OS X Yosemite tanıtıldı, işte sundukları!

Apple'ın yenilenen masaüstü işletim sistemi, heyecan verici yeniliklerle geldi!

OS X Yosemite tanıtıldı, işte sundukları!

Apple, yepyeni ve modern bir görünüm, yeni güçlü uygulamalar ve Mac ve iOS aygıtlarınızla her zamankinden daha akıcı çalışmanızı  sağlayan yeni süreklilik özellikleriyle OS X'in yeniden tasarlanmış ve gelişmiş yeni güçlü bir sürümü olan OS X Yosemite'ı bugün duyurdu. Bildirim Merkezi'ndeki yeni Bugün görüntüsü, bilmeniz gereken her şeye tek yerden hızlıca bakabilmenizi sağlıyor; Finder'ın içine yerleştirilen iCloud Drive, her türden dosyayı saklayabiliyor ve Safari, en önemli denetimlerin parmaklarınızın ucunda olmasını sağlayan yeni ve şık bir tasarıma sahip. Mail'de ekleri her zamankinden çok daha kolay düzenleyebilir ve gönderebilirsiniz;  Handoff özelliği ile bir aygıtta başladığınız etkinliği bir diğerine aktarabilirsiniz ve Instant Hotspot, iPhone'unuzun erişim noktasını kullanmayı bir Wi-Fi ağına bağlanmak kadar kolay hale getiriyor. Yosemite, Mac'inizden iPhone görüşmeleri yapabilmenizi bile sağlıyor.
 
"Yosemite, tamamı iOS ile mükemmel çalışacak şekilde tasarlanmış inanılmaz yeni tasarımı ve yeni muhtreşem uygulamalarıyla OS X'in gelecek neslidir," diyen Apple'ın Yazılım Mühendisliği'nden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Platformlarımızı, hizmetlerimizi ve aygıtlarımızı birlikte tasarladığımız için sektörde benzeri bulunmayan tüm aygıtlarımız açısından kusursuz bir müşteri deneyimi oluşturabiliyoruz. Bu yalnızca Apple'ın sağlayabileceği bir şey."
 
Yosemite ile, OS X yepyeni ve modern bir görünüm ile yeniden tasarlandı ve geliştirildi; denetimler daha açık, daha akıllı ve anlaması daha kolay ve şık araç çubukları, işlevsellikten fedakarlık etmeden içeriğinize odaklanmanızı sağlıyor. Şeffaf unsurlar, uygulama pencerenizde ek içerik açarak arka planda nelerin saklı olduğuna dair ipucu sağlıyor ve masaüstünüzün görünümünü alıyor. Uygulama simgelerinin net ve sürekli bir tasarımı var ve güncellenmiş sistem fontu okunabilirliği artırıyor.

Bildirim Merkezi'nin Bugün görüntüsü ve fazlası

Bildirim Merkezi'nde yeni Bugün görüntüsü, Takvim, Hava Durumu, Borsa, Anımsatıcılar, Dünya Saati ve sosyal ağlar için araç takımları ile, bilmeniz gereken her şeye hızla bakabilmenizi sağlıyor. Hatta, Bugün görüntünüzü özelleştirmek için Mac App Store'dan ek araç takımları indirebilirsiniz. Spotlight şimdi masaüstünüzde önde ve merkezde görünüyor ve yeni sonuç kategorileri ekliyor; böylece, Wikipedia, Harita, Bing, App Store, iTunes Store, iBooks Store, önemli web siteleri, haberler ve film gösterim zamanlarından daha fazla ve zengin öneriler görebilirsiniz.
 
Doğrudan Finder'ın içinde yerleşik olarak bulunan iCloud Drive, her tür dosyayı iCloud'da saklıyor. iCloud Drive, Mac'inizdeki herhangi bir klasör gibi çalıştığı için belgeleri buraya sürükleyebilir, klasör ve Etiketler'i kullanarak düzenleyebilir ve Spotlight'ı kullanarak arama yapabilirsiniz. iCloud Drive ile, iCloud'daki tüm dosyalarınıza Mac, iPhone, iPad ve hatta Windows PC'nizden erişebilirsiniz.
 
Safari'nin en önemli denetimleri parmaklarınızın ucuna getiren yeni ve şık bir tasarımı var. Favoriler'in yeni görünümü, favori web sitelerinize hızla erişmenizi sağlarken, Sekmeler'in yeni ve güçlü görünümü tüm açık web sayfalarınızın küçük görüntülerini veriyor. Ayrıca, Safari ayrı Özel Dolaşma Pencereleri ve kullanıcıları takip etmeyen bir arama motoru olan DuckDuckGo için yerleşik desteği ile gizliliğinizi daha fazla denetleyebilmenizi sağlıyor. Popüler veya genel terimleri aradığınızda, arama motorunun önerilerinin yanı sıra yeni Spotlight Önerileri de görünüyor. Safari, WebGL ve SPDY dahil olmak üzere, en yeni web standartlarını destekliyor ve HTML5 Premium Video Uzantıları desteği ile, iki saate kadar Netflix HD videoları izleyebilirsiniz.¹ Nitro JavaScript motoru ile güçlendirilen Safari, tipik web sitelerinde bulunan JavaScript'i çalıştırırken Firefox'a göre altı kattan daha fazla ve Chrome'a göre beş kattan daha fazla hızlıdır.²
 
Mail, eklerin düzenlenmesi ve gönderilmesini her zamankinden daha kolay hale getiriyor. İşaretleme özelliği ile Mail içindeyken formları hızla doldurup imzalayabilir ve hatta resimlere ve PDF'lere notlar ekleyebilirsiniz. Mail Drop özelliği, Mail uygulamasından herhangi bir e-posta adresine kolaylıkla videolar, resimler veya 5 GB'a kadar dosyalar göndermenizi sağlar. Yeni bir görünümü olan Mesajlar uygulaması, arkadaşlar ve aile üyeleriyle iletişim için daha da fazla seçenek sunuyor. Artık, devam eden mesaj zincirlerine başlıklar ekleyerek onları daha kolay bulabilirsiniz, devam eden konuşmalara yeni kişiler ekleyebilirsiniz veya artık takip etmek istemediğinizde bu konuşmalardan ayrılabilirsiniz. Soundbites ile, doğrudan Mesajlar'da ses klipleri oluşturabilir, gönderebilir ve dinleyebilirsiniz.

Anında Erişim Noktası ve fazlası...

Yosemite'taki süreklilik özellikleri, Mac ve iOS aygıtınızı mükemmel iş arkadaşları haline getiriyor. iPhone veya iPad'iniz Mac'inizin yanındayken, Handoff özelliği bir aygıtta başladığınız bir etkinliği bir diğerine aktarmanızı sağlıyor. Anında Erişim Noktası, iPhone'unuzun erişim noktasını kullanmayı bir Wi-Fi ağına bağlanmak kadar kolay hale getiriyor.³ Daha önce yalnızca iPhone'unuzda görünen SMS ve MMS mesajları artık tüm aygıtlarınızdaki Mesajlar uygulamasında görünüyor. Hatta, doğrudan Mac'inizden SMS veya MMS mesajları gönderebilir ve Mac'inizi bir hoparlör gibi kullanarak iPhone görüşmeleri yapabilirsiniz.4
 
Yosemite, geliştiricilerin muhteşem yeni Mac uygulamaları geliştirmesini daha kolay hale getiren platform teknolojileri sunar. SpriteKit, tüm geliştiricilerin oyunlara gerçekçi hareket, görünüm ve aydınlatmayı oyunlara dahil etmesini daha kolay hale getirir ve SceneKit ile entegre olarak 3D oyunlar sağlar. Yosemite ve Xcode 6 için görsel senaryo taslakları, verilerin birden çok görünümü arasında gezinen uygulamalar geliştirmeyi daha kolay hale getirmek için AppKit'teki yeni View Controller API'lerinin avantajlarından yararlanır. Yeni API'ler, geliştiricilerin Handoff'u kendi uygulamalarına entegre etmelerini ve Mac App Store aracılığıyla dağıtım için Bugün görüntüsü araç takımları oluşturmalarını sağlar. Paylaşım Menüsü'nün uzantıları, Paylaşım Menüsü'ne yeni hedefler ekler ve yeni API'ler geliştiricilerin özel Paylaşım Sayfaları oluşturmasını sağlar.
 
Yosemite'ın geliştirici önizlemesi, bugünden itibaren Mac Geliştirici Programı üyelerinin kullanımına sunuldu. OS X'in daha da iyi hale gelmesine yardımcı olmak için Apple, OS X Beta Programı'nı kullanıma sunuyor; bu, müşterilerin Yosemite'a önceden erişebilmesini sağlıyor ve sürümü denemelerini ve geri bildirimlerini göndermeye davet ediyor. Mac kullanıcıları bu yaz Yosemite için OS X Beta Programı'na katılabilir ve bu sonbaharda son sürümünü Mac App Store'dan ücretsiz olarak indirebilirler. Kaydolmak isteyen müşteriler daha fazla bilgi için, www.apple.com/tr/osx/preview sayfasını ziyaret edebilir.
 
Apple dünyanın en iyi kişisel bilgisayarları olan Mac'leri ve OS X, iLife, iWork ve profesyonel yazılımları kendisi tasarlar. Apple, iPod'ları ve iTunes çevrimiçi mağazasıyla dijital müzik devriminin lideridir. Apple çığır açan iPhone ve App Store ile cep telefonunu yeniden icat etmiştir ve iPad ile mobil ortam ve bilgi işlem cihazlarının geleceğini tanımlamaktadır.
 
¹ Testler Apple tarafından Mayıs 2014'te, 4 GB RAM'e sahip 1.4 GHz Intel Core i5 MacBook Air, OS X v10.10 ve OS X v10.9.3 ön sürümleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.  Safari 8.0'ın önsürümü HD 1080p Netflix içeriği ile ve Safari 7.0.4'ın önsürümü ve Silverlight yazılım eki v5.1.30317.0 HD 720p Netflix içeriği ile test edilmiştir. Sistemler, pille çalışırken WPA2 Wi-Fi ağ bağlantısı kullanılarak test edilmiştir. 
² Testler Apple tarafından Mayıs 2014'te, 4 GB RAM'e sahip 1.4GHz Intel Core i5 MacBook Air'da JSBench Suite 2013.1 JavaScript performans karşılaştırması ve OS X v10.10'un önsürümü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Safari 8.0'ın önsürümü, Chrome v34.0.1847.137 ve Firefox v29.0.1 ile karşılaştırılarak test edilmiştir.
³ Erişim noktası kullanılabilirliği için operatörünüzle görüşün.
4 Hücresel veri ücretleri uygulanabilir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Mac keyfini ancak alınca anlayabiliriz sanırım...

@03 Haz 2014 00:11 o kadar paraya araba alırım lan

@03 Haz 2014 12:16 Yok alamazsın

Microsoft stajyeriyim ve10 yıldır Mac kullanırım hakkınıda vermem gerekir. Teşekkürler Apple. Mavericks her türlü yetiyor bakalım yenisi nasıl olacak.

hackintosh yosemite versiyonunu çıkmasını beklicem

@03 Haz 2014 00:48 benimde beklediğim o kardeş çıkarsa buralara mutlaka yorum atalım

@03 Haz 2014 12:16 DMG olarak indirebilir durumda...

Sistem çok güzel umarım inşallah ilerde olursa bi mac pc'm ona kurarım...

windows kadar pratik ve kullanışlı değil

Aple yine yaptı yapacağını

Şu anda piyasada bulunan programların ve oyunların %90 dan fazlası windowsla çalışıyor bu yıllardır böyle o nedenle bu yenilik windowscular için bi şey ifade etmiyor

Çıkacak olan note a geçmeyi düşünüyordum artık fakat şu sms ve çağrı işi hoşuma gitti açıkçası. Eğer yeterince stabilse sanırım iphone da kalacağım yine.

Güzelim Mac OS mahvolmuş bari tasarıma dokunmasaydınız.

isim ofsayt... aman harf hatası yapmayın... :P

ya eski osx bile daha iyiydi mountain lion

Sen de yorum yaz