyor

Blu-ray'in varisinin, 1 TB disk başına 3 dolara mal olacağı söyleniyor. Ama her şey bu 3 dolarla bitmiyor, cüzdanınızda bir de 3.000 dolar olmasında yarar var.

Blu-ray’in varisi iddialı geliyor

Günümüz online yayın akışı fiziksel medyayı (DVD ve Blu-ray) ilgi odağı olmaktan çıkarıp nostalji dükkanlarına itmiş olabilir, ancak 2022'de kapsamlı bir şekilde ele aldığımız bir girişim olan Folio Photonics, bu eğilimi değiştirmek ve optik medya için yeni bir pazar açmak istiyor: Kurumsal.

Folio Photonics'in CEO'su Steve Santamaria, TechRadar Pro ile yaptığı bir e-posta görüşmesinde şirketin ilk diskinin kapasitesinin "disk başına 1TB'a kadar" olacağını ve 10 yılın sonunda 10TB+ kapasitenin hedeflendiğini açıkladı. Yani harici sabit disk sürücülerinizi ya da SSD'nizi yedeklemek için sadece birkaç tanesine ihtiyacınız olacak ve bu da bulut depolama için harika bir tamamlayıcı olacak.

Girişim kendi tarafında medyanın TB başına yaklaşık 3 dolar tutacağını açıkladı, bu da tek bir diskin fiyatını 3 dolar olarak belirliyor. Folio Photonics Pazar Stratejisi Direktörü Travis Johnston konuyla ilgili olarak, "Gerçek özellikler henüz yayınlanmamış olsa da, malzeme / üretim yeniliklerimiz nedeniyle bu kapasitenin ve önerilen fiyat noktasının oldukça ulaşılabilir olduğuna inanıyoruz," dedi.

Karşılaştırmak gerekirse, tek bir boş 25GB BD-R blu-ray kaydedilebilir medya, 50'li paketler halinde satın alındığında 0,40 dolardan daha ucuza mal oluyor. Bu, TB başına 16 dolar veya Folio Photonics'in ilk nesil ürünleri için öngördüğünün 5 katından fazla.

Folio Photonics'in, optik disk sürücüsü (ODD) içinse, ne yazık ki en azından başlangıçta 3.000 ila 5.000 dolar aralığında yüksek bir fiyat talep etmesi bekleniyor.

Başarıya giden uzun yol

Bundan 30 yıl önce Philips, 8.495 dolar fiyatla CDD521GN adlı bir masaüstü CD kaydedici sistemi tanıtmıştı. Bundan 4 yıl sonra HP, Surestore CD yazıcısını 10’da 1 fiyatına tanıttı ve bu yüzyılın başında 100 doların altında bir fiyata bir CD-yazıcı alabiliyordunuz.

Folio Photonics de 2030 yılına kadar 10 TB medyayı TB başına 1 dolardan daha ucuza satmak istiyor ki bu da ne LTO ne de HDD'nin aynı zaman diliminde ulaşamayacağı sembolik bir taban. Ticari disk ve sürücü kullanılabilirliği ancak 2026'da beklendiğinden, Folio Photonics'in "ilk kurumsal ölçekli optik veri depolama çözümü" olarak adlandırdığı ve tüketici pazarından farklı olarak çok daha kazançlı olan veri merkezi ve hiper ölçekli pazarın muhtemel müşterileri olması nedeniyle henüz o noktada değiliz.